PEUGEOT: ŚMIGŁOWCOWE MISTRZOSTWA ŚWIATA Z FLOTĄ MARKI

xz

Po owocnej współpracy podczas zeszłorocznych zawodów Polish Open Helicopter Cup, Peugeot został partnerem 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI, które odbędą się w dniach 13-16 sierpnia br. w Zielonej Górze.

Korzystając ze swej zróżnicowanej gamy, Peugeot Polska i salon Peugeot Dejon Dąbrowski zapewni flotę samochodów, która będzie służyć podczas przygotowania i obsługi mistrzostw.


Zobacz relacje:

SPORT


 

Zagwarantuje także transport dla gości i VIP-ów, wśród których znajdą się m. in. trzykrotny Mistrz Świata w skokach narciarskich Thomas Morgenstern (tym razem jako pilot reprezentujący barwy Austrii) oraz Felix Baumgartner, który w 2012 roku przekroczył prędkość dźwięku podczas swobodnego spadku po skoku ze stratosfery.

Podczas zawodów będzie można zobaczyć modele 208, 308 i 308 SW, 3008, 5008, 508 i 508 SW oraz dostawcze Partner i Boxer, wszystkie oklejone w barwy imprezy. Precyzja, innowacyjność oraz dynamizm samochodów spod znaku lwa wpisują się w charakter światowych mistrzostw.

W najważniejszej imprezie śmigłowcowej w tym roku wystartuje ponad 60 dwuosobowych załóg. Wśród nich znajdą się cztery polskie ekipy, w tym jedna kobieca. W sporcie śmigłowcowym, jako jednym z nielicznych, w większości konkurencji rozgrywanych podczas MŚ kobiety współzawodniczą z mężczyznami. Polskich barw bronić będą: bracia Marcin i Michał Szamborscy, Maciej Węgrzecki i Jakub Malec, Jędrzej Wiler z Jackiem Ciszewskim oraz Marysia Muś i Magdalena Woch.

Mistrzostwa Świata w tej widowiskowej dyscyplinie rozgrywane są pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) i powracają do Polski po 34 latach przerwy – w 1981 roku te prestiżowe zawody rozegrano w Piotrkowie Trybunalskim. Oprócz reprezentantów Polski w Zielonej Górze wystąpią m.in. piloci z Rosji, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Białorusi, a nawet Chin i egzotycznego Makau.

W ramach mistrzostw rywalizacja toczyć się będzie w czterech punktowanych konkurencjach: nawigacji, fender rigging, lataniu precyzyjnym i slalomie. Rozegrane zostaną także konkurencje dodatkowe – free style oraz wyścigi równoległe (heli races). Każda z nich wymaga od zawodników perfekcyjnej techniki lotu, wyjątkowej koordynacji i idealnego zgrania załogi, opartego na szybkiej komunikacji i wzajemnym zaufaniu.

Wydarzenia historyczne, które nastąpiły po pierwszym rozgrywanym w naszym kraju śmigłowcowym czempionacie w 1981 roku oraz późniejsze zmiany ustrojowe spowodowały, że sport ten przez wiele lat właściwie u nas nie istniał. Reaktywacja polskiej kadry narodowej została zainicjowana w 2011 roku przez pilota i instruktora Marcina Szamborskiego. We współpracy z Aeroklubem Polskim powołano wówczas dwie polskie załogi, które z powodzeniem wystartowały w rozgrywanych w 2012 roku w Rosji mistrzostwach świata. Zachęceni niezwykle przyjaznym przyjęciem przez całe środowisko sportu śmigłowcowego, w ramach utworzonego Stowarzyszenia Lotniczego „Helisport”, podjęliśmy się organizacji śmigłowcowych mistrzostw świata w Polsce. Free style, slalom i wyścigi równoległe, według mnie najefektowniejsze konkurencje w tej dyscyplinie, zobaczymy podczas Pikniku Śmigłowcowego, który odbędzie się w weekend 15 i 16 sierpnia. Zapraszamy od godziny 12.00, wstęp jest bezpłatny – powiedział Wojciech Dobrzyński, dyrektor 15. Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI, który jest także sędzią i trenerem śmigłowcowej kadry narodowej.

Więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów: www.whc2015.pl.