LE MANS 2012: NISSAN GOTOWY DO STARTU

W ten weekend na torze Paul Ricard na południu Francji rozpoczyna się nowy sezon Europejskiej Serii Le Mans. Kierowca Nissana, Lucas Ordonez, debiutuje w niej jako członek zespołu Greaves Motorsport, obok Aleksa Brundle’a i Toma Kimber-Smitha.

Kategoria LMP2 to najwyższa klasa w Europejskiej Serii Le Mans 2012, wiec stawką w tym wyścigu jest tytuł w klasyfikacji ogólnej. Siedem ekip korzystających z pojazdów wyposażonych w silniki Nissana i mocna konkurencja ze strony kolejnych pięciu zespołów LMP2 to gwarancja zaciętej rywalizacji na torze.

– Wygląda na to, że w tegorocznej edycji ELMS trzeba być gotowym na walkę z trudnymi przeciwnikami – powiedział Lucas. Sporo samochodów LMP2 ma apetyt na zwycięstwo, ale sądzę, że ekipa Greaves Motorsport także dysponuje dużą siłą. Zespół jest aktualnym mistrzem, więc jedynym celem może być obrona tytułu. Tom Kimber-Smith to szybki i doświadczony kierowca. Alex Brundle jest młodym i szybkim zawodnikiem ścigającym się pojazdami jednomiejscowymi. Ja mam za sobą pełny rok doświadczenia z LMP2, więc dobrze oceniam nasze szanse. Miałem okazję spędzić trochę czasu z nowym zespołem i bardzo się w nim zadomowiłem. Cieszę się, że startuję w jego barwach w ELMS i oczywiście w 24-godzinym wyścigu Le Mans. Jazdy testowe na Paul Ricard kilka tygodni temu dobrze nam poszły. W zeszłym roku jeździłem samochodem Oreca-Nissan, a teraz mam do dyspozycji pojazd Zytek-Nissan, więc będę mógł je ze sobą porównać. Samochód zespołu Greaves oceniam pozytywnie, ale ciekawi mnie jak poradzimy sobie w pierwszym wyścigu. Jestem pewien, że czeka nas dobry sezon.

Kolejnym nowym członkiem zespołu Greavesa w tym roku jest Alex Brundle, który wystartuje w ELMS i jednocześnie w programie samochodów jednomiejscowych GP3.

– Wszyscy członkowie zespołu Nissana i Greaves Motorsport to świetni ludzie – powiedział Alex. Od razu zaaklimatyzowałem się w zespole i już nawiązaliśmy dobre robocze relacje. Całkowicie wierzę w powodzenie moich kolegów z zespołu w tym roku. Toma przedstawiać nie trzeba. On jest wzorem dla innych w całej serii. Cieszę się, że będę mógł skorzystać z jego doświadczenia w wyścigach samochodów sportowych. Słyszałem, że koledzy Lucasa z poprzedniego zespołu byli pozytywnie zaskoczeni jego wynikami i to oczywiste, że przez ostatnie lata musiał on dawać z siebie wszystko. W czasie testów na Ricard Lucas przewyższył moje oczekiwania. To znakomity kierowca! Jeżeli chodzi o moje wyniki w testach, jestem dość zadowolony. Udało mi się uzyskać lepsze czasy od kilku znakomitości we wszystkich rundach, a po podsumowaniu testów po południu drugiego dnia okazało się, że mam startować z drugiej pozycji. Wciąż jednak myślę, że mogę zrobić spore postępy, a świadomość takiego potencjału jest bardzo przyjemna. Muszę się jeszcze nauczyć paru rzeczy, ale na szczęście nauka nie sprawia mi trudności.

– Z uwagi na fakt, że LMP2 to najwyższa klasa w tegorocznej Europejskiej Serii Le Mans, dobry wynik w tych mistrzostwach jest dla nas bardzo ważny – stwierdził Darren Cox, Dyrektor Generalny Nissan Europe. Umieściliśmy Lucasa w Greaves, aby mógł się on dalej rozwijać i miał szansę na zdobycie mistrzowskiego tytułu w pierwszym podejściu. Sześć innych zespołów w ELMS, które zdecydowały zostać klientami Nissana najlepiej świadczy o pozycji i sukcesie naszego silnika.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

Sesje kwalifikacyjne LMP2 odbędą się w najbliższą sobotę o godzinie 15:50 czasu lokalnego, a główny wyścig rozpocznie się w niedzielę o 12:00.

Aktualne doniesienia z wyścigu będą dostępne w serwisie twitter (@nissan_ontrack).

Wyścig będzie transmitowany na żywo przez Motors TV w całej Europie (prosimy sprawdzić program na dany dzień). Wyniki pomiaru czasu i transmisje strumieniowe będą też dostępne na stronie www.europeanlemansseries.com.

Relacji na żywo można będzie słuchać jak zwykle na www.radiolemans.com.

KALENDARZ EUROPEJSKIEJ SERII LE MANS 2012

* 1 kwietnia: Paul Ricard, Francja;
* 20 maja: Zolder, Belgia;
* 15 lipca: Donington Park;
* 9 września: Brno, Czechy;
* 4 listopada: Portimao, Portugalia.