NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE UBEZPIECZENIA AC

axa direct_ub1

Choć wydawać by się mogło, że oferty poszczególnych firm nie różnią się między sobą pod kątem ubezpieczenia autocasco, jest to błędne przekonanie.

Warto przyjrzeć się im uważnie i wybrać tę najlepiej odpowiadającą osobistym potrzebom.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI


 

Każde AC zapewnia wypłatę odszkodowania, gdy samochód:
– zostanie uszkodzony z winy kierowcy (np. kiedy będzie on sprawcą kolizji);
– ulegnie uszkodzeniu przez wandali;
– zostanie uszkodzony przez działanie sił natury (np. powódź, gradobicie);
– spłonie;
– zostanie skradziony.

Warto zawczasu zwrócić uwagę na kilka aspektów, którymi oferty mogą się różnić:
– udział własny;
– franszyza integralna;
– amortyzacja;
– sposoby i zasady likwidacji szkody;
– opcje dodatkowe bez dodatkowej składki.

Udział własny, czyli franszyza redukcyjna

Można wyróżnić dwie kategorie franszyzy redukcyjnej. W pierwszej klient sam decyduje o wysokości udziału własnego w momencie zawierania umowy. Dzięki wprowadzeniu udziału własnego do polisy AC istnieje możliwość obniżenia wysokości składki. Należy jednak pamiętać, że w razie szkody wypłacone odszkodowanie zostanie obniżone o wysokość tego udziału.

W ofercie niektórych towarzystw można spotkać tzw. ukryte udziały własne, z których klient nie może zrezygnować, nawet gdyby chciał wpłacić dodatkową składkę. Są to np.: udział własny za kradzież samochodu z miejsca niestrzeżonego, udział własny za przekroczenie prędkości lub wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym, udział własny za drugą i kolejną szkodę w roku polisowym. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać taki pakiet, w którym nie stosuje się ukrytych udziałów własnych.

Franszyza integralna

Franszyza integralna to określona kwotowo lub procentowo wartość szkody, za którą ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.

– Na rynku często można spotkać franszyzę integralną w wysokości 500 – 700 zł. W przypadku szkód o niższej wartości, klientowi nie przysługuje wypłata odszkodowania. Są jednak oferty, które nie zawierają franszyzy integralnej i zapewniają wypłatę odszkodowania również przy niewielkich szkodach – tłumaczy Jacek Rink, Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń AXA DIRECT.

Amortyzacja

Amortyzacja to wyrażona procentowo utrata wartości części i materiałów pojazdu wraz ze wzrostem wieku auta. Im starszy samochód, tym wyższa amortyzacja i niższe odszkodowanie. Część firm daje klientom możliwość wykupienia amortyzacji. Jeżeli takiej opcji nie ma w ofercie, wysokość odszkodowania za części samochodu zostanie obniżona.

Sposób likwidacji szkody
Na rynku spotkać można dwie opcje likwidacji szkód. Część towarzystw, już na etapie zawierania umowy, daje klientom możliwość wyboru sposobu i zasad, na jakich będzie likwidowana szkoda częściowa. Klient może zdecydować, czy chce otrzymać odszkodowanie w gotówce do ręki, czy też naprawić samochód bezgotówkowo, w wybranym przez siebie warsztacie. Można również wybrać, czy odszkodowanie ma być skalkulowane na podstawie cen części oryginalnych, czy zamienników oraz czy naprawa ma odbyć się w autoryzowanym serwisie obsługi (ASO), czy w warsztacie nieautoryzowanym.

Likwidacja na tzw. kosztorys (wypłata odszkodowania w formie gotówki do ręki) na podstawie cen zamienników jest opcją tańszą, wybieraną głównie przez właścicieli samochodów starszych. Inne podejście do tej kwestii, to jedna oferta AC, bez możliwości jej modyfikacji, co oznacza brak wpływu na wysokość składki.

Opcje dodatkowe

Niekiedy zakłady ubezpieczeń w ramach autocasco dokładają bezpłatne opcje, dzięki którym poszerza się zakres ochrony samochodu. Najczęściej spotkać można „darmowe” ubezpieczenie fotelików dla dziecka czy też bagażu.

Podsumowując, warto wybrać możliwie elastyczną ofertę AC, która pozwoli na dostosowanie zakresu ubezpieczenia do potrzeb i możliwości finansowych klienta, a jednocześnie będzie przejrzysta i nie będzie zawierać ukrytych opłat. Warto znaleźć więc ubezpieczenie autocasco, którer gwarantujące pokrycie kosztów naprawy bądź odszkodowanie w całej gamie sytuacji: od drobnych uszkodzeń (np.: stłuczki, wandalizmu), aż do szkody całkowitej (np.: utraty samochodu w wyniku pożaru, działania sił natury, kasacji po wypadku).