KLEBER: PIES W SAMOCHODZIE – BEZPIECZNY PRZEWÓZ

Przewożąc samochodem psy, które nie zostały odpowiednio przypięte, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko zwierzę, ale również pozostałych pasażerów i nas samych.

Dzięki głośnym kampaniom społecznym większość osób podróżujących samochodem wie, jak istotne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa. Niezależnie od tego czy siedzimy na fotelu z przodu, czy na tylnym siedzeniu. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia. Przeprowadzone badania pokazują, że podczas wypadku przedmiot ważący 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/ h. Nietrudno domyślić się, że w takim wypadku pies, który nie został odpowiednio przypięty, ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto jednak uświadomić sobie także, że stanowi duże zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów.

Właśnie dlatego marka Kleber, której symbolem jest pies, podjęła temat bezpiecznego transportu czworonogów. Sposób przewożenia zwierzęcia jest uzależniony przede wszystkim od jego rozmiaru. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dla właścicieli zarówno małych, średnich, jak i dużych psów.

Małe i średnie psy, które mają tendencję do przemieszczania się po całym samochodzie, najlepiej przewozić w klatce transportowej. Wielkość kontenera powinna być odpowiednio dobrana do rozmiarów zwierzęcia – zbyt mała nie będzie wygodna, z kolei zbyt obszerna nie zapewni odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w razie wypadku. Ważne jest, aby klatkę transportową umieścić w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku nie będzie się ona przemieszczać. W przypadku mniejszych psów, a tym samym mniejszych kontenerów, najlepiej postawić je na podłodze z tyłu przed kanapą i odpowiednio dosunąć przednim fotelem, aby zapewnić stabilność. Średnich rozmiarów klatki należy umieszczać na tylnym siedzeniu i odpowiednio przymocować pasami bezpieczeństwa.

Alternatywnym rozwiązaniem dla posiadaczy małych i średnich psów jest przypięcie ich specjalnymi szelkami do pasów bezpieczeństwa. Zastosowanie takiego wyposażenia sprawi, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku pies będzie zabezpieczany w ten sam sposób, jak inni pasażerowie.

W przypadku posiadaczy psów średnich oraz dużych optymalnym rozwiązaniem jest samochód combi. W bagażniku tego typu pojazdu bez trudu znajdzie się miejsce nawet na największy kontener. Również w tym przypadku ważne jest, aby uniemożliwić przesuwanie się klatki po całym bagażniku. W przypadku psa, który jest zbyt duży na przewożenie w klatce lub nie toleruje zamknięcia, należy pamiętać, że zwierze nie powinno swobodnie chodzić w bagażniku. Ze względu na zbyt dużo miejsca, w razie gwałtownego hamowania będzie ono narażone na złamania i uszkodzenia ciała. Praktycznym rozwiązaniem jest na przykład dodatkowa kratka, którą umieszcza się w 1/3 bagażnika, aby zmniejszyć jego powierzchnię. Właściciele największych ras powinni po prostu rozłożyć w bagażniku koc, aby pies mógł wygonie położyć się w czasie podróży.

Innym elementem zwiększenia bezpieczeństwa na drodze jest stosowanie specjalnych naklejek na szybę samochodu informujących innych kierowców o przewożeniu psa. Ich stosowanie rekomenduje producent opon Kleber, a znaleźć je można chociażby w listopadowym numerze miesięcznika „Mój Pies”.

Przed zbliżającym się sezonem zimowym warto również zadbać o przyczepność na mokrej i oblodzonej nawierzchni. Pomóc w tym mogą opony Kleber Krisalp HP2, które dzięki połączeniu dwóch rodzajów lamel – falistych i prostych – oraz zwiększeniu ich gęstości umożliwiają pewniejsze zachowanie pojazdu na zamarzniętej nawierzchni. Polepszenie osiągów w tym zakresie jest także zasługą zastosowanych w bieżniku klocków i centralnego żebra z lokalnymi otworami. Dzięki tym rozwiązaniom nowy model gwarantuje krótszą drogę hamowania na oblodzonej nawierzchni, sprawniejsze ruszanie z miejsca na lodzie oraz skuteczniejsze trzymanie boczne.

Zimowe opony Kleber Krisalp HP2, przeznaczone do samochodów osobowych, można wygrać w konkursie „Pies na Podróże” – szczegóły znajdują się na stronie www.kleber.pl oraz na facebook.com/magazynmojpies.