PORSCHE: KUBEŁKOWE FOTELE PRODUKOWANE TECHNIKĄ 3D

Porsche zaprezentowało koncepcyjne studium w pełni kubełkowego, dopasowanego do ciała fotela wyprodukowanego z użyciem druku 3D.

Jego środkowa część, czyli poduszki siedziska i oparcia, jest częściowo wyprodukowana za pomocą drukarki.


Zobacz także:

ROZMAITOŚCI

TECHNIKA


 

W przyszłości będzie można wybierać spośród trzech poziomów twardości komfortowej wyściółki fotela (twarda, średnia, miękka). Dzięki nowej technice producent samochodów sportowych po raz kolejny akcentuje swoje bliskie powiązania ze sportem motorowym: spersonalizowany fotel wpisuje się w koncepcję siedzenia dopasowanego do konkretnego kierowcy, spotykaną w świecie profesjonalnego motorsportu.

Dopasowany do ciała fotel bazuje na lekkim, kubełkowym siedzeniu i ma konstrukcję warstwową: „baza” ze spienionego polipropylenu (EPP) jest tu połączona z oddychającą, komfortową powłoką składającą się z mieszanki materiałów na bazie poliuretanu; materiały te są wytwarzane przyrostowo – innymi słowy, na drukarce 3D.

Zewnętrzną okładzinę koncepcyjnego fotela wykonano z materiału Racetex, który z myślą o funkcji wentylacji ma specyficzny, perforowany wzór. „Okienka” po bokach odsłaniają kolorowe elementy o strukturze plastra miodu i nadają siedzeniu niepowtarzalny design.

Od maja kubełkowy, dopasowany do ciała fotel wyprodukowany przy pomocy druku 3D będzie dostępny w ofercie Porsche Tequipment jako siedlisko kierowcy dla modeli 911 i 718. Początkowo oferta zostanie ograniczona do 40 prototypowych siedzeń do użytku na torach wyścigowych w Europie, w połączeniu z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa.

Wrażenia użytkowników posłużą w dalszym procesie rozwoju. Kolejnym krokiem będzie dopuszczona do ruchu ulicznego wersja fotela w trzech różnych wariantach twardości i kolorach, dostępna fabrycznie w gamie Porsche Exclusive Manufaktur od połowy 2021 r. W dłuższej perspektywie, jeśli swoje zainteresowanie wyrazi wystarczająca liczba odbiorców, technika ta pozwoli zaoferować również rozwiązania w pełni spersonalizowane.

Oprócz poszerzonej palety kolorów zostaną zaprojektowane i będą oferowane fotele dostosowane do indywidualnej budowy ciała użytkownika.