Rosnący segment samochodów elektrycznych zasługuje na opony klasy premium, które sprostają wysokim wymaganiom
Skandynawski producent opon Nokian Tyres prowadzi intensywne prace nad rozwojem opon klasy premium dla samochodów elektrycznych, aby zaspokoić wyjątkowe potrzeby tego segmentu.
Zobacz relacje:
Auta elektryczne mają zazwyczaj dużą moc wyjściową, a ich ciężkie akumulatory sprawiają, że ważą więcej niż samochody z silnikiem spalinowym (ICE). Większa waga pojazdu oznacza wydłużoną trasę hamowania, co powinno przekładać się na większy nacisk branży motoryzacyjnej na zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników.
W ciągu ostatniej dekady samochody elektryczne i hybrydy przekształciły się z marginalnej części międzynarodowego przemysłu motoryzacyjnego w jeden z najszybciej rozwijających się segmentów motoryzacji. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) na koniec 2020 roku globalny udział samochodów elektrycznych wzrósł do 2% całego rynku samochodowego. Może się wydawać, że to niewiele, ale dziesięć lat temu ta wartość była bardzo bliska zeru. Jedynie kilka rynków, takich jak Europa, Stany Zjednoczone i Japonia, odnotowało jakikolwiek zauważalny udział.
Według nowych statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów udział w rynku pojazdów elektrycznych z zasilaniem akumulatorowym wzrósł ponad dwukrotnie – z 3,5% w drugim kwartale 2020 r. do 7,5% w tym roku – podczas gdy hybrydy typu plug-in stanowiły 8,4 % wszystkich sprzedanych nowych samochodów. Różnice w sprzedaży samochodów elektrycznych w UE w poszczególnych krajach są wyraźnie skorelowane z poziomem życia w danym państwie.
Powyższe dane wskazują coraz większą penetrację rynku przez samochody elektryczne i hybrydowe. Wraz z rozwojem technologii i coraz większą popularnością pojazdów elektrycznych, zmieniają się również metody ich konserwacji. W przypadku samochodów spalinowych, najczęstszymi czynnościami konserwacyjnymi są wymiana oleju i obsługa hamulców. Jednak w przypadku pojazdów elektrycznych dwa główne obszary konserwacji to opony i szyby.
Testy opon Premium EV w terenie
Nokian Tyres wykorzystuje w swoich testach opon kilka pojazdów elektrycznych, co zapewnia firmie bogate, stale rosnące doświadczenie w stosowaniu opon w różnych modelach samochodów.
Pojazdy elektryczne są cięższe od standardowych pojazdów sportowo-użytkowych ze względu na masę akumulatorów. Duże i ciężkie pojazdy stawiają przed oponą więcej wyzwań, co jest również brane pod uwagę przy opracowywaniu produktów przez skandynawskiego producenta.
Nawet jeśli samochód elektryczny lub hybrydowy ma taki sam rozmiar jak samochód z tradycyjnym silnikiem spalinowym, zazwyczaj używa opon o większym rozmiarze. Opony wystawiane są na ciężkie próby, ponieważ ciężar akumulatorów podczas pokonywania zakrętów i przyspieszania obciąża je w większym stopniu niż w przypadku tradycyjnych pojazdów, a moment obrotowy z silnika elektrycznego jest przekazywany na koła napędowe szybciej niż w pojeździe ICE. Panuje powszechne niezrozumienie kwestii zwiększonego zużycia opon w samochodach elektrycznych. Testy terenowe Nokian Tyres dowiodły jednak, że nie ma się czym martwić. Chociaż pojazdy elektryczne mają dużą moc i moment obrotowy, opony nie ulegają zużyciu szybciej niż w przypadku pojazdów ICE.
Opony w nowoczesnym samochodzie elektrycznym zużywają się znacznie wolniej niż w samochodzie z tradycyjnym silnikiem spalinowym. Wynika to z dobrej kontroli trakcji. Systemy wspomagania kierowcy redukują poślizgi, wykorzystując szybką regulację mocy silnika elektrycznego. System ten jest znacznie szybszy niż w pojazdach spalinowych, gdzie mechanizm opiera się na hamowaniu i ograniczaniu obrotów silnika. Styl jazdy pozostaje głównym czynnikiem przyczyniającym się do zużycia opon, dlatego też o ich żywotności decyduje głównie kierowca – mówi Martin Dražík, Menedżer produktu na Europę w Nokian Tyres.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon?
