MERCEDES: KONCERN OD 60 LAT ROZBIJA SWOJE SAMOCHODY

mercedes-testzde1

Mercedes- Benz od sześćdziesięciu lat rozbija samochody: 10 września 1959 r. odbył się pierwszy test zderzeniowy (crash test) w historii producenta ze Stuttgartu.

Pojazd testowy uderzył czołowo w stałą przeszkodę. Tak rozpoczęła się nowa era badań nad autem bezpieczeństwem.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

BEZPIECZEŃSTWO


 

Od tamtej pory, przy pomocy pojazdów oraz manekinów testowych, możliwe było coraz dokładniejsze analizowanie zachowania samochodów i podróżujących w wypadkach drogowych.

mercedes-testzde3

Obecnie Centrum Techniczne ds. Bezpieczeństwa Pojazdów (Technology Centre for Vehicle Safety – TFS) w Sindelfingen co roku przeprowadza około 900 testów zderzeniowych oraz około 1700 badań „na wózku”, w których muł testowy (nadwozie lub konstrukcja testowa) jest mocowany na ruchomym wózku i poddawany siłom powstającym podczas prawdziwego zderzenia.

Mercedes- Benz konsekwentnie ustanawia nowe standardy w zakresie procedur testów zderzeniowych oraz stosowanych w tym celu urządzeń – standardy, które zostają przyjęte w całej branży. Do tej pory producent przetestował w ten sposób ponad 14 000 samochodów. Oprócz badania aut osobowych przeprowadza również testy zderzeniowe pojazdów dostawczych i ciężarówek.

mercedes-testzde2

Wszystkie swoje serie modelowe Mercedes- Benz projektuje się z uwzględnieniem rzeczywistych scenariuszy wypadków. W przypadku testów zderzeniowych oznacza to, że inżynierowie biorą pod uwagę około 40 różnych konfiguracji zderzeń. Ich zakres wykracza poza liczbę i złożoność prób wymaganych prawem.

Aby zupełnie nowy model samochodu był gotowy do wypuszczenia na rynek, może potrzebować przeprowadzenia nawet 15 000 realistycznych symulacji zderzeń i około 150 testów zderzeniowych. Poza konfiguracjami zderzeń wymaganymi do uzyskania globalnej homologacji pojazdu badania obejmują testy na potrzeby niezależnych organizacji oraz szczególnie wymagające testy wewnętrzne. Jednym z przykładów jest tu test dachowania, który dodatkowo przeprowadza producent ze Stuttgartu.

mercedes-testzde5

Koncern współpracuje z instytutem Towarzystwa Fraunhoferads. W przyszłości ma to umożliwić ekspertom obejrzenie i analizę deformacji komponentów również od wewnątrz. Z kolei wspólnie z organizacją TÜV Süd w Pradze firma prowadzi prace nad innowacyjnymi testami „na wózku”, z zastosowaniem wózka aktywnego uderzenia bocznego.

Historia

60 lat temu, 11 sierpnia 1959 r. producent zaprezentował mediom nowe modele klasy luksusowej z serii W 111. Były to pierwsze seryjne pojazdy na świecie z tzw. bezpiecznym nadwoziem oraz strefami kontrolowanego zgniotu z przodu i z tyłu. Z kolei 10 września 1959 r. rozpoczęły się systematyczne testy zderzeniowe, które stały się integralną częścią procesu rozwoju pojazdu.

Wraz z poprawą wydajności komputerów testy zderzeniowe zostały uzupełnione matematycznymi metodami układów wielobryłowych (już dla serii W 124, która zadebiutowała w 1984 r).

mercedes-testzde4