HANOWER 2012: NISSAN W OFENSYWIE MODELOWEJ

Na 64. Salonie Motoryzacyjnym w Hanowerze Nissan potwierdza zamiar zajęcia pozycji światowego lidera na rynku lekkich pojazdów dostawczych do 2016 roku.

Na firmowym stoisku można będzie obejrzeć nie tylko szeroką gamę lekkich pojazdów dostawczych przeznaczonych na rynek europejski, ale także kompleksowe innowacje w zakresie zerowej emisji i technologii pojazdów elektrycznych.

Na uwagę zasługuje między innymi światowa premiera elektrycznego pojazdu Nissana, czyli drugiego z czterech pojazdów elektrycznych, które firma obiecała zaprezentować do 2014 roku.

Model e‑NV200, który będzie produkowany na rynek światowy tylko przez zakłady Nissana w Barcelonie (Hiszpania), to połączenie rozwiązań znanych z dwóch pojazdów wyróżnionych licznymi nagrodami: najlepiej sprzedającego się samochodu elektrycznego na świecie, czyli Nissana LEAF, oraz Międzynarodowego Vana Roku 2010, czyli NV200.

Nissan e‑NV200 to model, który obecnie znajduje się w połowie fazy testów prototypu prowadzonych przez niezależne podmioty zewnętrzne. Zaoferuje on takie same możliwości pod względem przewozu ładunku, jak NV200 z tradycyjnym napędem, ale będzie wyposażony w zespół napędowy z Nissana LEAF z akumulatorem, który za pomocą szybkiej ładowarki można naładować do 80 procent pojemności w zaledwie 30 minut.

Nie jest to jedyny pojazd z silnikiem elektrycznym na stoisku Nissana. Kolejny to zeroemisyjny ciężarowy e-NT400 Cabstar Concept, który mógłby wjeżdżać do stref niedostępnych dla lekkich pojazdów dostawczych z tradycyjnym napędem. Mimo że wykorzystano w nim technologie, które zadebiutowały w elektrycznym Nissanie LEAF, na razie firma nie planuje produkcji tego modelu.

Na przykładzie drugiego samochodu koncepcyjnego zaproponowano innowacyjny sposób wykorzystania akumulatorów. W Cabstarze e-Refrigerator akumulator i silnik elektryczny nie napędzają samochodu, ale sam agregat chłodniczy, przejmując część zadań wykonywanych zazwyczaj przez silnik wysokoprężny pojazdu ciężarowego i przyczyniając się do obniżenia emisji CO2 i hałasu oraz zmniejszenia zużycia paliwa.

Na stoisku nie może oczywiście zabraknąć NV200 w barwach nowojorskiej „Taksówki przyszłości”. Pierwsze egzemplarze bezpiecznych, wygodnych i praktycznych Nissanów NV200 Taxi pojawią się na ulicach Nowego Jorku pod koniec 2013 roku.

Obecnie Nissany NV200 i NV400 w wersji van i kombi wchodzą w skład taboru lekkich pojazdów dostawczych Nissana obsługującego zespół Red Bull Racing startujący w wyścigach Formuły 1 całym świecie. W ramach strategicznego partnerstwa zawiązanego przez zespół w ubiegłym roku z Infiniti Nissan ma przyjemność wspierać zespół Red Bull w obronie tytułów mistrzowskich.

Dla zaprezentowania różnorodności modeli na stoisku znajdą się także pojazdy z aktualnej oferty samochodów dostawczych Nissana. Będą to zarówno pojazdy powstające w całości na linii produkcyjnej, takie jak NV200 i NV400 w wersji van i kombi, jak i egzemplarze z fabryczną zabudową typu chłodnia czy wywrotka. Można będzie obejrzeć także takie modele, jak Primastar kombi, Cabstar z podnośnikiem koszowym i Atleon z zabudową kontenerową.

Z wyjątkiem NV200 Taxi, który będzie produkowany Ameryce Północnej, wszystkie Nissany prezentowane na stoisku powstają w Europie. Hiszpańskie zakłady Nissana produkujące NV200, Primastara, Cabstara, Atleona, Navarę i Pathfindera w 2011 roku zwiększyły produkcję. W ciągu najbliższych dwóch lat zakłady w Barcelonie i Avilii uruchomią produkcję trzech nowych pojazdów: e-NV200, pickupa o ładowności 1 tony oraz średniego pojazdu ciężarowego.