JAGUAR: XJ 220 OBCHODZI JUBILEUSZ 20-LECIA

W portfolio marki Jaguar znaleźć można wiele kultowych modeli. Jednym z nich jest niewątpliwie model XJ220, który pozostał najszybszym, wyprodukowanym Jaguarem w historii. Właśnie obchodzi jubileusz – 20 rocznicę uruchomienia jego produkcji.

Model XJ 220 to symbol sportowej mocy, energii i pasji marki Jaguar. Zadebiutował w 1988 roku jako koncepcyjny samochód sportowy, podczas British Motor Show. Główną ideą, która przyświecała konstruktorom przy jego tworzeniu była prędkość, a celem – stworzenie najszybszego samochodu w na świecie. Tak też się stało, bowiem zaprojektowany przez Keitha Helfeta model osiągał imponujące wyniki: prędkość maksymalną 341 km/h, moc maksymalną 542 KM przy 7200 obr./min., a przyspieszenie do 100 k/h w 4 sekundy.

Jego powstanie było odpowiedzią marki Jaguar na dominację modeli Ferrari i Lamborghini w klasie super szybkich samochodów.

 

 

Jaguar XJ 220 wyposażony został w 3,5-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem. Model ten zbudowała firma TWR (Tom Walkinshaw Racing), która wyposażyło go w lekkie nadwozie z bardzo wytrzymałego, zaawansowanego aluminium, szerokie, boczne listwy oraz regulowany spojler tylny.

Cały samochód ważył niecałe 1500 kg. Budowa prototypu została zakończona w 1990 roku w nowej fabryce w Bloxham, w okolicach Oxfordshire. Natomiast pierwszy model, przeznaczony do użytku, wyjechał z fabryki w czerwcu 1992, a jego cena detaliczna wynosiła wtedy 470 000 funtów brytyjskich.

Produkcje zakończono w 1994 roku, a przez ten czas wyprodukowano 275 sztuk.

Jego godnym następcą jest obecnie Jaguar XKR-S.

Obejrzyj wyścig Jaguar XJ220 vs. Jaguar XKR-S na torze Nurburgringu:

 

 

W większym formacie zobacz: www.youtube.com/watch?v=WckMy3_3C60.