KONCERN DAIMLER AG ZBUDUJE FABRYKĘ SILNIKÓW W JAWORZE

mec-fabr-jawor

Koncern Daimler AG podjął ostateczną decyzję dotyczącą budowy fabryki silników w polskim Jaworze i podpisał z polskimi partnerami umowę o zakupie działki.

Oficjalne ogłoszenie inwestycji odbyło się w Warszawie podczas spotkania Markusa Schäfera, członka zarządu Mercedes-Benz Cars ds. zarządzania produkcją i łańcuchem dostaw, z przedstawicielami rządu: Beatą Szydło i Mateuszem Morawieckim.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Silniki będą produkowane w ramach nowo powstałej spółki Mercedes- Benz Manufacturing Polska (MBMP), na czele której stanął Andreas Schenkel.

– Rozszerzenie możliwości produkcji w Polsce oznacza, że nasza sieć fabryk zespołów napędowych nabiera coraz bardziej międzynarodowego charakteru. Pozwoli to podnieść elastyczność i wydajność naszej globalnej sieci produkcyjnej. Nową fabryką pokieruje dr Andreas Schenkel, który wspólnie z załogą i partnerami lokalnymi będzie konsekwentnie i z sukcesem realizował nasza strategię wzrostu – wyjaśnia Markus Schäfer.

Daimler planuje zainwestować łącznie 500 mln euro w nowy zakład produkcji silników w Jaworze, położonym niecałe 70 km na zachód od Wrocławia.

Jawor będzie pierwszym zakładem produkcyjnym Mercedes -Benz Cars w Polsce. W nowoczesnej fabryce (high- tech) będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych Mercedes- Benz. Nowa fabryka będzie połączeniem najwyższych standardów branży motoryzacyjnej z ideą „Przemysł 4.0” (Industry 4.0) i ma ambicję być benchmarkiem w sektorze produkcji silników.

Rozpoczęcie produkcji w nowej fabryce Daimlera planowane jest na rok 2019, prace budowlane mają się rozpocząć w 2017 r.

mec-fabr-jawor2

– Budowa pierwszego zakładu produkcyjnego Mercedes-Benz Cars w Polsce i kierowanie tutaj produkcją silników stanowi niezwykle ciekawe wyzwanie. Bardzo się na to cieszę, podobnie jak na współpracę z przyszłymi współpracownikami i moimi kolegami z koncernu – mówi Andreas Schenkel.

Dr Andreas Schenkel ukończył studia na kierunku budowa maszyn w Stuttgarcie i obronił pracę doktorską na uniwersytecie w Karlsruhe. Karierę w ówczesnej spółce DaimlerChrysler AG rozpoczął w roku 1996 jako praktykant w zakładach produkcji silników w Untertürkheim koło Stuttgartu. Potem pełnił różne funkcje kierownicze w dziale produkcji samochodów osobowych Mercedes-Benz, w tym szefa montażu tylnych osi oraz szefa działu centralnego zarzadzania systemu produkcji Mercedes-Benz Cars. Ostatnio dr Andreas Schenekel (49 lat) był odpowiedzialny za planowanie produkcji podwozi w fabryce w Untertürkheim.

Organizacja sieci produkcji zespołów napędowych Mercedes-Benz Cars

Kooperację w zakresie produkcji zespołów napędowych do samochodów osobowych (Mercedes- Benz Cars) tworzy wiele niemieckich i międzynarodowych zakładów, a za kierowanie nią odpowiada zakład wiodący w Untertürkheim. Tutaj produkowane są silniki, skrzynie biegów, osie i związane z nimi podzespoły. Zakład Mercedes- Benz w Berlinie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji najnowocześniejszych podzespołów i części oraz w produkcji silników. Zakład Mercedes- Benz w Hamburgu odpowiada za projektowanie i produkcję osi i ich elementów, kolumn kierowniczych, podzespołów układu wydechowego, elementów strukturalnych lekkich konstrukcji oraz podzespołów do napędów elektrycznych.

Fabryka silników MDC Power w Kölleda w Turyngii należy w całości do Daimler AG i produkuje czterocylindrowe silniki do pojazdów Mercedes- Benz i Mercedes- AMG. Poza granicami Niemiec działa jeszcze kilka zakładów, zajmujących się produkcją podzespołów. Należy do nich m.in. Star Transmission, rumuńska spółka córka Daimlera, specjalizująca się w montażu skrzyń biegów oraz produkcji części i podzespołów. W Pekinie produkuje się w ramach przedsiębiorstwa joint ventures BBAC silniki przeznaczone na lokalny rynek. Jako element strategicznej współpracy między firmą Daimler a koncernem Renault/ Nissan, w amerykańskich zakładach w Decherd w stanie Tennessee budowane są czterocylindrowe silniki benzynowe do samochodów Mercedes-
Benz.

Mercedes-Benz Cars Operations

Mercedes-Benz Cars Operations odpowiada za produkcję samochodów osobowych w 28 fabrykach, tworzących elastyczną i wydajną sieć produkcyjną, zatrudniającą ok. 78 000 pracowników. Obejmuje ona takie funkcje centralne, jak planowanie, rozwój technologii, logistyka i zarządzanie jakością. W ubiegłym roku Mercedes-Benz Cars wyprodukowało ponad dwa miliony samochodów osobowych marek Mercedes- Benz i smart, co stanowi rekordową liczbę już po raz piąty z rzędu. Sieć zajmuje się pojazdami z przednim (samochody kompaktowe) i tylnym napędem (np. Klasa S, E i C) oraz samochodami sportowymi i typu SUV. Uzupełnia to kooperacja w zakresie produkcji zespołów napędowych (silniki, skrzynie biegów, osie, podzespoły).

Elementem centralnym każdej kooperacji produkcyjnej jest zakład wiodący, stanowiący centrum kompetencyjne w zakresie wprowadzania nowych pojazdów, technologii i zarządzania jakością. W codziennej pracy główną wagę przykłada się do stałego doskonalenia i dalszego rozwoju nowoczesnych technologii produkcyjnych, umożliwiających wydajną, elastyczną i ekologiczną produkcję zaawansowanych technicznie pojazdów, oznaczających się przysłowiową jakością Mercedes-Benz. Najważniejszy element stanowią pracownicy i ich know-how. Ich pracę wspierają przygotowane ergonomicznie miejsca pracy oraz inteligentna automatyzacja. Poza własnymi zakładami produkcyjnymi, w ramach realizowanej strategii wzrostu, Mercedes-Benz stawia na współpracę z innymi podmiotami i korzysta z możliwości produkcyjnych podwykonawców.