Zaledwie trzy lata po wprowadzeniu na rynek i dwa lata po pierwszym starcie, legendarne Mitsubishi Pajero rozpoczęło rekordową serię 12 zwycięstw w najbardziej wymagającym rajdzie świata.
Rajd Dakar to najsłynniejsze długodystansowe zawody dla samochodów terenowych. 22 stycznia 1985 r. japoński samochód jako pierwszy wjechał na metę zawodów.
Zobacz także:
Zapoczątkowany przez francuskiego podróżnika Thierry’ego Sabine, Rajd Dakar odbył się po raz pierwszy w 1978 roku jako niewielki rajd dla francuskich miłośników jazdy w terenie, a następnie szybko przekształcił się w międzynarodową instytucję, przyciągając uwagę największych globalnych producentów samochodów i motocykli, którzy chcieli zaprezentować i promować swoje produkty w najbardziej nieprzyjaznym regionie świata – na pustyni Sahara.
Po drugiej stronie kuli ziemskiej, inżynierowie i specjaliści ds. planowania produktów Mitsubishi Motors Corporation bacznie przyglądali się rozwojowi nowego segmentu lifestyle’owych SUV-ów. W 1979 marka zbadała grunt za sprawą modelu studyjnego Pajero II Concept, by ostatecznie wkroczyć do formującego się właśnie segmentu w maju 1982 roku z modelem Pajero pierwszej generacji, będącym dalekim krewnym pierwotnego samochodu z napędem na cztery koła: modelu PX33 z 1936 roku.
Mitsubishi Motors po raz pierwszy podjęło decyzję o starcie w rajdzie w 1983 roku za sprawą niewielkiego francuskiego zespołu utworzonego przez firmę Sonauto – ówczesnego importera marki – i zarządzanego przez Ulricha Brehmera. Samochód w formie bardzo zbliżonej do modelu seryjnego ukończył rajd na 11. pozycji w klasyfikacji generalnej. Za kierownicą podczas debiutanckiego startu zasiadał Szkot Andrew Cowan, który w późniejszych latach w angielskich warsztatach kierował programem rajdowym Mitsubishi Ralliart Europe w rajdowych samochodowych mistrzostwach świata (FIA WRC).
Zespół rozpoczął przygotowanie Mitsubishi Pajero do startów w rajdzie terenowym z pełnym wsparciem kadry zarządzającej w Tokio. Zdobycie pierwszego zwycięstwa w Dakarze zajęło zaledwie dwa lata. 22 stycznia 1985 roku francuski kierowca Patrick Zanirolli i jego pilot Jean Da Silva odnieśli zwycięstwo na tradycyjnej wówczas mecie w Senegalu z przewagą 26 minut i 19 sekund nad kolegami z zespołu, wspomnianym Cowanem i Johnstone’em Syerem.
To wydarzenie było pierwszym i kluczowym czynnikiem, który przyczynił się do zbudowania nieposzlakowanej renomy Mitsubishi Motors w segmencie SUV w ciągu kolejnych dwóch wspaniałych dekad sportowych sukcesów na całym świecie, których do tej pory nie udało się powtórzyć żadnemu innemu producentowi aut typu SUV. Mitsubishi Motors zyskało status stałego uczestnika Rajdu Paryż – Dakar, a także wielu innych kluczowych rund Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych od roku 1983 aż do ostatniego startu w Dakarze w styczniu 2009 roku.
Firma Sonauto stworzyła wersję modelu PX33 przystosowaną do startów w rajdach terenowych, wykorzystującą podwozie modelu Pajero. Jeden z takich samochodów wystartował w barwach liczącego siedem załóg zespołu fabrycznego w rajdzie Paris- Tunis- Dakar w 1989 roku. Ukończył on rajd na 31. pozycji, a za jego kierownicą zasiadał Francuz Jean- Pierre Jaussaud.
MMC czekało siedem lat na drugi sukces w Dakarze podczas jednej z najdłuższych i najtrudniejszych edycji rajdu, zorganizowanej przez Thierry Sabine Organisation (TSO). W 1992 roku start imprezy miał miejsce w Paryżu, zaś meta w Cape Town, zaś zawodnicy mieli do pokonania 11 afrykańskich krajów i całą długość Czarnego Kontynentu.
