NOKIAN: NOWE CENTRUM TESTOWE POWSTAJE W HISZPANII

Nokian Tyres zorganizował kolejną konferencję on-line, która tym razem poświęcona była powstałemu w Hiszpanii, nowemu Centrum Testowemu.

Najnowocześniejszy ośrodek marki umożliwia badanie opon letnich, całorocznych i zimowych przez cały rok.


Zobacz także:

OPONY

ROZMAITOŚCI


 

Budowa ośrodka zostanie ukończona w 2021 roku a obecnie trwa uruchamianie testów opon. Szacuje się, że łączna wartość inwestycji wyniesie 60 mln euro. Nowy obiekt stanowi inwestycję w innowacyjność. Obiekt zwiększy konkurencyjność firmy, ponieważ umożliwia całoroczne testowanie produktów premium przeznaczonych specjalnie na rozwojowe rynki Europy Środkowej i USA.

— Nakłady na ten ośrodek są w pełni zgodne z naszymi długoterminowymi celami rozwoju nowych produktów, które umocnią nasz wzrost na rynkach Europy. Jest to dla nas ważne osiągnięcie i największa inwestycja w testowanie opon w historii firmy — powiedział Daniel Rodriguez, dyrektor Ośrodka Testowego Nokian Tyres w Hiszpanii.

Budowa ośrodka testowego Nokian Tyres rozpoczęła się w maju 2018 r. 300-hektarowy obszar z 10 torami znajduje się w Santa Cruz de la Zarza — miasteczku położonym około godzinę drogi od Madrytu. Badane tu będą głównie opony letnie i całoroczne, a także opony o wysokim indeksie prędkości. Centrum będzie się też specjalizować w określaniu cech bezpieczeństwa każdego produktu przez cały rok, w związku z czym będą w nim także testowane opony zimowe.

Ośrodek szczyci się najbardziej 7-kilometrowym, owalnym torem, na którym można przeprowadzać testy przy szybkości przekraczającej nawet 300 km/h. W obrębie owalnego toru znajdzie się kilka torów testowych umożliwiających badanie pracy opon pod względem prowadzenia na nawierzchni mokrej i suchej, hamowania i aquaplaningu. Służyć one będą także do prób homologacyjnych, na przykład w zakresie norm dotyczących hałasu i przyczepności na mokrej nawierzchni.

— Ciepły klimat sprzyja testowaniu naszych opon w różnych warunkach. Niespodzianką były obfite opady śniegu w styczniu, ale doskonale pasowały do naszego sloganu: spokój i bezpieczeństwo w każdych warunkach — mówi Jouni Kainulainen, menedżer ds. testów Nokian Tyres.

Oprócz ośrodka testowego działać będzie też centrum dla gości, w którym będą organizowane premiery nowych produktów oraz szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne. W centrum dla gości będzie dostępna tradycyjna drewniana sauna. Nowy obiekt testowy będzie trzecim takim centrum Nokian Tyres. Stanowi on dopełnienie dotychczasowej sieci testowania opon w Finlandii, która obejmuje 700-hektarowy ośrodek w Ivalo oraz ośrodek w pobliżu siedziby głównej firmy w Nokii.

Jednym z kierunków rozwoju w Nokian Tyres jest gwajula — roślina, która może stać się surowcem do produkcji opon. Nokian Tyres uczestniczy w uprawie tej rośliny oraz badaniach nad nią wraz z lokalnymi uczelniami i partnerami, upatrując w niej źródła kauczuku wysokiej jakości. Plantację prowadzą lokalni rolnicy.

— Gwajula to roślina, z której uzyskuje się naturalny lateks służący do produkcji niezbędnych mieszanek stosowanych w oponach. Badamy możliwość adaptacji tej rośliny do klimatu środkowej Hiszpanii, abyśmy mogli ją uprawiać na większą skalę. Dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące — wyjaśnia Daniel Rodriguez.

Firma wygospodarowała też 25 hektarów terenu z myślą o ochronie fauny. Zbudowano tu między innymi domek lęgowy dla jastrzębi i sów, a także konstrukcje wodne dla ptaków, które będą monitorowane przez kolejne 3 lata.