MERCEDES: REKORD – CITAN Z WYNIKIEM 2,6 L/100 KM

Mer 1_9974

Jak niskie może być spalanie w samochodzie dostawczym? Okazuje się, że nawet 2,6l/ 100 km! Taki wynik Citanem osiągnął zwycięzca finału konkursu Grand Prix Van Economy.

Nie łatwo było dojść do samego finału GP – podczas odbywających się w całej Polsce latem eliminacji do konkursu stanęło niemal 700 uczestników: kierowców samochodów dostawczych. Ich zadaniem było uzyskanie jak najniższego średniego zuzycia paliwa na ustalonej trasie przejazdu. Podczas całego konkursu, umiejętności uczestników testowane były w furgonach Mercedes-Benz Citan 109 CDI o mocy 90-ciu KM.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Najlepsi uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do Warki, gdzie miał miejsce finał. Jazdy odbywały się na trasie o długości 50 km biegnącej zarówno przez tereny miejskie, jak i niezabudowane. Uczestnikom udało się uzyskać niewiarygodnie niskie średnie wyniki spalania na poziomie ok. 3 litrów na 100 kilometrów.

Merc 2_zwyciezcy

Rekordowe spalanie, które wyniosło 2,6 l/100 km udało się osiągnąć Marcinowi Taciakowi, który wygrał eliminacje w salonie Duda-Cars w Poznaniu. Ale pozostali uczestnicy byli tuż za nim – spalanie na poziomie 2,8l/100 km spowodowało że o drugim i trzecim miejscu decydował czas przejazdu. To świadczy nie tylko o wybitnych umiejętnościach kierowców, ale tez możliwościach modelu Citan…

Zwycięzca konkursu, poza tytułem Mistrza Ekonomicznej Jazdy otrzymał w nagrodę roczny zapas paliwa o wartości 18 000 zł. Utrzymując spalanie na poziomie swojego rekordu mógłby przejechać za to ponad 120 000 km!

Warto przypomnieć, że zeszłoroczna edycja konkursu ekonomicznej jazdy, odbywała się na samochodach Mercedes-Benz Vito 116 CDI w wersji osobowej. Wtedy też udało się osiągnąć równie znakomity wynik 3,3 l/100km, czyniąc go najbardziej ekonomicznym samochodem w segmencie średnich aut dostawczych.

Merc 3_3023