MICHELIN: JEDZIESZ DO WŁOCH? – PRZECZYTAJ

Najnowsza edycja Czerwonego Przewodnika Michelin Włochy 2012 omawia imponującą liczbę 3384 hoteli, 380 wiejskich pensjonatów i 2729 restauracji. Inspektorzy Michelin kierują się ściśle określonymi regułami, do których należą anonimowe wizyty, niezależność, regularne aktualizacje opinii, a także dokładnie zdefiniowane kryteria pomagające we wskazaniu najlepszych restauracji i hoteli we wszystkich kategoriach pod względem komfortu, oraz ceny.

Spośród wszystkich włoskich regionów Lombardia może pochwalić się największą liczbą restauracji wyróżnionych gwiazdkami, jest ich tam aż 56. Na drugim miejscu plasuje się Piemont. Natomiast trzecie miejsce należy ex aequo do Kampanii i regionu Emilia-Romagna.

Toskania jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się regionem pod względem kulinarnym, gdyż w tegorocznej edycji Czerwonego Przewodnika, aż 6 toskańskich restauracji po raz pierwszy otrzymało gwiazdki, a także 6 kolejnym lokalom przyznano wyróżnienia Bib Gourmand. Jeśli chodzi o prowincje z największą ilością gwiazdek to są to Cuneo i Bolzano, na których terenie znajduje się aż 17 wyróżnionych gwiazdkami restauracji, kolejne miejsce w ranking zajmuje Neapol. Bolzano może pochwalić się również największą ilością restauracji z oznaczeniem Bib Gourmand.

57. edycja Czerwonego Przewodnika Michelin Włochy oferuje swoim czytelnikom szeroki wybór zarówno gwiazdkowych restauracji, jak i tych nie odznaczonych wyróżnieniem. W najnowszej edycji przewodnika pojawia się około 100 nowych miejsc, spośród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego portfela oraz podniebienia.

Nie wszystkie restauracje w przewodniku posiadają gwiazdki, lub inne wyróżnienia, należy jednak podkreślić, iż wszystkie bez wątpienia są warte uwagi. Jeśli chodzi o liczbę odznaczonych gwiazdkami restauracji w Czerwonym Przewodniku Michelin Włochy 2012 wynosi 11 proc. wszystkich lokali, natomiast wyróżnione oznaczeniem Bib Gourmand miejsca to 10 proc. wszystkich omówionych.

Odnotowano:

– 953 restauracji, które oferują prosty posiłek za mniej niż 23 euro, to znaczny wzrost w porównaniu do 534 lokali z tym wyróżnieniem wymienionych w poprzedniej edycji przewodnika;

– 260 Bib Gourmand – restauracji, które oferują dobrej jakości posiłek, często typowy dla danego regionu za mniej niż 30 lub 35 euro w dużych miastach i w ważnych ośrodkach turystycznych. W tym roku aż 45 nowych restauracji otrzymało to wyróżnienie;

– 123 hoteli otrzymało wyróżnienie , które oznacza dobrej jakości zakwaterowanie w cenie mniejszej niż 90 euro za dwie osoby łącznie.

Gwiazdki za perfekcyjną kuchnię

W najnowszej edycji Czerwonego Przewodnika Michelin Włochy pojawia się aż 38 restauracji, które po raz pierwszy otrzymały gwiazdki. Wśród nich jest 1 trzygwiazdkowa restauracja, 4 dwugwiazdkowe i 33 jednogwiazdkowe. Jeśli chodzi o przydział gwiazdek w tegorocznej edycji, to prezentuje się on następująco:

– 7 restauracji, w tym 1, która otrzymała wyróżnienie po raz pierwszy;
– 38 restauracji, w tym 4, które otrzymały wyróżnienie po raz pierwszy;
– 250 restauracji, w tym 33, które otrzymały wyróżnienie po raz pierwszy.

Łącznie najnowsza edycja Czerwonego Przewodnika Michelin Włochy prezentuje 295 wyróżnionych gwiazdkami restauracji, które łącznie posiadają 347 gwiazdki. W przeciągu ostatnich 6 lat liczba odznaczonych gwiazdkami restauracji we Włoszech wzrosła o 30 procent.

Szeroki wybór zakwaterowania

– 33 luksusowych hoteli w tradycyjnym stylu;
– 380 pensjonatów i miejsc typu bed and breakfast;
– 937 “niezwykle przyjemnych” miejsc oznaczonych czerwonym piktogramem;
– 388 hoteli z usługami spa.

W ostatnim czasie ukazały się także polskie wydania Czerwonego Przewodnika Michelin: Niemcy i W. Brytania.