LECH WAŁĘSA ODWIEDZIŁ FABRYKĘ CHRYSLERA

Lech Wałęsa, były Prezydent Polski oraz założyciel Solidarności złożył wizytę w należącej do Chrysler Group LLC fabryce Jefferson North Assembly Plant (JNAP). Gościa powitał przewodniczący rady i dyrektor generalny Chrysler Group LLC, Sergio Marchionne oraz wiceprezes związku zawodowego UAW ds. Chryslera, Generał Holiefield.

Zatrudniający 2800 pracowników zakład JNAP jest producentem cenionych na rynku międzynarodowym i lokalnym samochodów Jeep Grand Cherokee oraz Dodge Durango.

Podczas swej wizyty p. Wałęsa wygłosił krótkie przemówienie do grupy około 100 pracowników JNAP i zaproszonych gości. Po spotkaniu z pracownikami i gośćmi JNAP prezes Marchionne i Generał Holiefield oprowadzili Lecha Wałęsę po zakładzie wskazując, jak adaptacja programu World Class Manufacturing (Standard Produkcji Klasy Światowej) może wpływać na poczucie osobistej dumy i zachowanie godności pracowników koncernu. Celem WCM jest maksymalne ograniczenie strat i marnotrawstwa oraz podniesienie wydajności, jakości i bezpieczeństwa procesów wytwórczych.

Lech Wałęsa przyjechał do Detroit z Chicago, gdzie uczestniczył w odbywającym się Światowym Kongresie Laureatów Nagrody Nobla (The World Summit of Nobel Peace Laureates).

Jednym z głównych sponsorów Kongresu, w którym uczestniczą najbardziej szanowane osobistości i organizacje z każdego zakątka naszego globu jest marka Jeep.

Zbudowany w roku 1991 Jefferson North Assembly Plant już rok później (1992) rozpoczął produkcję samochodów Jeep Grand Cherokee. W roku 1999 zakład został poważnie rozbudowany. W sierpniu 2004 rozpoczął produkcję Jeepa Grand Cherokee MY 2005, a od lipca 2005 – produkcję siedmioosobowego Commandera. W maju 2010 z linii montażowych JNAP zjechał pierwszy nowy Jeep Grand Cherokee MY 2011. W lipcu 2010 uruchomiono drugą zmianę JNAP, a 14 grudnia 2010 zakład rozpoczął zupełnie nową produkcję w postaci samochodów Dodge Durango MY 2011.

W styczniu 2012 Chrysler Group poinformował o zamiarze uruchomienia w zakładzie JNAP trzeciej zmiany (zatrudniającej 1100 pracowników) począwszy od pierwszego kwartału 2013 roku.