MAZDA: NOWY MODEL NA PRĄD CZYLI MX-30 JUŻ OPUSZCZA FABRYKĘ

W fabryce w Hiroszimie Mazda ruszyła produkcja nowej Mazdy MX-30, pierwszego samochodu elektrycznego japońskiego producenta.

SUV powstał w odpowiedzi na szybko rosnący popyt na na pojazdy napędzane prądem wśród świadomych ekologicznie kierowców z Europy.


Zobacz także:

ECO

ROZMAITOŚCI


 

Nowy model MX-30 wyposażony jest w napęd e-Skyactiv. Układ na przednie koła tworzy synchronicznie pracujący silnik elektryczny na prąd przemienny o mocy 107 kW (145 KM), zasilany z akumulatora litowo- jonowego o pojemności 35,5 kWh, dzięki czemu nowe auto ma zasięg około 200 km (w cyklu mieszanym WLTP).

Wielkość akumulatora trakcyjnego zapewnia równowagę pomiędzy zasięgiem, a emisją CO₂ z perspektywy całego cyklu eksploatacji pojazdu (LCA– Life Cycle Assessment). Akumulator trakcyjny może być doładowany do 80 proc. w ciągu ok. 40 minut przy użyciu szybkiego ładowania prądem stałym.

Architektura Skyactiv- Vehicle MX-30 została dopasowana tak, by harmonicznie dopełnić płynne zachowanie całkowicie elektrycznego napędu. W zestawieniu z systemami bezpieczeństwa i-Activsense, nowy elektryczny pojazd oferuje ciche i stabilne prowadzenie.

Najnowsze wcielenie stylistyki KODO – Dusza Ruchu wzmacnia orientację marki na rozwój nowoczesnych technologii napędowych. Prosta stylistyka podkreśla bryłę MX-30, podczas gdy drzwi typu freestyle bez słupków środkowych i wyraźnie odcinająca się linia dachu uwydatniają wrażenie przestronności kabiny.

Ergonomiczne wnętrze wyróżnia się kokpitem zorientowanym na kierowcę wraz z pływającą konsolą środkową, która wyposażona jest, po raz pierwszy w historii producenta, w 7-calowy dotykowy panel sterujący klimatyzacją. Za spójną całość odpowiadają pozostałe elementy wykonane z ekologicznych materiałów takich jak korek, czy tapicerka drzwi zawierająca włókna z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu.

Polskie salony przyjmują już zamówienia na bogato wyposażoną Mazdę MX-30 w cenie od 142 900 zł. Pierwsze egzemplarze pojawią się u dealerów już jesienią tego roku.