RAJD FARAONÓW 2012: BRAWO KUBA (5. ETAP)

Kuba Przygoński był niepokonany podczas piątego, przedostatniego etapu Rajdu Faronów! Motocyklista Orlen Team i Automobilklubu Polski jednocześnie awansował na drugie miejsce w rajdzie. Jacek Czachor zajął szóstą pozycję na etapie, w klasie Open Trophy skompletował jak dotąd pięć zwycięstw.

Na 422-kilometrowej trasie Kuba Przygoński wypracował tylko 47 sekund nad rewelacyjnie jadącym Joanem Barredą Bortem. Trzecie miejsce na etapie przypadło Palowi Ullevelsaterowi. Na trasie błąd nawigacyjny popełnił Paulo Goncalves, który do dzisiejszego odcinka specjalnego szedł “koło w koło” z Przygońskim, rywalizując o drugie miejsce w rajdzie i jednocześnie Wicemistrzostwo Świata. Pomyłka kosztowała Portugalczyka ponad godzinę. Taka strata jest praktycznie niemożliwa do odrobienia w normalnych warunkach rywalizacji.

– Prowadziłem w zasadzie od samego początku odcinka. Musiałem wytyczać trasę i spoczywał na mnie ciężar zakładania pierwszego śladu. To wymagające zadanie zarówno fizycznie jak i psychicznie. Rajd w Egipcie jest bardzo ciężki, ścigamy się na sekundy i nawet najlepsi popełniają błędy. Ja ich unikam. Jutro startuję z dobrej pozycji, mam w miarę komfortową sytuację, muszę jednak przejechać swoim tempem ostatni OS, żeby nie wybić się z rytmu i nie stracić koncentracji – komentował Kuba Przygoński.

Jacek Czachor na metę odcinka przyjechał z szóstym czasem. Jutro kapitan Orlen Team i Automobilklubu Polski, pomimo wielogodzinnej przewagi nad kolejnym zawodnikiem w klasie OPEN Trophy, nie zamierza zwalniać.

– Na pewno jutro nie zwolnię, muszę jednak uważać, żeby nie nadwyrężyć silnika. Chcę skorzystać z tego rajdu treningowo i zbudować jak najlepszą formę. Dzisiaj etap był dość trudny, końcówka to niewiarygodnie wymagający przejazd przez kopny fesz-fesz. Najważniejsze, że nie popełniłem żadnego błędu nawigacyjnego, większość etapu jadę sam i muszę się bardzo koncentrować na tym aspekcie – powiedział Jacek Czachor.

Ostatni etap rajdu liczy 425 kilometrów. Jutro poznamy zdobywców tytułów: Mistrza Świata oraz Open Trophy.

Wyniki 5. etapu
1. Jakub Przygoński – 4:19.43 godz.;
2. Bort Joan Barreda – strata 0,47 sek.;
3. Pal Ullevalseter – 1.37 min.;
4. Juan Salvatierra – 1.44 min.;
5. Jordi Viladoms – 7.41 min.;
6. Jacek Czachor – 23.33 min.