Były motocyklista Hubert Auriol przetrwał ogromną burzę piaskową i ominął wojnę domową w Czadzie, aby stać się pierwszym kierowcą w historii rajdu, który wygrał go zarówno za kierownicą jednośladu, jak i samochodu, kiedy to ukończył rajd na pierwszej pozycji za kierownicą Mitsubishi Prototype Pajero w barwach zespołu Sonauto. Jego zwycięstwo przypieczętowało niesamowity wyczyn Mitsubishi, które zajęło wszystkie miejsca na podium w najtrudniejszej edycji Dakaru w historii.
Kolejny rok przyniósł zwycięstwo duetu Bruno Saby i Dominique Serieys – trzecie zwycięstwo dla Mitsubishi – wówczas jeszcze z metą tradycyjnie w Senegalu. Poziom rywalizacji z roku na rok stawał się coraz bardziej wyśrubowany. Niewielki zespół wywodzący się z warsztatów we francuskiej wsi zaczął zyskiwać renomę za sprawą swojego kunsztu w dziedzinie inżynierii oraz dbałości o detale, które to cechy idealnie uzupełniały jakość i wytrzymałość produkcyjnej wersji Mitsubishi Pajero.
Mitsubishi Motors odniosło zwycięstwo rok po roku w latach 1997 i 1998, kiedy to za kierownicą zasiadali Kenjiro Shinozuka i Jean- Pierre Fontenay. Zwycięstwo „Shino” było pierwszym odniesionym przez kierowcę spoza Europy i miało miejsce podczas pierwszego Dakaru, który odbył się w całości w Afryce – rajd rozpoczął się i zakończył w stolicy Senegalu i obejmował dzień odpoczynku w Agadez w Nigerze.
Pierwsze cztery miejsca w obu rajdach zajęli kierowcy Pajero, zaś utalentowany młody kierowca nazwiskiem Hiroshi Masuoka ukończył rajd na czwartym miejscu za kierownicą nowego Mitsubishi Challenger/ Montero Sport, którym startował w kategorii T2 w 1997 roku. Udało mu się powtórzyć ten wyczyn w kolejnym sezonie.
Ranga Dakaru stawała się większa z każdym rokiem, rosła liczba pojazdów na starcie, a media transmitowały wydarzenie na całym świecie. Mitsubishi Motors nie udało się zwyciężyć w kolejnych dwóch sezonach, jednak niezwykły ciąg siedmiu zwycięstw następujących kolejno po sobie rozpoczął się w 2001 roku i trwał aż do stycznia 2007 roku. Sztuka ta udała się zespołowi startującemu z Pont- de- Vaux w środkowej Francji, który wówczas był już zarządzany przez byłego zwycięskiego pilota Dominique Serieysa, który zastąpił Brehmera po jego przedwczesnej śmierci.
Za sprawą zespołów rajdowych Mitsubishi Motors Motor Sports (MMSP) oraz Mitsubishi Ralliart, liczne wersje Pajero stały się niepokonane na jednym z najbardziej wymagających i trudnych terenów na kuli ziemskiej. Zespół działający pod nadzorem centrali w Japonii i wykorzystujący wiedzę i doświadczenie japońskich inżynierów oraz zaplecze logistyczne niewielkiego zespołu francuskich mechaników i techników, stał się wzorem w świecie sportu motorowego.
Niemiecka zawodniczka rajdowa Jutta Kleinschmidt została pierwszą kobietą na świecie, która zwyciężyła w Dakarze, kiedy wraz z pilotem Andreasem Schulzem sięgnęli po zwycięstwo w 2001 roku – wówczas rajd przebiegał tradycyjną trasą wiodącą z Paryża do Dakaru po raz ostatni. Masuoka poszedł w ślady Shinozuki w następnym roku, by zapewnić Mitsubishi siódme zwycięstwo wraz z Francuzem Pascalem Maimonem w roli pilota na prawym fotelu.
