NISSAN: NAGRODA SAFETYBEST 2013 DLA NOWEGO NOTE

Ni 1_3177_1_5

Przyznana przez Autobest nagroda „Safetybest 2013″ za najlepsze i najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa została przyznana firmie Nissan za innowacyjną technologię Safety Shield wprowadzoną w nowym Note.

Nagroda służy premiowaniu nowych osiągnięć w dziedzinie bezpieczeństwa w motoryzacji. Po raz pierwszy tak zaawansowany system bezpieczeństwa został zaoferowany nabywcom małych samochodów z segmentu B.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO


Nowy Note jest pierwszym modelem Nissana w Europie wyposażonym w technologię Safety Shield. Łącząc trzy zaawansowane systemy, technologia spełnia rolę inteligentnego pilota, pomagającego kierowcy w podejmowaniu optymalnych decyzji w każdej sytuacji. W systemie połączono funkcje ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, o pojeździe w martwym polu oraz o poruszających się obiektach, wprowadzając po raz pierwszy w samochodzie miejskim technologię zarezerwowaną dotychczas dla segmentu premium.

Dzięki oryginalnym i innowacyjnym rozwiązaniom konstrukcyjnym wszystkie funkcje Safety Shield są realizowane z wykorzystaniem jednej, szerokokątnej tylnej kamery. Nissan zadbał także o to, aby ewentualne zabrudzenia nie zakłócały pracy kamery: jej obiektyw jest utrzymywany w czystości przez inteligentny układ automatycznego spryskiwania i osuszania.

W segmencie B debiutuje także cieszący się uznaniem system kamer 360° Nissana, generujący niezwykły widok samochodu „z lotu ptaka”, który bardzo ułatwia manewrowanie.

Ni 2_3178_1_5

Zarówno system kamer 360°, jak i pakiet Safety Shield współpracują z udoskonalonym systemem nawigacji satelitarnej NissanConnect, modułem Bluetooth oraz systemem audio nowego Note. W najnowszej wersji systemu zainstalowano oprogramowanie Google „Send To Car”, umożliwiające bezpośrednie przesyłanie zaplanowanych wcześniej tras do pamięci samochodowej nawigacji. Dodatkowe usługi to wyszukiwanie tzw. interesujących punktów (POI) , pobieranie danych dotyczących cen paliw w okolicy, a także dostęp do rozkładu lotów i informacji o pogodzie.

Pakiet Nissan Safety Shield składa się z następujących trzech technologii:

Ostrzeganie o pojeździe w martwym polu. W rozwiązaniu opracowanym przez Nissana tylna kamera systemu kamer 360° wykrywa pojazdy znajdujące się w niewidocznym w lusterku „martwym polu” po obu stronach samochodu. Obecność pojazdu w „martwym polu” jest sygnalizowana zapaleniem się dyskretnej kontrolki w lusterku bocznym. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz z zamiarem zmiany pasa ruchu, a system wykryje pojazd w niebezpiecznej odległości, kontrolka w lusterku zaczyna migać, a kierowca jest dodatkowo ostrzegany sygnałem dźwiękowym.

Ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu. System ostrzega kierowcę o wykryciu niekontrolowanego zjazdu z zajmowanego pasa ruchu. Mogłoby się wydawać, że funkcja ta wymaga obecności kamery zamontowanej na szybie czołowej lub systemu radarowego, ale w modelu Note jest ona realizowana tylko z wykorzystaniem tylnej kamery wchodzącej w skład systemu kamer 360°. Zaawansowany program komputerowy rozpoznaje nawet zużyte i niezbyt wyraźne oznakowanie poziome wyznaczające pasy ruchu, sprawdzając czy pojazd nie opuszcza danego pasa ruchu bez zasygnalizowania tego manewru przez kierowcę. Wykrycie takiej sytuacji jest sygnalizowane kierowcy, aby skłonić go do skorygowania toru jazdy. System automatycznie dostosowuje czułość na drogach o gorszej nawierzchni, uwzględniając konieczną w takim przypadku zmianę stylu jazdy.

– Ostrzeganie o poruszających się obiektach. Wykorzystując możliwości systemu kamer 360°, funkcja ta pełni rolę cyfrowego pilota, który pomaga kierowcy dostrzec obiekty mogące pojawić się na drodze Nissana Note w trakcie cofania. Tradycyjne systemy wspomagające parkowanie ostrzegają o nieruchomych obiektach znajdujących się za samochodem, natomiast system ostrzegania o poruszających się obiektach w modelu Note emituje ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne w przypadku, gdy ktoś lub coś porusza się z tyłu pojazdu – na przykład gdy do cofającego samochodu zbliża się dziecko.

Zamontowana w klapie bagażnika i wyposażona w szerokokątny obiektyw kamera cofania systemu systemu kamer 360° obejmuje swoim zasięgiem kąt ponad 180 stopni, zapewniając niespotykanie szerokie pole widzenia strefy za samochodem. Obraz z kamery jest wyświetlany na ekranie systemu Nissan Connect o przekątnej 5,8 cala.