NOKIAN TYRES INTUITU CZYLI CYFROWA PODRÓŻ DZIĘKI OPONOM

nokian-cyfryz1

Nowa technologia Nokian Tyres Intuitu wykorzystuje pełen potencjał opon uzyskując szerokie spektrum danych i zapewniając kierowcy większy spokój ducha.

To połączenie wyposażonej w czujniki inteligentnej opony z mobilną aplikacją, która gromadzi dane i przesyła je do kierowcy informując go o ciśnieniu powietrza i temperaturze.


Zobacz także:

OPONY

OPONY NOKIAN


 

Samochody, którymi poruszamy się na co dzień z roku na rok stają się coraz bardziej cyfrowe – od zarządzania flotą przez zdalną diagnostykę i logistykę opartą na danych po pojazdy autonomiczne, Internet rzeczy i wiele wiele innych. Nie dotyczy to jednak opon, które w bardzo niewielkim stopniu wykorzystywane są do gromadzenia cyfrowych danych w czasie rzeczywistym mimo, że to od nich w zdecydowanej mierze zależy efektywna, ekonomiczna i bezpieczna praca pojazdu.

nokian-cyfryz2

Jako lider innowacyjności w branży oponiarskiej, firma Nokian Tyres zrobiła pierwszy krok w stronę stworzenia cyfrowego systemu zarządzania oponami w czasie rzeczywistym.

– Staraliśmy się stworzyć rozwiązanie typu plug & play. Wystarczy kupić nowy komplet opon, zainstalować aplikację i gotowe – dodaje. Początkowo w nową technologię wyposażone będą opony do zastosowań rolniczych i budowlanych, jednak z czasem Nokian Tyres planuje wprowadzić ją we wszystkich swoich produktach dostępnych na rynku – mówi Toni Silfverberg, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w Nokian Tyres.

Łączność bezprzewodowa

Internet rzeczy (The Internet of Things, IoT), zwany również Internetem przemysłowym zrewolucjonizował wiele procesów chociażby usprawniając prace montażowe czy umożliwiając zdalny odczyt liczników. Jego ideą jest wykorzystanie niewielkich, niezależnych czujników, które zużywają mało energii, a jednocześnie mogą łączyć się ze sobą i z urządzeniami zewnętrznymi przesyłając dane identyfikacyjne i dane z czujników i umożliwiając ich zapisywanie.

nokian-cyfryz3

Nokian Tyres Intuitu bazuje na czujnikach IoT znajdujących się w oponie. W pierwszej wersji czujniki będą przesyłać informacje o ciśnieniu i temperaturze opony do zainstalowanej na urządzeniu mobilnym aplikacji oraz do chmury. System nie wymaga żadnych dodatkowych modyfikacji auta – potrzebne są tylko opony z czujnikami i urządzenie mobilne.

Dlaczego cyfryzacja?

Z punktu widzenia zastosowań profesjonalnych, istnieje wiele obszarów, które skorzystają na dostępie do danych w czasie rzeczywistym.

– Jednym z nich i najbardziej oczywistym jest codzienne korzystanie z pojazdu przez użytkownika końcowego. Aplikacja mobilna zapewnia kierowcom spokój ducha informując ich o ciśnieniu powietrza i temperaturze opon pomagając tym samym zapobiegać uszkodzeniom i ostrzegając przed ewentualnymi nieprawidłowościami. Dbanie o dobry stan opon pozwala ograniczyć przestoje oraz zminimalizować koszty potencjalnych szkód. Nie należy zapominać, że ogumienie ma kluczowych wpływ na sprawne funkcjonowanie pojazdu – podkreśla Silfverberg.

nokian-cyfryz4

Z punktu widzenia biznesu, Nokian Tyres Intuitu zapewnia dostęp do danych, które pozwalają usprawnić proces podejmowania decyzji i ułatwiają monitorowanie wydajności całej floty samochodowej.

– Kierownik floty dba o to, aby wszystko funkcjonowało sprawnie dążąc do ograniczenia nieplanowanych przestojów oraz maksymalizacji bezpieczeństwa i zysków – mówi Silfverberg.

Dostarczając danych umożliwiających prewencyjną konserwację pojazdu Nokian Tyres Intuitu gwarantuje spokój ducha.

Przedłużona gwarancja i zrównoważony rozwój

Technologia Nokian Tyres Intuitu pomaga utrzymać parametry operacyjne na optymalnym poziomie, dzięki czemu pozwala zapobiegać uszkodzeniu opon. Dlatego też użytkownikom aplikacji, którzy zarejestrują swoje opony będzie przysługiwać przedłużona gwarancja producenta.

nokian-cyfryz5

– Klienci, którzy zarejestrują swoją opony wyposażone w technologię Nokian Tyres Intuitu zyskają dodatkowy rok gwarancji – co jest niemałą zaletą – podkreśla Toni Silfverberg.

Podnoszenie wydajności produkcji rolnej i operacji logistycznych to nie tylko dobry biznes. W obliczu takich globalnych wyzwań jak wykarmienie stale rosnącej liczby ludzi przy ograniczonej powierzchni gruntów rolnych czy konieczność zmniejszenia emisji dwutlenku węgla liczy się każdy krok w stronę efektywnego rozwiązania.

– Utrzymanie optymalnego ciśnienia powietrza w oponach zapobiega uszkodzeniu gleby, co z kolei wpływa na poprawę plonów. Duże znaczenie ma także opór toczenia, który bezpośrednio przekłada się na zużycie paliwa – mówi Silfverberg.

Od pomysłu do realizacji

Technologia Nokian Tyres Intuitu zostanie zaprezentowana na targach Agritechnica w listopadzie 2019 r. i wprowadzona na rynek w 2020 r.

nokian-cyfryz8

– Pierwsze komercyjne opony wyposażone w czujniki Nokian Tyres Intuitu przeznaczone będą do maszyn rolniczych. Z tego względu, początkowo, docelową grupą użytkowników będą małe i średnie przedsiębiorstwa rolnicze i budowlane – wyjaśnia Toni Silfverberg.

Tak jak w przypadku wszystkich produktów cyfrowych kolejnym krokiem w rozwoju Nokian Tyres Intuitu będzie rozszerzona funkcjonalność i nowe, zaawansowane funkcje takie jak na przykład pomiar zużycia opon czy zintegrowanie z oprogramowaniem pojazdu.

– W przyszłości na wyświetlaczu w traktorze czy maszynie leśnej z pewnością pojawi się oddzielna sekcja poświęcona danym pozyskiwanym z opon, które będą miały kluczowe znaczenie zarówno dla operatora jak i kierownika floty – przekonuje Silfverberg.

Nowy sposób myślenia

Chociaż Nokian Tyres Intuitu to dopiero pierwszy krok w stronę większych możliwości, już teraz technologia ta dostarcza przydatnych informacji ułatwiających proces decyzyjny i utrzymanie floty pojazdów oraz umożliwiających maksymalne wykorzystanie zakupionych opon. Największą zmianą jednak jest nowy sposób myślenia.

– Dla wielu osób opony to w dalszym ciągu ‘tylko’ kawałek gumy pomiędzy pojazdem, a nawierzchnią. Jednak technologia Nokian Tyres Intuitu sprawia, że stają się one inteligentnym i aktywnym elementem samochodu za jaki słusznie powinny być uważane – podkreśla Silfverberg.