Przy wyborze opon do pojazdu hybrydowego lub elektrycznego, jako trzy najważniejsze kryteria wymienia się najczęściej bezpieczeństwo, niski opór toczenia i niski poziom hałasu.
Mimo, że samochody elektryczne są cięższe i mają większy moment obrotowy, są jednocześnie cichsze od spalinowych odpowiedników. Dlatego nie dziwi fakt, że kierowcy pojazdów elektrycznych szukają opon o niskim poziomie hałasu, które jeszcze efektywniej poprawią komfort podróży. Etykieta UE na oponie zawiera łatwo dostępne informacje o poziomie hałasu i oporze toczenia opony, co ułatwia porównywanie różnych produktów z tej kategorii.
Niższy opór toczenia zwiększa zasięg pojazdu i ogranicza zużycie energii elektrycznej, a to czyni transport bardziej przyjaznym dla środowiska. Korzyści dla środowiska to obecnie najważniejsza zaleta wynikająca z powszechnego korzystania z pojazdów elektrycznych.
Produkty Nokian Tyres posiadają wskaźnik głębokości bieżnika (DSI), za pomocą którego można szybko i łatwo sprawdzić stan pozostałego bieżnika. Liczby DSI wskazujące pozostałą głębokość bieżnika znikają kolejno, w miarę zużywania się opony. Jeśli użytkownik zauważy inną liczbę na przedniej i tylnej osi, powinien przełożyć opony.
Trzy najważniejsze kryteria dla opon EV
• Bezpieczeństwo: najważniejsze jest rozważenie środowiska jazdy i odpowiedni dobór opon
• Niski opór toczenia: im niższy opór toczenia, tym większy zasięgpojazdu
• Niski poziom hałasu: wybór cichych opon do cichego pojazdu elektrycznego poprawia komfort jazdy






![LEXUS: ŚWIATOWA PREMIERA NOWEGO TZ. ELEKTRYCZNY SUV Z SZEŚCIOMA MIEJSCAMI Lexus zaprezentował nowy model TZ – w pełni elektrycznego SUV-a klasy premium […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Lexus-TZ-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: ELEKTRYCZNY ID. POLO TRAFIŁ DO POLSKICH SALONÓW Volkswagen rozpoczął przyjmowanie zamówień na nowego, w pełni elektrycznego ID. Polo. Model […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-ID.-Polo-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: LEPAS L4 EV ZAPOWIADA GLOBALNĄ STRATEGIĘ MARKI Marka LEPAS zapowiada premierę modelu L4 EV podczas targów Auto China 2026 […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Lepas-65x65.jpg)
![PEKIN 2026: HYUNDAI IONIQ V I NOWA STRATEGIA DLA RYNKU CHIŃSKIEGO Hyundai Motor potwierdza swoje długoterminowe zaangażowanie w Chinach, prezentując model IONIQ V […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Pekin-2026-Hyundai-65x65.jpg)
![LANCIA: TROFEO LANCIA POWRACA W 2026 ROKU Z NOWĄ KATEGORIĄ RALLY6 Trofeo Lancia wróci na odcinki specjalne w sezonie 2026, kontynuując oficjalny powrót […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Trofeo-Lancia-65x65.jpg)
![LANCIA: POWRÓT DO WRC PODCZAS RALLYE MONTE-CARLO 2026 Lancia oficjalnie wraca do Rajdowych Mistrzostw Świata, debiutując w klasie WRC2 podczas […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lancia-Ypsilon-Rally2-HF-Integrale-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN: POWRÓT NA NÜRBURGRING Z GOLFEM R 24H Volkswagen R potwierdził udział w 24-godzinnym wyścigu Nürburgring w 2027 roku. Projekt […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Volkswagen-Golf-R-24H-65x65.jpg)
