NISSAN: NOWY REKORD GUINNESSA – POCIĄGNĄŁ 12 AUT

Ni 1_1_5

Zydrunas Savickas, obecnie najsilniejszy człowiek na świecie, ustanowił nowy rekord Guinnessa w kategorii „najwięcej samochodów ciągniętych przez jedną osobę”, holując 12 nowych Nissanów Note o łącznej masie 12 941 kg.

Savickas, pięciokrotny zdobywca tytułu Najsilniejszego Człowieka Świata i jeden z największych siłaczy wszechczasów, miał tylko jedno podejście do ustanowienia nowego rekordu. Ubrany w specjalną uprząż z doczepionymi linami, przeciągnął 12 Nissanów Note na odcinku 5 metrów.


Zobacz także:
ROZMAITOŚCI


Ten oszałamiający wyczyn zajął mu tylko 32,9 sekundy.

Mimo dodatkowych 45 litrów pojemności bagażnika i dużej ilości miejsca na nogi dla mierzącego 191 cm wzrostu siłacza, zupełnie nowy Nissan Note jest o 21 kg lżejszy od swojego poprzednika (masa własna od 1 036 kg). Dla porównania, waga Savickasa to imponujące 170 kg!

Próbę pobicia rekordu świata zorganizowano w Druskienikach na Litwie, na zakończenie testów przeprowadzanych w ramach plebiscytu na Litewski Samochód Roku. Impreza zgromadziła tłumy kibiców przybyłych z całego kraju, aby zobaczyć narodowego bohatera ustanawiającego nowy rekord.

NI 2_1_5

Savickas otrzymał oficjalny certyfikat od Jacka Brockbanka, przedstawiciela Guinness World Records, potwierdzający to ważne w karierze siłacza osiągnięcie.

Licznie zgromadzeni widzowie byli nie tylko świadkami ustanowienia rekordu, ale mieli także okazję zapoznać się z nowym Nissanem Note. Model wprowadzony na rynek w tym roku produkowany jest w zakładach Nissana w Sunderland w Wielkiej Brytanii. Opracowany specjalnie pod kątem specyfiki europejskiego rynku silnik Note – Pure Drive – to doładowana jednostka benzynowa 1.2 o mocy 98 KM, współpracująca z manualną skrzynią biegów. Atutami tego silnika są niska emisja CO2 (99 g/km), wysoki moment obrotowy i bardzo niskie zużycie paliwa. Nawet on nie sprostałaby jednak zadaniu, jakiego podjął się najsilniejszy człowiek świata!

– Ustanawianie nowego rekordu zawsze jest źródłem satysfakcji, a z holowaniem 12 Nissanów Note wszystko udało się znakomicie. Oczywiście bardzo dziękuję Nissanowi za pomoc w osiągnięciu tego wyniku i umożliwienie zorganizowania całego wydarzenia – powiedział po zakończeniu próby pobicia rekordu Savickas.

Po udanej litewskiej próbie Nissan już drugi raz w tym roku trafia do księgi rekordów. W sierpniu japońska marka pomogła Unii Pojazdów Elektrycznych oraz Norweskiemu Stowarzyszeniu Właścicieli Pojazdów Elektrycznych w ustanowieniu rekordu świata Guinnessa, jakim była parada z udziałem 260… i pół samochodu elektrycznego. Większość z tych pojazdów stanowiły Nissany LEAF, zaś wspomnianą „połową samochodu” był Nissan Half LEAF – pokazowy egzemplarz pozbawiony połowy nadwozia.

ni 3_1_5