MERCEDES I SMART: POMOC DLA KIEROWCÓW ECO

“Strona domowa” już teraz pozwala kompleksowo zaplanować optymalną trasę podróży kierowcom smarta fortwo electric drive, Klasy A E-CELL oraz Vito E-CELL. Wystarczy skorzystać z domowego komputera, by za pośrednictwem portalu sprawdzić poziom naładowania baterii, zasięg pojazdu lub stan funkcji SmartCharging.

Zasięg pojazdu wyświetlany jest w formie graficznej na interaktywnej mapie 3D. Pojawiają się na niej nie tylko miejsca, do których można dojechać bez konieczności doładowywania baterii, ale i zlokalizowane po drodze publiczne stacje ładowania. Jeżeli wybrany cel podróży okazuje się być poza zasięgiem pojazdu, szybko można sprawdzić, ile czasu trzeba będzie ładować jeszcze akumulator, aby tam dotrzeć. Algorytm obliczania zasięgu uwzględnia nawet takie czynniki jak ukształtowanie terenu i profil trasy.

Wśród opcji wyświetlania mapy dostępne jest połączenie widoku 3D i satelitarnego. Także sam pojazd „potrafi” pomóc w organizacji podróży.

Przykład? Informacja o stanie naładowania baterii może trafić do kierowcy w formie SMS-a lub wiadomości na Tweeterze. Gdy tylko akumulator zgromadzi ilość energii potrzebną do osiągnięcia wybranego celu, kierowca zostanie o tym powiadomiony za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Podczas ładowania smart fortwo electric drive trzeciej generacji może zostać podłączony do internetu poprzez adapter Powerline – standaryzowaną technologię sieciową, wykorzystującą do przesyłu danych linie energetyczne. Oparta na niej funkcja SmartCharging pozwala dodatkowo ograniczyć koszty ładowania i zwiększyć trwałość baterii. Wystarczy wprowadzić na stronie domowej lub do oprogramowania pojazdu informacje o planowanym terminie wyjazdu, a sposób oraz godziny ładowania zostaną optymalnie dobrane przy uwzględnieniu aktualnych cen energii.

Na krótko przed podróżą kabina smarta fortwo electric drive może zostać schłodzona lub ogrzana do odpowiedniej temperatury. Sterowanie systemem wentylacji i klimatyzacji również odbywa się za pośrednictwem strony domowej, niezależnie od procesu ładowania.

Bezemisyjna jazda nie musi być nudna! Wiosną przyszłego roku na drogi wyjedzie trzecia generacja elektrycznego smarta fortwo. W najnowszej odsłonie technologiczne osiągnięcia spotykają się z doświadczeniem klientów korzystających z różnych form ekologicznego transportu. Przykład? Wystarczy spojrzeć na wyraźnie lepsze parametry auta: moc 55 kW, prędkość maksymalna ponad 120 km/h, zasięg przekraczający 140 km oraz przyspieszenie od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 13 sekund.