NISSAN: SUPER CROSSOVER JUKE-R NA ULICACH

Nissana skonstruował pierwszego w historii super crossovera. Nosi on nazwę Juke‑R. Śmiałe dzieło projektantów już wkrótce ujrzy światło dzienne. Mocno wysklepione nadkola, zmieniony przedni i tylny zderzak, a także unikatowy dzielony spojler wyraźnie zdradzają, że nie mamy do czynienia ze standardowym crossoverem.

Juke z sercem GT‑R nie jest jednak wersją produkcyjną, a jednorazowym koncepcyjnym projektem, dopuszczonym do ruchu po drogach publicznych. Pojazd został skonstruowany przez Nissana i zbudowany przez RML – czołową firmę działającą w branży pojazdów wykorzystywanych w sportach samochodowych – przy współpracy Europejskiego Centrum Technicznego Nissana (NTC‑E).

Pod maską ekstremalnego crossovera pracuje silnik 3.8 V6 z podwójnym doładowaniem, zaadaptowany wprost z flagowego super-samochodu Nissana. Pod podłogą umieszczono pochodzącą również z GT‑R sześciobiegową skrzynię transaxle, współpracującą ze zmodyfikowanym układem napędowym 4WD i wałem napędowym z GT‑R. Samochód porusza się na 20‑calowych aluminiowych kołach RAYS.


Zobacz także:
NISSAN: METALOWY JUKE-R POKAZANY W MALADZE


We wnętrzu z połączono styl crossovera i super-auta. Deska rozdzielcza Juke została zmodyfikowana tak, aby znalazło się dla niej miejsce dla wskaźników, zegarów i 7-calowego wielofunkcyjnego wyświetlacza LCD z modelu GT‑R. Pozostawiono charakterystyczną środkową konsolę Juke inspirowaną bakiem motocykla. Pozostałe elementy przypominają już bardziej wyposażenie samochodu przeznaczonego do jazdy po torze wyścigowym. Dwa sportowe fotele z pięciopunktowymi pasami otoczono widoczną klatką bezpieczeństwa zgodną ze standardami FIA i zwiększającą sztywność nadwozia, która musi dorównać osiągom.

 

 

– Nissan Juke to obecnie jeden z najatrakcyjniejszych modeli na rynku. Jego śmiała sylwetka rozpala wyobraźnię klientów w całej Europie. Po zaledwie roku liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła 100 000. Juke był idealną bazą do opracowania sportowej wersji. Juke‑R to realizacja tego pomysłu. Jako samochód, który doskonale sprawdza się na szosie i na torze wyścigowym, Juke‑R jest połączeniem dwóch najciekawszych modeli w naszej ofercie, w którym zaprezentowaliśmy wszystkie techniczne innowacje wykorzystywane przez Nissana. W tym samochodzie maksymalnie wyeksponowaliśmy cechy potwierdzające, że wszystkie modele z naszej oferty są projektowane tak, aby zapewnić przyjemność z dynamicznej jazdy – powiedział Paul Willcox, Starszy Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu w europejskim oddziale Nissana.

Powstaną tylko dwa egzemplarze Juke‑R: po jednym przystosowanym do ruchu lewostronnego i prawostronnego. Nissan uczestniczy w wyścigach samochodowych od prawie 50 lat, obecnie rywalizuje w Mistrzostwach Świata FIA GT1, Super GT, LMP2 i wielu innych imprezach motoryzacyjnych na całym świecie.

Nissan jest założycielem GT Academy – unikatowych zawodów rozgrywanych na platformie Gran Turismo Playstation, dzięki którym uczestnik gier wideo ma szansę stać się prawdziwym kierowcą wyścigowym.

W ciągu ostatnich 21 lat Nissan korzystał z doświadczenia RML przy kilku specjalistycznych projektach.