LEXUS: 10 LAT NX-A – NAJCHĘTNIEJ WYBIERANEGO MODELU MARKI W POLSCE

Zaprezentowany podczas Beijing Motor Show 2014 Lexus NX był pierwszym modelem w historii marki w segmencie D-SUV Premium.

Auto wyróżniało się designem, charakterystycznymi dla Lexusa kształtami i elementami jak grill czy przednie światła w kształcie litery L, a także szeroką gamą napędów. W modelu NX zadebiutowała wydajna i innowacyjna hybryda, a NX 300h dla wielu klientów był pierwszym zelektryfikowanym autem.


Zobacz relacje:

NISSAN: GRUNTOWNA AKTUALIZACJA MODELU QASHQAI
 

ROZMAITOŚCI


 

Ten model łączy osiągi z nowoczesnymi technologiami, a to wszystko uzupełnia niebanalna stylistyka, która tak przyciąga klientów. Nie brakuje w nim też luksusowych detali – zwracał uwagę Takeaki Kato, główny inżynier pierwszej generacji NX-a.

NX w chwili debiutu imponował zaawansowaniem technicznym. Był to pierwszy model w swoim segmencie z innowacyjnymi lusterkami bocznymi o wielkości, jaka była stosowana w samochodach kompaktowych, które jednocześnie zapewniały widoczność godną dużego SUV-a. Auto miało też innowacyjne wycieraczki z jednym punktem podparcia, co ograniczało szumy podczas jazdy. NX-a pierwszej generacji wyróżniał też dach panoramiczny z konstrukcją Forward Transfer Latch, która przesuwa dach do przodu zamiast do tyłu, jak w konwencjonalnych systemach. Dzięki temu otwór jest o 30% większy bez konieczności zwiększania wymiarów konstrukcji otwieranego dachu. Na liście wyposażenia NX-a znalazła się bezprzewodowa ładowarka urządzeń elektronicznych (np. telefonów), wielofunkcyjny wyświetlacz, pokazujący m.in. przeciążenia jakim poddawani są pasażerowie auta, a opcjonalnie dostępny był projektor Head Up wyświetlający najważniejsze informacje na przedniej szybie, system monitorowania „martwego pola” lusterek wstecznych i system alarmujący o ruchu poprzecznym za samochodem, ułatwiający wyjazd tyłem na ulicę.

Rewolucyjna druga generacja

W czerwcu 2021 roku zaprezentowano drugą generację NX-a. Auto okazało się ogromnym skokiem naprzód. Samochód był zapowiedzią nowych kierunków w projektowaniu nadwozia i wnętrza przez Lexusa, otrzymał jeszcze bardziej innowacyjne i wydajne napędy hybrydowe oraz zupełnie nowe systemy multimedialne, łączności oraz bezpieczeństwa.

95% części wykorzystanych do stworzenia NX-a drugiej generacji to kompletnie nowe komponenty. To pierwszy model, w którym zastosowano intuicyjny kokpit kierowcy stworzony zgodnie z koncepcją Tazuna. 14-calowy wyświetlacz systemu Lexus Link wyróżniał się na tle rywali. To także pierwszy samochód marki, w którym zastosowano elektroniczne klamki połączone z asystentem bezpiecznego wysiadania (SEA), który pomaga uniknąć kolizji podczas opuszczania pojazdu.

Prawdziwym przełomem okazały się napędy hybrydowe. NX 350h ma o 22% mocy więcej od poprzednika (243 KM), o 15% szybciej przyspiesza od 0 do 100 km/h (7,7 s z napędem E-FOUR), zużywając przy tym mniej paliwa (średnio od 5,7 l/100 km). Rewolucją w segmencie był NX 450h+. To pierwsza w historii marki hybryda plug-in. Układ wykorzystuje czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 2,5 litra pracujący w cyklu Atkinsona oraz baterię litowo-jonową o pojemności 18,1 kWh. Benzynowa jednostka, generator oraz przedni i tylny silnik elektryczny współtworzą inteligentny napęd na cztery koła E-FOUR. Łączna moc układu wynosi 309 KM/227 kW, a samochód jest w stanie pokonać nawet do 98 km w trybie elektrycznym.

NX bestsellerem Lexusa w Polsce

NX w sprzedaży jest od drugiej połowy 2014 roku. Od tamtej pory należy do najchętniej kupowanych aut marki na całym świecie, obok modeli RX oraz ES. Globalna roczna sprzedaż Lexusa NX wynosi 150 tys. egzemplarzy.

W Polsce niemal od samego początku dostępności NX jest najchętniej kupowanym Lexusem. Do marca 2024 roku sprzedano już 19 171 egzemplarzy tego modelu, z czego 12 302 aut to NX pierwszej generacji, a 6869 egzemplarzy to druga generacja tego modelu. Polscy klienci cenią NX-a szczególnie za wydajną i ekonomiczną hybrydę – w sumie na nasze drogi wyjechało już 14 125 egzemplarzy z napędami NX 300h, NX 350h oraz NX 450h+.

NX 450h+ w 2023 roku zdominował rynek hybryd plug-in w Polsce. W 2023 roku zarejestrowano 1044 egzemplarze tego modelu, który jako jedyny osiągnął czterocyfrowy wynik i pomógł marce w zajęciu pierwszego miejsca w tej części rynku.

Obecnie w Polsce Lexus NX dostępny jest w dwóch hybrydowych wariantach (NX 350h i NX 450h+) oraz w sześciu wersjach wyposażenia – Elegance, Business, Prestige, F SPORT, Overtrail i Omotenashi.