NOKIAN: CZTERY NOWE ROZMIARY OPON Z LINII CT DLA ROLNICTWA

NokianCT_1

Nokian Heavy Tyres wprowadza na rynek cztery nowe rozmiary opon CT, które w skuteczny i bezpieczny sposób poradzą sobie nawet z największymi ładunkami wykorzystywanymi w rolnictwie.

Ogumienie do przyczep zaprojektowano z myślą o najcięższych ładunkach oraz najbardziej wymagających pracach w sektorze usług. Ma ono szeroki zakres zastosowań i doskonale sprawdza się na nierównych nawierzchniach.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Co więcej, opony te są jednymi z najlepszych na rynku pod względem wytrzymałości, odporności na przebijanie i poziomu hałasu. Od czasu premiery, która odbyła się trzy lata temu na targach Agritechnica, opona CT 650/55R26.5 nadal cieszy się dużym uznaniem klientów. Teraz linia CT została wzbogacona o cztery nowe rozmiary.

NokianCT_2

– Obecnie transport dużych ładunków rolniczych odbywa się zarówno na drogach, jak i w polu. Poza pracami rolniczymi klienci podejmują się także prowadzenia działalności usługowej. Tradycyjne opony rolnicze zazwyczaj nie są przystosowane do tak zróżnicowanych zastosowań, dlatego też wykorzystywanie ich w takich celach jest mało opłacalne ze względu na szybkość zużycia oraz niską wytrzymałość na przebijanie. Dlatego też wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i rozbudowaliśmy naszą linię opon CT – mówi Tero Saari, kierownik projektu.

Wysoka trwałość

Jedną z zalet opon z linii CT jest ich wytrzymałość. Powierzchnia bieżnika ma od 22 do 27 milimetrów grubości, czyli od 5 do 29 proc. więcej niż w przypadku podobnych opon produkowanych przez konkurencję. W połączeniu z wytrzymałą mieszanką gumową, grubsza powierzchnia bieżnika znacząco przedłuża żywotność opony. CT wyposażono w trzy, zamiast standardowych dwóch, taśmy stalowe umieszczone pod bieżnikiem, co zwiększa nośność i stabilność opony oraz zapobiega jej przebijaniu. Mocna konstrukcja opon CT pozwala na przewożenie znacznie cięższych ładunków niż w przypadku zwykłych opon, nawet po skalistym terenie.

W oponie CT powierzchnia kontaktu z twardą nawierzchnią jest większa o ponad 10 proc. w porównaniu do podobnych opon dostępnych na rynku, co pozwala uzyskać mniejszy stopień ugniecenia gleby i większą stabilność, na przykład podczas rozładowywania przyczep. Większa powierzchnia kontaktu i solidna konstrukcja dodatkowo zwiększają komfort i bezpieczeństwo na drodze, gdzie ciężkie wozy asenizacyjne i przyczepy do robót ziemnych ulegają podczas skręcania bardzo dużym obciążeniom poprzecznym. Zwiększona powierzchnia kontaktu oznacza także, że ciągnik o określonej mocy silnika może zostać wykorzystany do transportu jeszcze większych ładunków.

NokianCT_3

Wzór bieżnika uwzględnia asymetryczny układ bloków opony, znacząco obniżając poziom hałasu. Dodatkowo wzór został zaprojektowany tak, aby opona posiadała jak najlepsze właściwości samoczyszczące, co zapobiega gromadzeniu drobnych kamieni i ziemi w rowkach.

– Chcieliśmy stworzyć oponę, która będzie najbardziej trwałym, niezawodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla rolników i dostawców usług. Zależało nam również, aby posiadała szeroki zakres zastosowań, ponieważ nasi klienci często podejmują się bardzo zróżnicowanych zadań, od prac rolniczych po roboty ziemne, a także wielu innych – dodaje Saari.

Serge Contat jest dyrektorem spółki S.E.T.A.R. Bibollet, zaangażowanej w działalność rolniczą i dostawę usług w regionie Alp Francuskich. Obszar ten jest górzysty, a gleba pełna wapieni, które mogą z łatwością przebić oponę. Firma dysponuje flotą 15 ciągników. Maszyny wykorzystywane są do transportu ładunków zawierających paszę, nasiona i nawozy.

– Opony Nokian CT zapewniają stabilność, nawet podczas transportu najcięższych ładunków. Mimo trudnych warunków i gleby z wapieniami jeszcze nam się nie zdarzyło, żeby opona CT została przebita. Tutaj, w Alpach, bardzo ważną rolę odgrywa przyczepność poprzeczna. Także pod tym względem opona Nokian CT sprawdza się świetnie – potwierdza Contat.