MOTOCYKLE: KOLEJNA WYPRAWA ANI JACKOWSKIEJ

8 lutego Ania Jackowska, podróżniczka, autorka książek „Kobieta na motocyklu” i „Samotnie przez Bałkany”, wyrusza na swoją kolejną, samotną wyprawę. Tym razem podczas motocyklowej podróży przemierzy niezaludnione przestrzenie Argentyny.

Projekt “MotocykLove Tango Argentyńskie 2012” potrwa ponad 40 dni. Trasa prowadzić będzie przez Buenos Aires -Punta Alta – Trelew – Rio Gallegos – Ushuaia, – EL Calafant – Esquel – Mendoza – Cachi – Simoca – Purmamarca – Iruya – Salta – Tucuman-Formosa – Buenos Aires.

– Pojadę bocznymi drogami – ponoć tam można jeszcze spotkać gauczów – dumnych, nie znających strachu jeźdźców. Twardych, wolnych duchem, niczym nie ograniczonych. Ciekawe dokąd zaprowadzą mnie ich ślady i czy motocykl szybciej pojedzie na gorzkim Mate czy wytrawnym Malbecu z okolic Mendozy? I jedno i drugie w Argentynie są najwyższej jakości. Zjadę na samo południe, aż po Ziemię Ognistą. Aby w Ushuaia, najdalej wysuniętym na południe mieście świata, poczuć mroźny powiew Antarktydy. Puste przestrzenie, dzika przyroda, nieprzerwanie trwająca „chłodna wiosna” – tak wygląda kraniec świata. Ale potem znowu zrobi się gorąco! Przede mną podróż drogą legendą – „Ruta 40” – wzdłuż ośnieżonych szczytów Andów – zdradziła szczegóły swojej podróży Ania Jackowska.

Co będzie wyjątkowym wyzwaniem tej podróży? Bezkresne przestrzenie, w których samotność potrafi być dokuczliwa i wymaga polegania na samym sobie, zmienne temperatury i trudne warunki terenowe. To będzie test wytrzymałości i radzenie sobie w nieprzewidywalnych sytuacjach.

Wyprawa będzie dużym sprawdzianem dla Jackowskiej i jej motocykla. W trakcie swoich wojaży będzie musiała zmierzyć się z takimi trudnościami klimatycznymi jak silne, arktyczne wiatry, obfite opady deszczu czy skoki temperatur. Na północy kraju globtroterka będzie musiała poradzić sobie z upałami, zaś na południu z przenikliwym zimnem. Zmienne warunki pogodowe to nie jedyne wyzwanie, z jakim przyjdzie jej się zmierzyć. Poruszając się po legendarnej drodze RN 40 między miastami El Cafalante a Esquel, będzie znajdować się w jednych z najbardziej wyludnionych obszarów Argentyny, gdzie stacje benzynowe są rzadkością.

 

 

Podróż, podczas której Anna Jackowska będzie pokonywać różne wysokości, przemierzać opustoszałe tereny i jeździć po szutrowych drogach, wymagała wielu przygotowań. Ważne były: treningi wytrzymałościowe, odpowiednie przygotowanie sprzętu oraz dobór stroju chroniącego zarówno przed słońcem, jak i deszczem oraz chłodem. Niezbędny był m.in. zakup dodatkowego kanistra, który posłuży motocyklistce w rejonach, gdzie benzyna jest rzadkim towarem. Istotna była również nauka podstaw języka hiszpańskiego.

Jak zwykle Ania będzie mogła polegać na tym co niezawodne: motocyklu BMW F650 GS wyposażonym w opony Metzeler oraz oleju Castrol Power 1 sprawdzającym się w różnych warunkach atmosferycznych.

Sponsorami wyprawy są firmy: Castrol, Metzeler, BMW Polska, Sinnet, a partnerem Polski Związek Motorowy. Wsparcia sprzętowego wyprawy udzieliły firmy: Canon Polska i BMW Auto Fus.

Relację z podróży będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.aniajackowska.pl.

Jest to kolejna wyprawa Ani Jackowskiej ,wcześniejsze wyprawy obejmowały Maroko (2008), Syrię (2009), Bałkany (“Moto Balkan Cooltour 2010”) za którą Ania została uhonorowana nagrodą „Traveler” National Gographic i USA (2011).

O przebiegu wyprawy będziemy informowali na stronie NewsAuto.pl.


Zobacz także:
ANIA JACKOWSKA TUŻ PRZED METĄ WYPRAWY
ANIA JACKOWSKA: ŻYCZENIA PRZYCHYLNEGO WIATRU
ANIA JACKOWSKA: WSZYSTKO DO GÓRY NOGAMI
ANIA JACKOWSKA: SPOTKANIE Z PATAGONIĄ