RAJD DAKAR 2014: WSZYSTKO JUŻ WIADOME…

KPA 1_3379

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja prasowa związana ze startem polskich zawodników w Rajdzie Dakar 2014.

Trasę zawodów, które odbędą się w styczniu przyszłego roku przedstawił Xavier Gavory – Dyrektor ds. zawodników, reprezentujący ASO. Gośćmi konferencji byli obecni i przyszli reprezentanci Polski w rajdzie: m.in. Adam Małysz, Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik oraz Marek Dąbrowski.


Zobacz także:
SPORT
RAJD DAKAR 2014


Organizowany już po raz szósty w Ameryce Południowej Rajd Dakar kontynuuje eksplorację Argentyny i Chile, ale odwiedzi także Boliwię. Trasę na rok 2014 wytyczono pomiędzy Rosario w Argentynie i Valparaiso w Chile.

Celem jest wystawienie na próbę wytrzymałości zawodników i zespołów uczestniczących w Dakarze. Aby ułatwić logistykę i obieranie strategii zespołom, organizatorzy wprowadzili zmiany dotyczące długości odcinków specjalnych.

KPA 2_3541

Organizatorzy Dakaru zawsze pragnęli odkrywać nowe miejsca i regiony. Zauroczyły ich boliwijskie krajobrazy, jedne z najwspanialszych na kontynencie południowoamerykańskim. Jednak marzenia o zabraniu tam uczestników kolejnej edycji rajdu były w praktyce trudne do zrealizowania. Problemem okazały się względy geograficzne i klimatyczne. To sprawia, że organizacja etapu w Boliwii jest prawdziwym wyzwaniem. Ale udało się! Zawodnicy przekroczą granicę Boliwii podczas długodystansowego etapu. Pojawią się na nim tylko motocykliści. Pozwoli to na przetestowanie nowej strategii organizacji rajdu, a tym samym otworzy nowe możliwości.

Więcej etapów maratońskich

Dobra znajomość Argentyny i Chile pozwoliła organizatorom na przemyślane wytyczenie trasy. Dla podkreślenia fizycznych i strategicznych aspektów rajdu, stanowiących esencję rywalizacji off-roadowej, Dakar będzie miał dłuższe odcinki specjalne, a jednocześnie krótsze sekcje dojazdowe. Charakterystyczne szlaki północno- zachodniej Argentyny oraz wydmy będą wymagały od zawodników ciągłej koncentracji. Pustynia Atacama pokaże się im w całkowicie nowym świetle. Trudności będą towarzyszyły wszystkim startującym, bez względu na pojazd, którym pokonują trasę.

KPA 3_3616

Aby móc do końca uczestniczyć w wyczerpującej rywalizacji na tak wielu etapach długodystansowych, niezbędne będzie utrzymanie dobrego stanu technicznego maszyn. Będzie to prawdziwe wyzwanie dla kierowców, zespołów oraz pojazdów!

“Od 35 lat duch przygody przyciąga jak magnes uczestników Rajdu Dakar. W 2014 roku, aby odnieść sukces i ukończyć rajd, zawodnicy będą zmuszeni dać z siebie naprawdę wszystko, ale także zachować spokój i rozsądek, gdy adrenalina sięga zenitu, a wola walki napędza do szaleńczego działania. Dłuższe odcinki specjalne i etapy maratońskie mają doprowadzić uczestników do skraju ich wytrzymałości. Wprowadzone zmiany oznaczają powrót do korzeni rajdów off-road. Zawodnicy staną przed szansą odkrycia kolejnego kraju – tajemniczej i pięknej Boliwii” – napisał do przyszłych uczestników dyrektor Rajdu Dakar 2014, Etienne Lavigne.

Rajd Dakar 2014 rozpocznie się odbiorem pojazdów w Argentynie (31 grudnia do 2 stycznia), kontrola techniczna w Rosario planowana jest od 2 do 4 stycznia. Ceremonia startu odbędzie się 4 stycznia, a rywalizacja na trasie potrwa od 5 do 18 stycznia (z dniem odpoczynku 11.01).

KPA 4_3726