MERCEDES: MISJA WŚCIEKLIZNA – WYPRAWA NA RATUNEK

M 1_13A563

Pracując jako wolontariusz w Indiach, brytyjski weterynarz Luke Gamble na własnej skórze doświadczył bolesnych skutków wścieklizny. Na Półwyspie Indyjskim choroba ta – roznoszona głównie przez bezpańskie psy – co godzinę przyczynia się do śmierci jednego dziecka.

W 2003 roku Gamble założył międzynarodową fundację pomocy weterynaryjnej Worldwide Veterinary Service (WVS), mającą na celu między innymi zwalczanie wścieklizny i chronienie przed nią zarówno dzieci, jak i psów.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Gamble jest honorowym prezesem WVS oraz czynnym weterynarzem. Aktywnie włącza się także w pozyskiwanie sponsorów dla swoich działań społecznych i pracuje dla innych międzynarodowych organizacji wspierających zwierzęta, w tym Animal Welfare Board w Indiach. W tym roku jego zaangażowanie po raz kolejny przybierze unikalną formę. We wrześniu, przy wsparciu lokalnych ekologów, Luke Hamble wyruszy w liczącą około 2500 km podróż po Indiach na pokładzie samodzielnej jednostki ratowniczej, zbudowanej na bazie trzyosiowego Zetrosa 2733 A (6×6) o długości 9,5 m.

Źródłem napędu 27-tonowego kolosa, zaprojektowanego z myślą o użytkowaniu w ciężkim terenie, jest silnik Mercedes-Benz OM 926 LA – rzędowa “szóstka” o mocy 240 kW (326 KM), zgodna z normą Euro V. Współpracuje ona z 9-stopniową przekładnią (8 biegów do jazdy w przód + przełożenie pełzające). Gamble wraz z zespołem wyruszy z miasta Ooty, położonego w górach Tamil Nadu na wysokości 2250 m n.p.m., i dotrze do Kalkuty (Bengal Zachodni), przemieszczając się z południa półwyspu na północny wschód.

M 2_13A565


Misja Wścieklizna: na ratunek dzieciom i psom

Celem 30-dniowej kampanii “Misja Wścieklizna” jest zaszczepienie przeciw wściekliźnie 50 tys. psów. Podczas wyprawy zespół Gamble’a odwiedzi wszystkie mijane po drodze centra walki z wścieklizną. Zabiegi niezbędne do zapobiegania wściekliźnie (np. szczepienie, kastracja) będą przeprowadzane we współpracy z lokalnymi organizacjami wspierania zwierząt, weterynarzami, urzędnikami państwowymi i innymi wolontariuszami z międzynarodowych zespołów weterynaryjnych. Na zakończenie misji Mercedes-Benz Zetros wróci do każdego z odwiedzonych na trasie ośrodków i przez miesiąc będzie pozostawał do jego dyspozycji.

W tym czasie indyjska organizacja pomocy zwierzętom będzie wykorzystywać go do prowadzenia programu szkoleń z zakresu zapobiegania wściekliźnie dla weterynarzy i pielęgniarek. Zakłada się, że w ciągu następnych trzech lat dwa miliony psów zostanie zaszczepionych i wyleczonych w celu zahamowania rozprzestrzeniania się wścieklizny raz na zawsze.

Mercedes-Benz Zetros w roli pierwszej na świecie kliniki weterynaryjnej na kołach zjawia się dokładnie tam, gdzie jest potrzebny, pomagając w ratowaniu życia na trudno dostępnych obszarach wiejskich. Samochód wyposażony jest w kompletny sprzęt medyczny, salę operacyjną, gabinet stomatologiczny, apteczki, chłodziarki, sekcję wypoczynkową, urządzenia sanitarne, klatki i pokładowy system zasilania w energię elektryczną, a także w elementy pozwalające na przeprowadzanie kampanii szkoleniowych.

WVS i Luke Gamble wybrali Zetrosa z uwagi na najbardziej dopasowane do swoich celów podwozie. Projekt pojazdu został opracowany w Wielkiej Brytanii przez WVS i zrealizowany przez specjalistów od budowy nadwozi – firmę VIPEX z Sutton-in-Ashfield. Bazująca na Zetrosie jednostka ratownicza za sprawą atrakcyjnego wyglądu jest nie tylko wizytówką kampanii WVS, ale i ilustracją działań humanitarnych podejmowanych na rzecz zapobiegania wściekliźnie oraz zwalczania jej skutków.