RAJD BARBÓRKA 2013: KILIAŃCZYK I JEGO RENAULT GORDINI

RB_1976

W 1976 roku w Rajdzie Barbórka zwyciężył Janusz Kiljańczyk, pilotowany przez Tadeusza Porębskiego. Impreza odbyła się 5. grudnia. Kiljańczyk prowadził samochód Renault 12 Gordini, który wzbudzał ogromne zainteresowanie rajdowych kibiców.

Janusz Kiljańczyk przez wiele lat związany był rajdami i motoryzacją. W latach sześćdziesiątych był pracownikiem Warszawskiej Fabryki Motocykli, następnie współwłaścicielem i właścicielem licznych stacji obsługi i sprzedaży pojazdów.

sponsorenault


Zobacz także:
RAJDY
RAJD BARBÓRKA 2013


W 1978 roku otrzymał tytuł Mistrza Sportu w sportach motorowych. Pamiętna wygrana w sezonie 1976 było jednak jedynym sukcesem tego kierowcy w grudniowym klasyku.

Marka Gordini odegrała w historii sportów motorowych ogromną rolę. Początkowo budowała własne konstrukcje z wykorzystaniem zespołów firmy Simca, w latach pięćdziesiątych związana była nawet z wyścigami Formuły 1. W 1969 roku została wchłonięta przez Renault i przygotowywała sportowe wersje modeli francuskiego producenta, miedzy innymi wspomniane wcześniej Renault 12 Gordini, którym Janusz Kiljańczyk triumfował w organizowanej przez Automobilklub Polski Barbórce – Ogólnopolskim Kryterium Asów w 1976 roku.

Co wydarzyło się w „barbórkowym” roku 1976?
– w lutym rozpoczęto produkcję radzieckiego samochodu ciężarowego Kamaz. Kilka lat później Kamazy licznie wspierały pierwszą fazę budowy warszawskiego metra, zakończoną całkowitym niepowodzeniem;
– w lipcu urodził się Tomasz Kuchar. Po latach zdobył nieoficjalne, acz zaszczytne miano „Króla Karowej”;;
– w sierpniu, podczas wyścigu F1 na torze Nurburgring doszło do fatalnego wypadku Austriaka Niki Laudy, w którym kierowca doznał poważnych poparzeń. To część fabuły filmu „Wyścig”, opowiadającego o rywalizacji Laudy i Jamesa Hunta;
– w październiku oddano do użytku trasę Warszawa – Katowice, zwaną „Katowicką” lub „Gierkówką”. Wcześniej przejazd ze stolicy do Katowic był prawdziwym wyzwaniem;
– w listopadzie w fabryce FSO na Żeraniu wyprodukowano milionowy samochód;
– w listopadzie Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu „07 zgłoś się”, w którym, obok kryminalnych zagadek, oglądaliśmy wiele scen „szalonych” pościgów samochodowych.