Stéphane Peterhansel został najbardziej utytułowanym motocyklistą w historii Dakaru za sprawą sześciu zwycięstw w latach 90. Decyzja Mitsubishi, aby wystawić go do startu była niezwykle trafna. Peterhansel zdobył drugie miejsce w klasyfikacji generalnej za kierownicą auta prywatnego zespołu napędzanego silnikiem produkcji Mitsubishi w 2000 roku, zaś jego współpraca z pilotem Jeanem- Paulem Cottretem stała się najbardziej owocną w historii Dakaru.
Duetowi nie udało się osiągnąć wygranej w pierwszym wspólnym rajdzie w 2003 roku na mecie w Sharm El-Sheikh, po tym jak awaria zawieszenia w końcowym etapie rajdu sprawiła, że zwycięstwo zgarnęli Masuoka i Schulz… Nowe Pajero Evo, model koncepcyjny przygotowany na targi motoryzacyjne Frankfurt Motor Show w 2001 roku, zmieniony w pustynnego rajdowca – kolejna nowość Mitsubishi w Rajdzie Dakar.
Peterhansel poszedł jednak w ślady Auriola w kolejnym roku, by zostać drugim w historii zwycięzcą Dakaru za kierownicą zarówno motocykla, jak i samochodu. Sztuka ta udała mu się za sprawą miażdżącego zwycięstwa na mecie w Lac Rose w Senegalu, które odniósł prowadząc Pajero Evolution. Rajd ten zakończył się w morderczym upale Zachodniej Afryki, zaś rozpoczął się w śnieżycy w Clemond- Ferrand. Zmienna pogoda podkreśliła wszechstronne zdolności Mitsubishi Pajero, dzięki którym był on zdolny do rywalizacji na najwyższym poziomie, nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.
Aż 595 zawodników wzięło udział w rajdzie w 2004 roku, zaś w kolejnej edycji w 2005 roku liczba ta sięgnęła 688. Peterhansel i Cottret obronili swoje tytuły i zapewnili Mitsubishi 10. zwycięstwo za sprawą Pajero Evolution, w rajdzie który rozpoczął się po raz pierwszy w Barcelonie.
W 2006 roku Dakar rozpoczął się w Lizbonie. Mitsubishi zwyciężyło wówczas po raz 11. po zaciętej walce z rywalami na zdradliwych wydmach piaskowych Mauretanii. Były narciarz zjazdowy Luc Alphand wykorzystał serię błędów popełnionych przez Peterhansela, dzięki czemu sięgnął po swoje jedyne zwycięstwo w Dakarze, choć Peterhansel w kolejnym sezonie zwyciężył po raz trzeci, zapewniając Mitsubishi rekordowe, 12. zwycięstwo.
Kierownictwo rajdu było zmuszone do odwołania imprezy w 2008 roku. Następnie podjęto decyzję o przeniesieniu całej trasy do Ameryki Południowej wraz z początkiem 2009 roku. Wydarzenie to zbiegło się w czasie ze zmianą strategii biznesowej Mitsubishi i spuściło kurtynę na jedno z najwspanialszych pasm sukcesów zespołowych w sportach motorowych wszelkiego rodzaju, od rajdów terenowych jak Dakar, po 5 tytułów Mistrza Świata w rajdach WRC (4 zwycięstwa w klasyfikacji kierowców i jeden w klasyfikacji konstruktorów).
Rajd Dakar w dalszym ciągu jest uznawany za najbardziej prestiżowy rajd terenowy w kalendarzu samochodowych imprez sportowych na świecie, w którym rywalizują najlepsze zespoły i kierowcy. Jednak niezależnie od niesamowitych starań i ogromnego talentu kierowców, żaden producent nie zbliżył się nawet do legendarnych sukcesów, jakie odniosła firma Mitsubishi Motors ze swoim modelem Pajero w złotym okresie historii rajdu Dakar i sportów motorowych w ogóle.
Dwa ostatnie Dakary to sukces Peugeota – modeli 2008 DKR i 3008 DKR. Za kierownicą oczywiście zasiadał… Stéphane Peterhansel. Francuz ma na koncie trzynaście triumfów: sześć w kategorii motocykli i siedem w samochodzie. Niesamowite!








