LAND ROVER: DISCOVERY NAPROMIENIOWANY

Milionowy egzemplarz Land Rovera Discovery, który wyruszył w wyjątkową podróż z Birmingham do Pekinu, dotarł na Ukrainę. Podróż na wchód Europy obfitowała w przygody i wyjątkowe doświadczenia. Uczestnicy wyprawy odwiedzili m.in. okolice Czarnobyla i obejrzeli ruiny miasta Prypeć 26 lat po katastrofie.

Wyprawa Discovery dotarła na wschód Europy i zwiedziła drugi co do wielkości kraj Europy – Ukrainę, od Lwowa, przez Kijów, Krym aż do granicy z Rosją. Kluczowym przystankiem na drodze do Pekinu były okolice Czarnobyla, w gdzie 26 kwietnia 1986 roku eksplodował reaktor nuklearny powodując jedną z największych katastrof jądrowych w historii.

Wyprawę Discovery po okolicach wyludnionego miasta Prypeć, będącego jednocześnie symbolem katastrofy, oprowadzał Walerij Zabajaka. Był on mieszkańcem tego, niegdyś tętniącego życiem 50 tysięcznego miasta. Następnie stał się „likwidatorem”, czyli osobą odpowiedzialną za usuwanie i czyszczenie strefy radioaktywnej po awarii.

Miasto Prypeć w czasach radzieckich, przed katastrofą, było swoistym Eldorado.

– Płace były ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa, a standard życia był bardzo wyskoki. Sklepy były dobrze zaopatrzone, można było dostać zachodnie towary. Ciekawostką był fakt, że Prypeć był jedynym miejscem w Związku Radzieckim, gdzie dostępne były perfumy Chanel – opowiada przewodnik Walerij Zabajaka.

Wszystko zmieniło się po katastrofie. Prypeć to dziś opuszczone ghost town, gdzie życie zamarło w takim samym kształcie jak 26 lat temu, kiedy w pośpiechu mieszkańcy opuszczali miasto, mając nadzieję na powrót. Obecnie to jakby muzeum, prezentujące bogate miasto z minionych lat w ponurym cieniu nieczynnej już elektrowni atomowej.

Na ukraińskiej trasie podróży Wyprawa Discovery dotarła także na Krym, gdzie zwiedziła m.in. podziemną bazę atomowych łodzi podwodnych w Bałakławie. Kolejnym etapem podróży jest przeprawa przez niesamowity kraj – Rosję.

Wyprawa Discovery to 50-dniowa podróż przez 12 krajów Europy i Azji Środkowej, obejmująca 8 000 mil. Podróż zakończy się 23 kwietnia w stolicy Chin, podczas Beijing Auto Show. Tegoroczna wyprawa podąża śladami pierwszej ekspedycji z Wielkiej Brytanii na Daleki Wschód z 1955 roku, w ramach której zespół jadący Land Roverami Serii 1 dojechał do Singapuru.

Ekspedycja ma na celu zebranie miliona funtów, który zostanie przekazany Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC). Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie projektu związanego z dostępem do wody i zaplecza sanitarnego w Ugandzie.

Więcej informacji na temat podróży oraz programu charytatywnego można znaleźć na www.landrover.com/million.