RAJD GRECJI 2013: ROBERT KUBICA POWALCZY NA SKAŁACH

RG 1_6214

Legendarny Rajd Akropolu to jedna z najstarszych rund mistrzostw świata, rozgrywana pod oficjalną nazwą Rajd Grecji. W najbliższy weekend rozegrana zostanie już 59 edycja greckiego klasyka, który słynie z wyjątkowo nierównych szutrowych odcinków specjalnych.

Wymagające próby sportowe o nawierzchni pokrytej często odłamkami skalnymi, wysokie temperatury, kurz ograniczający widoczność – to wszystko sprawia, że Rajd Akropolu to jedna z najtrudniejszych, ale i najbardziej widowiskowych imprez nie tylko w tegorocznym kalendarzu światowego serialu.


Zobacz także:
RAJDY


W takich warunkach zwyciężają tylko najlepsi kierowcy i najbardziej niezawodne samochody. „Królem” Akropolu jest nazywany słynny Colin McRae, który triumfował w Grecji aż pięciokrotnie. Na najwyższym stopniu podium stawały też takie sławy jak pierwsza dama światowych rajdów Michèle Mouton, Björn Waldegård, Ari Vatanen, Carlos Sainz, Juha Kankkunen, Marcus Grönholm czy Sebastien Loeb. Interesujące, że pod Akropolem nigdy nie zwyciężył czterokrotny mistrz świata Tommi Makinen, który w swojej bogatej karierze wygrał aż 24 rajdy cyklu WRC.

RG 2_6092

W tym roku na 49 załóg, które wystartują sprzed historycznego Zappeionu w Atenach czeka 14 odcinków specjalnych o długości 307 kilometrów. W doborowej stawce znajdzie się też jeden z najlepszych polskich kierowców – Robert Kubica z pilotem Maciejem Baranem w Citroenie DS3 RRC.

Dla Roberta będzie to dopiero drugi start w rajdzie zaliczanym do Mistrzostw Świata i naturalnie debiut w słynnym Akropolis. Triumfator GP Kanady w mistrzostwach świata Formuły 1 podkreśla, że tegoroczny sezon to dla niego zdobywanie rajdowych doświadczeń w mistrzostwach świata i Europy, ale już niejednokrotnie pokazywał, że stać go na walkę z najlepszymi.

Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) i Sebastian Ogier (VW Polo R WRC) otwierali już szampana w Rajdzie Akropolu. Tym razem także należą do grona faworytów obok Jari- Mattiego Latvali (VW Polo R WRC) oraz Madsa Ostberga (Ford Fiesta RS WRC).

Kto wygra, jak wypadnie polska załoga – tego dowiemy się już 3 czerwca. Godzinna relacja z Rajdu Akropolu – z komentarzem Andrzeja Borowczyka – nadana zostanie na antenie Szóstki (TV6) już w najbliższy poniedziałek o 20:00 i na antenie Czwórki (TV4) pięćdziesiąt minut po północy.

Na antenach Czwórki i Szóstki oglądać można relacje ze wszystkich 13 rajdów eliminacyjnych tegorocznej edycji World Rally Championship. Czwórka nie zapomina również o miłośnikach wyścigów. To właśnie w tej stacji transmitowane są wyścigi najsłynniejszych monomarkowych zawodów świata – Porsche SuperCup.

RG 3_83639