PSA: NOWE SILNIKI DLA GRUPY PEUGEOT CITROEN

Philippe Varin, prezes grupy PSA Peugeot Citroën, oraz Christian Galliard de Lavernée, prefekt Lotaryngii, dokonali uroczystego otwarcia nowej linii montażowej w zakładach Trémery w Mozela, wschodnim departamencie Francji. Na linii tej składana będzie nowa rodzina trzycylindrowych silników benzynowych.

Koncern PSA Peugeot Citroën postanowił gruntownie odmienić ofertę swoich małych jednostek napędowych, co stanowi element kampanii o znaczeniu porównywalnym z projektem wysokoprężnych silników HDi. Nowa rodzina trzycylindrowych jednostek ma być bardziej wydajna i przyjazna środowisku (dzięki niewielkim rozmiarom), przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej mocy i momentu obrotowego.

Nowa rodzina jednostek trzycylindrowych oferować będzie moc od 68 do 82 KM, a w porównaniu z obecnie dostępnymi jednostkami czterocylindrowymi nowe silniki będą bardziej kompaktowe, dzięki czemu pozwolą obniżyć spalanie i emisję substancji szkodliwych o nawet 25%. Kierowca wyraźnie odczuje różnicę, bowiem samochody mają spalać o około 1,5 litra paliwa mniej na 100 kilometrów i to bez konieczności zmiany dotychczasowego stylu jazdy. Nowe jednostki montowane będą w modelu 208, który zadebiutuje w pierwszym kwartale 2012 roku (104 g/km CO2 dla wersji z silnikiem 1,2 l VTI 82KM oraz 99 g/km w wersji z silnikiem 1,0 l VTi 68KM).

Od chwili rozpoczęcia prac w 2008 roku, koncern zainwestował 717 milionów euro, z czego 460 milionów w prace rozwojowo-badawcze. W projekt zaangażowanych zostało 1 200 inżynierów i techników, którzy zgłosili aż 52 patenty. Nakłady inwestycyjne we wschodniej Francji wyniosły 257 milionów euro (głównie w zakładach Trémery).

W fazie początkowej, czyli od września 2011 roku, nowy silnik o oznaczeniu EB będzie montowany w Trémery. Roczna produkcja przewidywana jest na poziomie 640 000 sztuk, co wymaga stworzenia 500 nowych miejsc pracy. Uruchomione w 1979 roku zakłady Trémery należą do światowej czołówki w dziedzinie produkcji silników wysokoprężnych. Całkowita produkcja wynosi 35 milionów sztuk silników, a zatrudnienie wynosi obecnie 3 720 osób.

W drugiej fazie realizacji zaprojektowane we Francji nowe silniki wytwarzane będą w Ameryce Łacińskiej i Chinach. Pozwoli to lepiej zaspokoić potrzeby tamtejszych lokalnych rynków i będzie kluczowym krokiem firmy w procesie jej globalnej ekspansji.

Nowy trzycylindrowy silnik benzynowy wykorzystuje najnowocześniejsze technologie ekologiczne i ma pomóc koncernowi PSA Peugeot Citroën umocnić się na pozycji lidera w segmencie pojazdów niskoemisyjnych.