HYUNDAI: HANINNEN – TAK, BOUFFIER – NIE W WRC (NA RAZIE)

Hu 1_131128

To informacja, która zapewne zmartwi wielu kibiców rajdów w Polsce. Hyundai Motorsport ujawnił, że aktualny kierowca testowy Juho Hänninen pojedzie drugim samochodem i20 WRC w wybranych rajdach w 2014 roku.

Fin został oficjanie partnerem przedstawionego niedawno głównego kierowcy zespołu, którym jest Thierry Neuville. Na razie w zespole zabrakło miejsca dla trzykrotnego Mistrza Polski, Bryana Bouffiera, który ma w naszym kraju tysiące fanów.


Zobacz także:
RAJDY


Ale spokojnie – nie jest przesądzone, że nie będzie on także jeździł w i20 WRC Mistrzostwach Świata!

32-letni Hänninen wyjątkowo dobrze poznał już Hyundai Motorsport, podczas testów samochodu w 2013 r które ukończył z imponującym wynikiem 3 500 km. Fin odegrał ważną rolę w przygotowaniach zespołu do debiutanckiego sezonu WRC i będzie kolejnym atutem Hyundai Motorsport w 2014 r.

– Jestem bardzo zadowolony, że będziemy mogli kontynuować naszą współpracę z Juho. Był on pierwszym kierowcą w Hyundai Motorsport, który zasiadł za kierownicą i wykonał pierwsze jazdy modelem i20 WRC. Wykazał się ogromną lojalnością wobec zespołu i będzie reprezentował nas w wybranych rajdach, podczas naszego pierwszego sezonu WRC. Juho wykonał znakomitą pracę testując i20 WRC w tym roku. Jest świetnym kierowcą, który idealnie łączy prędkość z umiejętnościami technicznymi. Okazał się również prawdziwym specjalistą, przekazując cenne informacje naszym inżynierom z zespołu – skomentował szef zespołu Hyundai Motorsport, Michel Nandan.

Hänninen będzie współpracował ze swoim pilotem Tomi Tuominenem, a w Hyundaiu zadebiutuje podczas lutowego Rajdu Szwecji, który już bardzo dobrze zna. To właśnie tam miał miejsce jego debiutancki start w WRC w 2006 roku – wygrał w klasie Group N, a w tegorocznej edycji, zajął szóste miejsce.

Podczas swojej kariery Hänninen odnosił sukcesy w wielu różnych rajdach samochodowych – w IRC (Intercontinental Rally Challenge), FIA ERC (FIA European Rally Championship) i FIA Super 2000 WRC.

– Jestem naprawdę zaszczycony, że zostałem wybrany przez Hyundaia i mogę być jednym z kierowców i20 WRC w 2014 roku, w tym w Rajdzie Szwecji, który jest jednym z moich ulubionych. Pracowałem z zespołem od maja i fantastycznie było uczestniczyć w tym projekcie. Cały Team jest bardzo sympatyczny, atmosfera przyjazna, a wszyscy angażują się na 100 procent. Praca przy testowaniu samochodu była dla mnie prawdziwą przyjemnością i cieszę się, że będę kierowcą w tym zespole – powiedział Hänninen.

Oprócz okazjonalnych startów w drugim samochodzie Hyundai i20 WRC w przyszłym roku, Hänninen będzie nadal odgrywał ważną rolę w testach przygotowujących zespół do sezonu w 2015 roku.

Hyundai podał również, że kilku innych kierowców będzie na przemian prowadziło drugi i20 WRC w 2014 roku. Informacja o tym, kto zostanie kolegą w zespole Thierry Neuville w Rajdzie Monte Carlo, ukaże się w odpowiednim czasie.