POPIERAMY AKCJĘ ZADBAJMY O BEZPIECZEŃSTWO NA NASZYCH DOGACH!

bezpie5

”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach” to ogólnopolska społeczna akcja, która jest odpowiedzią na różnorodne zagrożenia występujące w ruchu drogowym.

Dotyczą one zarówno nas dorosłych, jak też nasze dzieci. Akcja została objęta Patronatem honorowym – Krajowego Duszpasterza Kierowców. Redakcja NewsAuto.pl będzie wspierać, propagować i patronować działaniom podejmowanym przez pomysłodawców i organizatorów.


Zobacz także:

BEZPIECZEŃSTWO

ROZMAITOŚCI


 

“Świeć Życiem – widoczni biegacze” to inicjatywa szczególnie istotna na zabudowanych terenach wiejskich, gdzie oświetlenie uliczne jest wyłączane około godziny 21-22. Później mieszkańcy chodzą, biegają po ulicach w zupełnych ciemnościach. Nikt od nich nie wymaga zgodnie z prawem kamizelek odblaskowych lub elementów świetlnych, co stwarza bardzo duże zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Przypomnijmy: nowelizacja z dnia 30 sierpnia 2013 r. ustawy Prawo o ruchu drogowym wprowadziło obowiązek posiadania elementów odblaskowych dla wszystkich pieszych – niezależnie od wieku – poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym.

bezpie4

Ustawodawca nie narzuca, jak ma wyglądać i o jakich wymiarach ma być obowiązkowy element odblaskowy. Najważniejsze jest to, żeby spełniał swoją funkcję i był widoczny. Na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju breloczki, opaski, kamizelki, naklejki – każdy może wybrać sobie dowolną formę, dostosowaną zarówno do wieku jak i rodzaju aktywności na drodze. Inne elementy odblaskowe wybiorą dzieci, inne rowerzyści czy rolkarze.

Pieszy poruszający się po zmroku bez elementów odblaskowych dla kierowcy nadjeżdżającego samochodu jest widoczny dopiero z odległości 20 metrów. Jeżeli pieszy używa odblasków, wówczas jest zauważalny już z odległości 150 metrów.

W pierwszej odsłonie ”Zadbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach” zrealizowane zostały dwa filmy pod tytułem ”Widoczni biegacze”:

– 30 sekundowy spot, do wykorzystania w kinach, na telebimach, środkach komunikacji miejskiej, itd.

oraz dłuższy 3 minutowy film, który będzie wykorzystywany podczas spotkań, szkoleń, prezentacji, itd.

Przedstawione w nich zostały niebezpieczeństwa wynikające z niedostatecznego oznakowania przy użyciu elementów odblaskowych lub świetlnych niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Na filmach pokazane zostały nieprawidłowo lub zupełnie nieoznakowane osoby w trakcie biegu oraz jazdy na rowerach w warunkach niedostatecznej widoczności.

Bieganie stało się ostatnio (i bardzo dobrze) bardzo modne. Od rana do późnego wieczoru można spotkać truchtające osoby w najróżniejszym wieku. Oznakowanie odblaskiem po zmroku w terenie słabo oświetlonym i dostępnym dla ruchu powinno być nie tylko moralnym, ale prawnym obowiązkiem.

bezpie3

Chodzi nie tylko o narażanie własnego życia i zdrowia, ale także osoby prowadzącej pojazd. Dla niej wypadek – nawet jeśli wina nie do końca jest po jego stronie – jest traumatycznym przeżyciem…

Pomyślmy o tym ubierając dres przed wybiegnięciem z domu!