![VOLKSWAGEN: ŚWIATOWA PREMIERA ID.3 NEO Z NOWYM WNĘTRZEM I TECHNOLOGIAMI Volkswagen prezentuje następcę modelu Volkswagen ID.3 pod nową nazwą ID.3 Neo. Kompaktowy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Volkswagen-ID.3-Neo-65x65.jpg)
![XPENG: P7+ DEBIUTUJE W POLSCE Z ZASIĘGIEM 500 KM I ŁADOWANIEM 446 KW XPENG oficjalnie wprowadza model XPENG P7+ na polski rynek. Inteligentny fastback zadebiutował […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/XPENG-P7-65x65.jpg)
![NOWY YORK 2026: SUBARU ZAPREZENTOWAŁO NOWY ELEKTRYCZNY SUV GETAWAY Subaru zaprezentowało całkowicie nowy model Subaru Getaway 2027 podczas targów New York […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/New-York-2026-Subaru-Getaway-65x65.jpg)
![COMMERCIAL VEHICLE SHOW 2026: RENAULT TRAFIC E-TECH W WERSJI PRODUKCYJNEJ Renault prezentuje produkcyjną wersję nowego Renault Trafic Van E-Tech electric podczas targów […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/CVS-2026-Renault-Trafic-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![FORMUŁA E: OPEL ROZPOCZNIE RYWALIZACJĘ OD SEZONU 2026/27 JAKO ZESPÓŁ FABRYCZNY Opel potwierdził swoje wejście do ABB FIA Formula E World Championship jako […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Formula-E-Opel-65x65.jpg)
![NISSAN: PATROL NISMO POJAZDEM RATOWNICZYM W SEZONIE SUPER GT 2026 Nissan wprowadza model Patrol NISMO do roli pojazdu ratowniczego w serii wyścigowej […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Nissan-Patrol-NISMO-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: PEUGEOT ŚWIĘTUJE HISTORIĘ I POWRÓT GTi PEUGEOT wykorzystuje targi Rétromobile 2026 w Paryżu do podkreślenia historii i znaczenia […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-PEUGEOT-GTi-65x65.jpg)
![RETROMOBILE 2026: 50 LAT KOLEKCJI BMW ART CAR Rétromobile Paris stanie się w 2026 roku jednym z kluczowych punktów globalnych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Retromobile-2026-BMW-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![MAZDA: „MIEJSCA MOCY“ – JESIENNA PODRÓŻ W RYTMIE SLOW PO POLSCE Jesień to świetny czas, by zwolnić i ruszyć w drogę w poszukiwaniu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-slow-road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![TOYOTA: HILUX 48V Z NAPĘDEM 4X4 I NOWYM WYPOSAŻENIEM Nowa Toyota Hilux z układem Mild-hybrid 48V trafia do przedsprzedaży w Polsce. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Hilux-65x65.jpg)
![ISUZU: NOWY D-MAX 2026 Z SILNIKIEM 2.2 JUŻ DOSTĘPNY W POLSCE (CENY) Na polski rynek trafia nowe wydanie pick-upa Isuzu D-Max w wersji MY26. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Isuzu-D-Max-2026-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![NOKIAN: OPONY HAKKAPELIITTA 01 Z AUTOMATYCZNIE AKTYWOWANYMI KOLCAMI Nowa opona zimowa Nokian Tyres Hakkapeliitta 01 wprowadza rozwiązanie, które automatycznie reaguje […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Nokian-Hakkapeliitta-01-65x65.jpg)
![CHERY: SUPER HYBRID Z ZASIĘGIEM DO 1600 KM I REALNYMI OSZCZĘDNOŚCIAMI Technologia Chery Super Hybrid (CSH) ma odpowiadać na rosnące znaczenie kosztów eksploatacji […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Chery-Super-Hybrid-65x65.jpg)
![KIA: EV2 Z CISZĄ W KABINIE NA NOWYM POZIOMIE Kia zaprezentowała szczegóły prac nad komfortem akustycznym nowego elektrycznego SUV-a segmentu B […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Kia-EV2-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
