MAZDA DESIGN 2017 / 37 CZYLI JAK BĘDZIE ZA DWADZIEŚCIA LAT?

Mazda_KV_1

Jak będą wyglądać przedmioty codziennego użytku w 2037 roku? Jakie nowe funkcje będzie pełnić wnętrze samochodu przyszłości? Jakie znaki posłużą nam do komunikacji z maszynami za 20 lat?

Odpowiedź na te pytania dostaniemy już w październiku tego roku podczas finału konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno Przyszłości. Wtedy też poznamy pierwszego laureata nagrody specjalnej – Mazda Design Award w wysokości 50 000 zł dla projektu, który został już zrealizowany.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Mazda Design 2017/37 to nowa odsłona znanego konkursu projektowego, który od siedmiu lat nagradza najciekawsze/ nowatorskie projekty z dziedziny designu. W tym roku zmianie uległy zasady konkursu, jego identyfikacja graficzna, a nawet logo, za które odpowiada znany i ceniony grafik – Oskar Podolski.

Konkurs stawia tym razem przed uczestnikami wyzwania odnoszące się do świata przyszłości z 2037 roku, a do wzięcia w nim udziału zaproszeni są studenci i absolwenci (z ostatnich 5 lat) szkół artystycznych, projektowych i technicznych, których zadaniem jest stworzenie nowatorskiej pracy w jednej z trzech kategorii:

* Człowiek. Pierwsze z zadań to zaprojektowanie rzeczy osobistej – akcesoriów, elementów garderoby, biżuterii, urządzeń, które w 2037 będą wnosić nową jakość do codziennego życia i na nowo określać stosunek pomiędzy człowiekiem a otoczeniem.

* Przestrzeń. Zadanie w tej kategorii to stworzenie koncepcji wnętrza Mazdy przyszłości. Funkcje wnętrza, jego kształt, wyposażenie, forma zależą od tego jak projektant wyobraża sobie potrzeby, wygodę i poczucie piękna człowieka w 2037 r.

* Znak. Zadanie polega na zaprojektowanie systemu znaków, za pomocą których w 2037 roku będziemy kontaktować się ze swoim samochodem. Znaki mają być funkcjonalne i estetyczne tak aby mogły opanować wyobraźnię i ułatwić kontakt ze swoim środkiem transportu.

Projekty muszą spełniać wysokie wymagania estetyczne, przełamywać obecne konwencje i być spójne z filozofią projektowania Mazdy – KODO: Dusza Ruchu.

Nadesłane zgłoszenia oceni międzynarodowe jury, w składzie którego znaleźli się Kevin Rice – honorowy przewodniczący, dyrektor europejskiego centrum designu Mazdy; Zuzanna Skalska – wybitny analityk trendów w dziedzinie designu i innowacji; prof. Jerzy Porębski – wykładowca na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie; Maja Ganszyniec – jedna z najbardziej uznanych polskich projektantek; Paweł Miszewski – grafik łączący świat obrazów, słów i dźwięków; bloger – Michał Mazur oraz dziennikarze z dziedziny designu i mody: Anna Grużewska – redaktor naczelna magazynu „Czas na Wnętrze” oraz Filip Niedenthal – redaktor naczelny polskiej edycji magazynu „Vogue”.

Najlepszy projekt otrzyma tytuł Grand Prix oraz nagrodę w wysokości 15 000 zł, a zwycięzcy w pozostałych kategoriach po 10 000 zł. Prace można zgłaszać do 10 września na stronie www.mazdadesign.pl. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w październiku.

Mazda Design Award ‘17

Jednocześnie z organizacją konkursu Mazda rozszerza swój mecenat w sferze designu i będzie promować najciekawsze polskie realizacje w tej dziedzinie. W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznana nagroda Mazda Design Award dla autora najciekawszego projektu zrealizowanego w Polsce w ciągu ostatnich 3 lat.

Wysokość nagrody to 50 000 zł. Za nominację projektów i wyłonienie zwycięzców odpowiedzialni są członkowie jury konkursu Mazda Design.

Prezentacja nominowanych realizacji nastąpi w drugiej połowie września 2017 roku, a pierwszego w historii laureata nagrody MDA poznamy jednocześnie z ogłoszeniem wyników tegorocznej edycji konkursu Mazda Design 2017/37 – Piękno Przyszłości.