RAJD BARBÓRKA 2012: RADOŚĆ KUCHARA i KAJTO

Tomasz Kuchar, prowadzący Subaru Impreza tym samym już po raz szósty w swojej karierze został zwycięzcą Rajdu Barbórka – Ogólnopolskiego Kryterium Asów. Jest niemal pewne, że ten rekord nie zostanie poprawiony bardzo długo!

Kuchar wcześniej wygrywał Barbórkę w sezonie 2003 oraz w latach 2007- 2010. W jubileuszowej, 50. edycji prestiżowych zawodów triumfował po doliczeniu regulaminowej kary załodze Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta WRC). Różnica w wynikach wyniosła o blisko 3,5 sekundy.

Trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji generalnej rajdu zajął Michał Kościuszko (Ford Focus WRC), tracąc do zwycięzcy 10,51 sekundy.

Najbardziej wyrównana walka toczyła się do ostatnich metrów odcinka Bemowo pomiędzy Michałem Kościuszko i Wojciechem Chuchałą. W ostatecznym rozliczeniu rajdu tę parę dzieliło zaledwie 91 setnych sekundy!

Kolejne pozycje zajęli Maciej Rzeźnik (Citroen C4 WRC), Tomasz Czopik, Kamil Butruk, Szymon Ruta i Paweł Tomaszek (wszyscy Mitsubishi Lancer WRC).

– Nie zamieniłbym tej wygranej na zwycięstwo na Karowej, Dla mnie Barbórka jest najważniejsza – powiedział na mecie Tomasz Kuchar.

Zwycięzcą Kryterium Asów na Karowej został drugi raz z rzędu trzykrotny mistrz Polski w klasyfikacji generalnej, Kajetan Kajetanowicz. Trzykrotny mistrz Polski prowadzący Subaru Impreza i pilotowany przez Jarosława Barana, był zdecydowanie najszybszym kierowcą, wyprzedzając o ponad półtorej sekundy Tomasza Kuchara (także Subaru Impreza).

Zaledwie czterech kierowców zdołało złamać granicę dwóch minut i to pomiędzy nimi rozegrała się walka o wygraną. W obecności wielu tysięcy kibiców, Kajetan Kajetanowicz pojechał idealnie od pierwszych do ostatnich metrów, nie popełniając błędów, które eliminowały jego rywali. Tomasz Kuchar, na odcinku mierzącym niewiele ponad 2 kilometry, przegrał z Kajetanowiczem o 1,6 sekundy.

Trzecie miejsce zajął jeden z najbardziej utytułowanych gości 50. Rajdu Barbórka, trzykrotny Mistrz Europy, Włoch Luca Rossetti, prowadzący przygotowanego przez Automobilklub Polski Peugeota 207 S2000.

Na mecie Kryterium Asów Kajetan Kajetanowicz nie krył radości:

– Jest po prostu fajnie. Wygrałem Karową w ubiegłym roku i bardzo chciałem powtórzyć to w tym sezonie. To fantastyczne uczucie! Osiągnięcie takiego wyniku kosztowało mnie masę energii, lecz to takie miłe zmęczenie. To były wyczerpujące, ale pozytywnie nastrajające dwa kilometry. Wygraliśmy najwięcej rajdów i najwięcej odcinków specjalnych w tym sezonie, ale Karowa jest specyficzna, wyjątkowa, dostarcza mi najwięcej adrenaliny, mimo że jest najkrótszą próbą. Wymaga perfekcji, maksymalnej koncentracji oraz szybkości od samego startu i właśnie taką jazdę Pani Karowa wynagradza piękną statuetką. Takiego uderzenia motywacji na kolejny sezon chciałbym doświadczać każdego roku – powiedział Kajto.

Zadowolony był także Jarosław Baran, choć z nieco innego powodu:

– Cieszę się, że w tym roku jest taka sama statuetka jak w ubiegłym, ponieważ tę z 2011 podarowałem mojemu tacie, dzięki któremu w rajdach jeżdżę i wygrywam. Bardzo chciałem mieć taką w domu i teraz będę ją miał. Bardzo wszystkim dziękuję – stwierdził Jarek.

Na Karowej pojawiło się wiele gwiazd, nie tylko ze świata rajdów. W pokazowych przejazdach na prawym fotelu zasiedli miedzy innymi Marzena Chełminiak, Maciej Orłoś, czy Mariusz Czerkawski.

Karowa gościła także dotychczasowych zwycięzców Rajdu Barbórka, od Włocha Lelio Lattari (zwycięzca Barbórki z 1974 roku), aż do ubiegłorocznego triumfatora, Francuza Bryana Bouffiera, który wykonał jeden z ostatnich, przed wręczeniem nagród, przejazdów pokazowych.

Specjalnym gościem 50. Rajdu Barbórka był Felix Baumgartner, Austriak, który kilka tygodni temu wykonał skok ze stratosfery, bijąc przy okazji kilka rekordów świata.

W tym roku wyniki rywalizacji na Karowej nie były wliczane do klasyfikacji całego rajdu.

WYNIKI 50. RAJDU BARBÓRKA:
1. Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski (Subaru Impreza);
2. Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta WRC) – strata 3,48 sek.;
3. Michał Kościuszko i Maciej Szczepaniak (Ford Focus WRC) – 13,99 sek.;
4. Wojciech Chuchała i Kamil Heller (Subaru Impreza) – 14,90 sek.;
5. Maciej Rzeźnik i Przemysław Mazur (Citroen C4 WRC) – 26,59 sek.

WYNIKI KRYTERIUM KAROWA:
1. Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran (Subaru Impreza);
2. Tomasz Kuchar i Daniel Dymurski (Subaru Impreza) – 1,60 sek.;
3. Luca Rossetti i Matteo Chiarcossi (Peugeot 207 S2000) – 1,92 sek.;
4. Wojciech Chuchała i Kamil Heller (Subaru Impreza) – 2,05 sek.;
5. Grzegorz Grzyb i Daniel Siatkowski (Skoda Fabia) – 4,04 sek.

Źródło: www.barborka.pl


Zobacz także:
RAJD BARBÓRKA 2012: SYRENA POWRÓCIŁA NA KAROWĄ
RAJD BARBÓRKA 2012: POWIEDZIELI NA MECIE
RAJD BARBÓRKA 2012: PRZEWODNIK KIBICA
RAJD BARBÓRKA 2012: FILIP NIVETTE ZOSTAŁ OJCEM
RAJD BARBÓRKA 2012: MÓWIĄ PRZED STARTEM
RAJD BARBÓRKA 2012: MARCIN WIELGO – NIEZASTĄPIONY!
RAJD BARBÓRKA 2012: FILIP NIVETTE DLA WOŚP
RAJD BARBÓRKA: WIELE GWIAZD I SŁAW NA STARCIE
RAJD BARBÓRKA 2012: KOŚCIUSZKO TEŻ Z RED BULLEM
RAJD BARBÓRKA 2013: GRYC W SUZUKI SWIFT S1600
RAJD BARBÓRKA 2012: SUPER GOŚĆ SPECJALNY
RAJD BARBÓRKA 2012: BARWY CITROENA C4 WRC
RAJD BARBÓRKA 2012: DZIAŁA SKLEP INTERNETOWY
RAJD BARBÓRKA 2012: POJEDZIE CITROEN C4 WRC
RAJD BARBÓRKA 2012: RUSZYŁA STRONA INTERNETOWA
RAJD BARBÓRKA 2012: SPOTYKAMY SIĘ 1 GRUDNIA