![WEC: OSTATNI TEST PEUGEOTA 9X8 PRZED 24H LE MANS NA TORZE SPA Team Peugeot TotalEnergies przygotowuje się do kluczowego etapu sezonu FIA WEC. Wyścig […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/WEC-Peugeot-TotalEnergies-SPA-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: SHELL I SCUDERIA FERRARI NADAL CHCĄ WYGRYWAĆ Shell i Scuderia Ferrari przedłużają partnerstwo. Ma ono zaowocować opracowaniem lepszych produktów, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/Shell-Ferrari1-65x65.jpg)
![FORMUŁA 1: OFICJALNE AUTA MERCEDESA Z NOWYM DESIGNEM Mercedes- AMG Official Safety Car to oficjalny samochód bezpieczeństwa, który obok samochodu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2021/03/mercedes-f1-safety1-65x65.jpg)
![MITSUBISHI: PAJERO ŚWIĘTUJE 44. URODZINY 7 maja Mitsubishi Motors obchodziło 44. rocznicę debiutu modelu Pajero na rynku […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Mitsubishi-Pajero-65x65.jpg)
![CITROEN: 50 LAT 2CV SPOT – PIERWSZEJ LIMITOWANEJ SERII MARKI Citroen świętuje 50-lecie modelu 2CV Spot, pierwszej edycji limitowanej w historii marki. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Citroen-2-CV-Spot-65x65.jpg)
![MAZDA: MAJÓWKA W STYLU SLOW ROAD BEZ PLANOWANIA I REZERWACJI Mazda zachęca do spontanicznych podróży samochodowych po Polsce w ramach projektu Slow […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Slow-Road-by-Mazda-65x65.jpg)
![MAZDA: ODKRYWAJ PARKI DINOZAURÓW W POLSCE W RYTMIE SLOW Jesień to idealny czas, by zwolnić tempo, odłożyć telefony i wspólnie wyruszyć […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Mazda-Slow-Road-65x65.jpg)
![YAMAHA: TRACER 7 i TRACER 7 GT NA ROK 2026 ZE SKRZYNIĄ BIEGÓW Y-AMT Modele TRACER 7 i TRACER 7 GT marki Yamaha zawsze oferowały połączenie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Yamaha-TRACER-7-65x65.jpg)
![YAMAHA: PROMOCJA NA WYBRANE MOTOCYKLE I SKUTERY DO KOŃCA STYCZNIA To już ostatnie okazje Yamahy. Popularne modele można znaleźć w niższych cenach […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Yamaha-promocja-65x65.jpg)
![BRACIA SZKOPEK INACZEJ NIŻ BRACIA KLICZKO ALE PO SWÓJ SUKCES Mistrzowie świata w boksie, Władymir i Witalij Kliczko obiecali kiedyś swojej mamie, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/05/szkoepk-naszym3-65x65.jpg)
![SMUTNY OKRES CZYLI NIGDY O WAS NIE ZAPOMNIMY Styczeń jest bardzo smutnym miesiącem dla polskich fanów rajdów samochodowych. I nie […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2018/01/odeszli1-65x65.jpg)
![TOYOTA: CHARGING NETWORK Z NIŻSZYMI CENAMI I NOWYMI PARTNERAMI W EUROPIE Toyota obniża ceny w swojej sieci ładowania i rozszerza listę partnerów. Zmiany […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/Toyota-Charging-Network_01-65x65.jpg)
![SKODA: NOWA FABRYKA BATERII W MLADÁ BOLESLAV – 335 TYS. SYSTEMÓW ROCZNIE Skoda otworzyła nową halę montażu systemów akumulatorowych w zakładzie w Mladá Boleslav, […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Skoda-produkcja-akumulatorow-65x65.jpg)
![VOLKSWAGEN GROUP: EUROPEJSKI PROJEKT POPRAWY BEZPIECZEŃSTWA NA DROGACH Grupa Volkswagen rozpoczyna europejski projekt, którego celem jest dalsza poprawa bezpieczeństwa ruchu […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/01/Volkswagen-Group-65x65.jpg)
