PEKIN 2012: JAGUAR UJAWNIŁ SILNIK DO F-TYPE

Marka Jaguar podczas Targów Motoryzacyjnych w Pekinie ujawniła jednostkę napędową do modelu F-TYPE. Premierowy, sportowy samochód, który zostanie wprowadzony do produkcji na początku 2013 roku otrzyma całkowicie nowy silnik 3,0 l V6.

Nowa wersja napędowa Jaguara o pojemności 2,995 litra będzie dostępna w dwóch wariantach, przy czym mocniejszy z nich, 380-konny, został opracowany wyłącznie do sportowego F-TYPE. 3-litrowy silnik benzynowy, po raz pierwszy w tej pojemności z kompresorem, został zbudowany w architekturze uznanych i wielokrotnie nagradzanych jednostek Jaguara. Wprowadzono w nim jednak kilka znaczących modyfikacji.

– Sportowy model F-TYPE, który trafi do sprzedaży w 2013 roku, musiał otrzymać wyjątkową jednostkę napędową. Nowy silnik 3,0 l w wersji do Jaguara F-TYPE charakteryzuje się stosunkiem mocy do pojemności – aż 127 KM/l – i jest to najlepszy wynik w historii marki – powiedziała Karolina Sobkowiak, Jaguar Brand Manager.

Jednym z udoskonaleń zastosowanych w nowym silniku Jaguara jest zupełnie inne oprogramowanie regulowania ciśnienia doładowania, dzięki któremu wydajność wzrosła o 20 proc. w porównaniu do wcześniej produkowanych modeli. Co więcej, dzięki zastosowaniu najnowszej generacji podwójnej sprężarki z wirującymi tłokami silnik w układzie „V” dysponuje ogromną mocą i efektywnością. Jednostka o mocy 380 KM oferuje 460 Nm momentu obrotowego przy 1800-4000 obr./min. Przyspieszenie oraz prędkość maksymalna, jaką pozwoli osiągnąć modelowi F-TYPE silnik V6 nie są jeszcze znane.

Projekt nowego Jaguara F-TYPE, który będzie dostępny w dwuosobowej wersji cabrio, odwołuje się do prawdziwych, sportowych korzeni marki. Model F-TYPE stworzony będzie na bazie koncepcyjnego modelu C-X16, który miał swoją premierę we wrześniu 2011 roku.