MICHELIN: JEDŹ NA STACJĘ STATOIL I SPRAWDŹ CIŚNIENIE

Cisnienie 1_kontrola_3

W sobotę, 26 października rusza 9. edycja ogólnopolskiej akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą”. Kierowcy będą mogli sprawdzić ciśnienie opon w aucie na 30 stacjach Statoil w Polsce, we wszystkich województwach.

Akcja zakończy się 30 października i poprzedzi najbardziej niebezpieczny na drogach okres związany z dniem Wszystkich Świętych. Niewłaściwie napompowane opony wydłużają drogę hamowania, podnoszą ryzyko ich eksplozji i zwiększają zużycie paliwa.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO
AKCJA CIŚNIENIE POD KONTROLĄ


Kierowcy, którzy wezmą udział w akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” będą mogli na stacjach bezpłatnie sprawdzić zarówno poziom ciśnienia, jak i głębokość bieżnika, otrzymają też informacje na temat wpływu prawidłowego ciśnienia w oponach na bezpieczeństwo oraz ekonomię i ekologię jazdy.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstsze przyczyny wypadków to zbyt duża prędkość, trudne warunki pogodowe, zły stan dróg i nieodpowiedni stan techniczny samochodów. Jak podaje KG Policji, niewłaściwy stan ogumienia jest drugą przyczyną wypadków spowodowanych złym stanem technicznym auta. Powodem problemów z ogumieniem może być nieprawidłowe ciśnienie, zły stan bieżnika, niewłaściwy dobór lub nieprawidłowy montaż opon.

– Groźba eksplozji opony ze złym ciśnieniem oraz wydłużenie drogi hamowania, wynikają z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Nie wszyscy kierowcy są jeszcze świadomi, jak duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze mają opony. Tymczasem stan zużycia opon, bieżnik odpowiedni do warunków pogodowych oraz prawidłowe ciśnienie to czynniki, o które zadbać może każdy kierowca. Liczymy, że dzięki naszej akcji kierowca, który dowie się, że jeździ na oponach stanowiących zagrożenie dla niego i innych uczestników ruchu, natychmiast wyeliminuje nieprawidłowości ze swojego auta – mówi Tomasz Młodawski z Michelin Polska.

Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną ich opory toczenia, przez co pojazd spala więcej paliwa.

– Testy dowodzą, że jadąc na oponach o zbyt niskim ciśnieniu, zużywamy średnio o 0,3 litra benzyny więcej na każde 100 kilometrów. Dlatego zachęcamy do dbania o ekonomię jazdy i zmniejszanie negatywnego wpływu na środowisko – mówi Filip Fischer z Oponeo.pl, które w tym roku patronuje akcji.

Akcji Michelin „Ciśnienie pod kontrolą” towarzyszą badania świadomości kierowców. Wynika z nich, że wiedza o roli prawidłowego ciśnienia wzrosła od początku kampanii o 20 proc., jednak – czego dowodzą ubiegłoroczne badania – nadal ponad 60 proc. kierowców jeździ na nieprawidłowo napompowanych oponach.

Tegoroczna edycja, organizowana na 30 stacjach Statoil we wszystkich województwach, odbędzie się w dniach 26-30 października 2013 r. Eksperci Michelin będą czekać na kierowców na stacjach od godziny 11:00 do 20:00.