HONDA: NOWY SILNIK HR412E DO WYŚCIGÓW WTCC

Honda zaprezentowała nowy silnik HR412E, który posłuży do napędu Hondy Civic WTCC biorącej udział w Mistrzostwach Świata Samochodów Turystycznych FIA (FIA World Touring Car Championship). Ujawniono też nazwiska kierowców zespołu.

Czterocylindrowa jednostka HR412E została opracowana w centrum badawczo – rozwojowym Hondy w Tochigi w Japonii. Silnik o pojemności 1,6 litra z bezpośrednim wtryskiem paliwa i turbodoładowaniem jest w pełni zgodny z wymogami FIA stawianymi konstrukcjom biorącym udział w serii WTCC.

– W pracach nad poprawą wydajności silników spalinowych jednym z głównych obszarów wymagających udoskonalenia jest wydajność termiczna. Dotyczy to również jednostek napędowych stosowanych w wyścigach, a silnik HR412E jest doskonałym przykładem dążenia do perfekcji. Jednostka HR412E zwiastuje nadejście nowej generacji silników wyścigowych Hondy o wysokich osiągach. Cały zespół inżynierów z centrum badawczo – rozwojowego Hondy w Tochigi włożył wiele wysiłku w opracowanie silnika, który zapewni naszym kierowcom wyścigowym wysoką dynamikę przy zachowaniu dużej mocy w najbardziej wymagających warunkach pracy. Wierzymy, że innowacje, które doprowadziły do stworzenia tej rewolucyjnej konstrukcji zostaną także wykorzystane poza torem wyścigowym, co pomoże nam w dalszym stopniu zwiększać wydajność siników pracujących pod maskami samochodów osobowych Hondy – powiedział Daisuke Horiuchi, lider projektu WTCC z centrum badawczo-rozwojowego Hondy.

Silnik został już dostarczony mechanikom zespołu Honda Racing Team JAS w Mediolanie, gdzie opracowywany jest model Civic WTCC, i z powodzeniem przeszedł wszystkie wstępne testy.

Przed podaniem informacji o nowej jednostce napędowej, Honda ogłosiła nazwiska kierowców, którzy będą rywalizować w Ogólnoświatowych Wyścigowych Mistrzostwach Samochodów Turystycznych FIA w barwach Hondy – będą to Włoch Gabriele Tarquini i Portugalczyk Tiago Monteiro.

Honda rozpocznie przygodę w WTCC już w tym sezonie, wystawiając do wyścigów jeden samochód. Za kierownicą modelu Civic WTCC zasiądzie były kierowca Formuły 1 Tiago Monteiro, który wystartuje w trzech wyścigach, rozpoczynając od październikowej rundy na torze Suzuka. Wsparcie zespołowi zapewni Mugen oraz oddział badawczo – rozwojowy Hondy.

Obaj kierowcy wezmą udział w zmaganiach w pełnym sezonie Ogólnoświatowych Wyścigowych Mistrzostw Samochodów Turystycznych FIA w roku 2013.