POLICJA: SPOKOJNE ŚWIĘTA NA POLSKICH DROGACH

Po 1-116395

Święta Bożego Narodzenia za nami. Podczas trzech dni na drogach doszło do 154 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 174 zostały ranne. Policjanci zatrzymali 567 nietrzeźwych kierujących.

Dla policjantów ruchu drogowego okres świąt to czas intensywnej pracy. Święta przebiegły znaczniej spokojnie niż na przykład ostatni weekend, kiedy to zdarzeń i ofiar było znacznie więcej.


Zobacz także:
BEZPIECZEŃSTWO


Policjanci nie tylko kontrolowali prędkość, ale też stan trzeźwości kierujących. Używano wideorejestratorów zainstalowanych w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających “na trzeciego”. Oprócz patroli drogowych nie brakowało np. kontroli zagrożeń z helikoptera.

Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących na drogach. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 567 kierujących, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla osób, które wsiadają do samochodów po paru głębszych, niezrozumiałe jest też to, że czasem członkowie ich rodzin widzą to i nie reagują, pozwalając im prowadzić.

Bilans Świąt Bożego Narodzenia na drogach
(data: wypadki – zabici – ranni – nietrzeźwi kierujący)

– 24 grudnia: 83 – 10- 85 – 160;
– 25 grudnia: 35 – 3 – 41 – 161;
– 26 grudnia: 36 – 4 – 48 – 246;
– Razem: 154 – 17 – 174 – 567.

Źródło i zdjęcie: policja.pl (KGP / mj)