![SKODA: PROGRAM „PRAWO DO JAZDY” DLA KIEROWCÓW WRACAJĄCYCH ZA KIEROWNICĘ Najpierw spokój, potem jazda – Skoda pomaga wrócić za kierownicę Powrót do […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/12/Skoda-Prawo-Do-Jazdy-65x65.jpg)
![CAMPER CARAVAN SHOW 2026: TOYOTA PROACE MAX TANUKI PRZEDPREMIEROWO W WARSZAWIE Toyota prezentuje przedpremierowo kampera PROACE MAX Tanuki podczas targów Camper Caravan Show […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Toyota-PROACE-MAX-Tanuki-65x65.jpg)
![CV SHOW 2026: DELIVAN DEBIUTUJE W EUROPIE I PREZENTUJE NOWĄ STRATEGIĘ FSCV DELIVAN debiutuje globalnie podczas Commercial Vehicle Show, prezentując nową generację pojazdów dostawczych. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/04/CV-Show-DELIVAN-65x65.jpg)
![GOODYEAR: NOWA GENERACJA OPON CAŁOROCZNYCH VECTOR ALL SEASON 4 Goodyear wprowadza nową generację opony całorocznej, rozwijając segment w przeddzień jego 50-lecia. […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Goodyear-Vector-All-Season-4-65x65.jpg)
![CONTINENTAL: PODWÓJNE WYRÓŻNIENIE NA TIRE TECHNOLOGY AWARDS 2026 Continental po raz kolejny zdobywa tytuł „Producenta opon roku” w konkursie Tire […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/03/Continental-Tire-Manufacturer-of-the-Yea-65x65.jpg)
![TOTALENERGIES: CZY OLEJ SILNIKOWY MUSI BYĆ ZAWSZE TEJ SAMEJ MARKI? Jak podkreśla Adam Klimek, ambasador marki TotalEnergies, to jeden z najczęściej powielanych […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/TotalEnergies-65x65.jpg)
![ALPINE: SYSTEM TELEMETRICS W A390 JAKO CYFROWY TRENER KIEROWCY System Alpine Telemetrics w modelu A390 wykracza poza funkcję klasycznych wskaźników, oferując […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2026/05/Alpine-Telemetrics-65x65.jpg)
![SKODA: HYBRYDY PLUG-IN ZACHOWAJĄ LIMIT 150 TYS. ZŁ Nowe limity amortyzacji od 2026 roku. Niskoemisyjne modele Skody dostępne w preferencyjnym […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Skoda-amortyzacja-podatki-65x65.jpg)
![MAZDA: NSA ODRZUCA SKARGĘ KIS – HYBRYDY Z TAŃSZĄ AKCYZĄ Mazda Motor Poland wygrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawę dotyczącą obniżonej akcyzy […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/10/Mazda-NSA-65x65.jpg)
![SAMOCHÓD SPROWADZONY Z USA – CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ? O używanych samochodach sprowadzanych w ramach prywatnego importu do Polski z USA […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/02/carVertical-auto-z-USA-65x65.jpg)
![OPEL: PREMIERA SPORTOWYCH MODELI ASTRA GSe I ASTRA SPORTS TOURER GSe Sportowa przyszłość Opla jest elektryczna: hybrydy plug‑in Astra GSe i Astra Sports […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2023/02/Opel-Astra-GSe-i-Astra-Sports-Tourer-GSe-65x65.jpg)
![TEST: CHERY TIGGO 8 – PRZESTRONNY RODZINNY SUV, KTÓRY NIE NADWYRĘŻY PORTFELA Testowaliśmy Chery TIGGO 8 aby sprawdzić, jak duży SUV nowej na polskim […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/11/Chery-TIGGO-8-65x65.jpg)
![TEST: JEEP AVENGER CZYLI MAŁY AMERYKANIN W EUROPEJSKIM WYDANIU Jeep Avenger przebojem wszedł na Europejskie rynki. W październiku łączna sprzedaż przekroczyła […]](https://www.newsauto.pl/wp-content/uploads/2025/01/Jeep-Avenger-test-65x65.jpg)
