PSA: WE FRANCJI RUSZY PRODUKCJA AUTA LCV

Grupa PSA Peugeot Citroën ogłosiła, że nowy lekki samochód dostawczy (LCV), projektowany z myślą o segmencie K1 na rynku europejskim, będzie produkowany w fabryce Valenciennes – Hordain we Francji.

Decyzja ta ma istotne znaczenie dla przyszłości francuskiego zakładu produkcyjnego. Całość inwestycji wyniesie 750 milionów euro, z czego ponad 400 milionów będzie przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe.

W maju 2011 roku grupy FIAT i PSA Peugeot Citroën ogłosiły, że współpraca joint venture w ramach projektu Sevelnord nie będzie kontynuowana. W jej ramach, fabryka Valenciennes – Hordain miała produkować samochody Peugeot Expert, Citroën Jumpy i vany FIAT Scudo przynajmniej do 2017 roku.

Dalsza produkcja lekkich samochodów dostawczych w fabryce była uzależniona od kilku warunków, które teraz zostały spełnione:
– zgoda na warunki odstąpienia od współpracy joint – venture z grupą FIAT (ogłoszona 11 lipca 2012 roku);
– znalezienie nowego strategicznego partnera, który wesprze Grupę w produkcji lekkich samochodów dostawczych (porozumienie z grupą Toyota z 23 lipca 2012 roku);
– zwiększenie konkurencyjności fabryki.

Działania podjęte w ramach ostatniego punktu umożliwiły podpisanie porozumienia pracowniczego poprawiającego warunki pracy, ustanawiającego gwarancje zatrudnienia oraz określającego plan dalszego rozwoju zakładu Valenciennes – Hordain.

Porozumienie określa także warunki utrzymania produkcji lekkich samochodów dostawczych w fabryce. Dokument został podpisany 26 lipca przez zarząd fabryki oraz przedstawicieli związków zawodowych CFE-CGC, FO oraz SPI-GSEA.

– To ważna decyzja dla Fabryki i dla Grupy. Wcześniej określiliśmy uwarunkowania ekonomiczne, które musiały zostać spełnione, by produkcja lekkich samochodów dostawczych mogła zostać utrzymana, a zakład dalej funkcjonować. Udało się je spełnić i jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Chciałbym podziękować przedstawicielom związków zawodowych Sevelnord. Nasze rozmowy były konkretne i przebiegały w znakomitej atmosferze. Chciałbym także podziękować za wsparcie lokalnym władzom oraz Grupie Toyota za wiarę w nasze możliwości w zakresie produkcji lekkich samochodów dostawczych – powiedział Philippe Varin, Prezes Zarządu PSA Peugeot Citroën.

Grupa PSA Peugeot Citroën jest wiodącym producentem lekkich samochodów dostawczych w Europie. W pierwszej połowie 2012 roku jej udział w rynku wyniósł 20,8 procent.