NISSAN: ZEOD RC GOTOWY DO JAZDY PO TORZE

N 1_108593_1_5

Prace nad pierwszą wersją samochodu wyścigowego Nissan ZEOD RC dobiegają końca. Samochód, który „zelektryfikuje Le Mans”, po raz pierwszy wyjedzie na tor w Wielkiej Brytanii na początku września.

Po zakończeniu prac nad szkieletem pojazdu wykonanym z włókna węglowego, zespół inżynierów Nissana pracował, aby ukończyć pierwszą wersję modelu i umieścić pod jego maską dwa silniki elektryczne, które początkowo będą napędzać pojazd.


Zobacz także:
SPORT


Podczas konferencji w ramach projektu „Nissan 360″, zorganizowanej w Kalifornii, Lucas Ordóñez został przedstawiony jako oficjalny kierowca testowy w ramach tego programu. 28-letni Hiszpan, zwycięzca pierwszej edycji GT Academy, w tym roku ukończył 24-godzinny wyścig na torze Spa- Francorchamps na trzeciej pozycji w swojej klasie.

Ordóñez po raz pierwszy wsiądzie do Nissana ZEOD RC w najbliższych dniach, kiedy to wyprodukowany zostanie specjalnie dla niego wyprofilowany fotel. Pierwsze jazdy Nissanem ZEOD RC na torze wyścigowym będą odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem napędu elektrycznego, a zatem przy zerowej emisji spalin.

W trakcie programu opracowywania elektrycznego samochodu wyścigowego Nissan przetestuje kilka opcji napędu elektrycznego przed przygotowaniem ostatecznej wersji, która weźmie udział w przyszłorocznym 24-wyścigu na torze w Le Mans.

N 2_108590_1_5

– Dotarliśmy do bardzo emocjonującego etapu opracowywania nowego pojazdu i jesteśmy gotowi do rozpoczęcia szeroko zakrojonego programu testów, który potrwa aż do chwili, gdy Nissan ZEOD RC po raz pierwszy wjedzie na pit lane wyścigu na torze w Le Mans w przyszłym roku. Pracujemy nad technologiami, które przyspieszą rozwój „cywilnych” samochodów w przyszłości. Biorąc udział w 24-godzinnym Le Mans, najtrudniejszym z wyścigów, możemy realnie przyspieszyć opracowywanie niektórych technologii – powiedział Darren Cox, dyrektor Nissana ds. sportów samochodowych.

Cel uczestnictwa w przyszłorocznym 24-godzinnym wyścigu Le Mans to dopiero pierwszy krok na drodze wielu wyzwań, jakie Nissan podejmuje w ramach innowacyjnego programu opracowania samochodu wyścigowego ZEOD RC.

– Naszym celem jest osiągnięcie prędkości 300 km/h podczas jazdy z napędem elektrycznym na torze w Le Mans, choć oczywiście Nissan ZOED RC może jechać szybciej w warunkach ustanawiania rekordu prędkości na lądzie. Na torze Circuit de la Sarthe w Le Mans trzeba mieć odpowiednio zestrojone przełożenia, które umożliwią przejechanie wszystkich zakrętów i szykan – mówi Ben Bowlby, dyrektor Nissana ds. innowacji w sportach samochodowych.

Zaproszenie z Automobile Club de l’Ouest (ACO) do udziału w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2014 r. zostało przedstawione przez prezesa i dyrektora generalnego Nissana, Carlosa Ghosna, w Japonii w lutym bieżącego roku. Nowy model wystartuje w ramach projektu ACO „Garage 56″, stworzonego specjalnie dla pojazdów wykorzystujących innowacyjne technologie.

Nissan podjął współpracę z francuskim producentem opon Michelin, który dostarczy ogumienie dla nowego prototypu. Wcześniej Nissan współpracował z firmą Michelin w ramach programu Nissan DeltaWing.