RAJD HISZPANII 2015: KUBICA BYŁ LIDEREM, OGIER JEST (1. ETAP)

RHi_1_1

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak w Fordzie Fiesta RS WRC przez dwa odcinki specjalne przewodzili w stawce Rajdu Hiszpanii w Katalonii, rundy Mistrzostw Świata FIA WRC.

Na piątym OS-ie Polacy przebijali jednak dwukrotnie oponę i przestali się zupełnie liczyć w walce op czołowe lokaty. Liderami po pierwszym etapie są ponownie Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo RS WRC).

A oto jak przebiegała rywalizacja na trasie 1. etapu.

Już pierwszy piątkowy odcinek pokazał duże możliwości byłego kierowcy Formuły 1. Kubica zajął na nim trzecie miejsce, wyprzedzony o 0,2 sekundy przez załogi Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC) oraz Hayden Paddon i John Kennard (Hyundai i20 WRC). Norwegowie zostali liderami, Polacy – wiceliderami rajdu.

Rally Portugal 2015

Trzecia próbę Robert i Maciek wygrali o trzy sekundy z Madsem Østbergiem i wysunęli się na pierwsze miejsce w stawce! Pozycje utrzymali także po OS4, na którym zajęli czwarte miejsce (zwyciężyli Ott Tänak i Raigo Mõlder w Fordzie Fiesta RS WRC).

– Mieliśmy kilka problemów. Trudno jest przejechać odcinek czysto. Samochód się ślizgał, a ja blokowałem wszystkie cztery koła podczas hamowania. Miałem duże problemy w wolnych zakrętach – mówił Robert.

Niestety piąty odcinek okazał się dla niego pechowy. Dwie przebite opony, strata ponad pięciu minut i koniec marzeń o sukcesie…

– Nie jestem pewien, czy opona została przebita przed zakrętem, ale wjechałem w prawy łuk pokonywany pełnym gazem, wpadłem w potężną nadsterowność i uderzyliśmy w nasyp. Nie mogliśmy założyć koła i kiedy wróciliśmy do samochodu sędzia porządkowy zatrzymał nas, bo nadjeżdżał Stephane Lafebvre. Potem znów złapaliśmy gumę – powiedział Kubica.

rhi_1_3

Więcej szczęścia miał Mads Ostberg, który pokonał ostatnie 13 kilometrów z powietrzem uciekającym z tylnej prawej opony swojego Citroena DS 3. Norweg stracił blisko 30 sekund i spadł na piąte miejsce.

Cóż – o oponach Pirreli na których jeżdżą Polacy mówi się w stawce bardzo źle…

Po pierwszej pętli liderami zostali Sébastien Ogier i Julien Ingrassia. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo RS WRC) tracili 0,8 sekundy, a Ott Tänak i Raigo Mõlder – 2,5 sekundy. Tuż za podium (9,7 sek.) znajdowali się Dani Sordo i Marc Martí (Hyundai i20 WRC).

Drugi przejazd szutrowego OS-u Móra d’Ebre- Ascó o długości 9,62 kilometra to znów popis Kubicy i Szczepaniaka, którzy uzyskali najlepszy czas przejazdu (wspólnie z Tänakiem i Raigo Mõlderem). Liderem został Jari- Matti Latvala, a Ogier spadł na trzecie miejsce, wyprzedzony jeszcze przez Estończyka.

Kolejna próba to wygrana Madsa Ostberga. Polacy stracili 25,9 sekundy po złapaniu kolejnego “kapcia”.

rhi_1_4

OS 8 to kolejny sukces Otta Tänaka, któdy zbliżył się do Jari_ Mattiego Latvali na 0,9 sekundy. Kubica był piaty ze stratą 1,4 sekundy do zwycięzcy.

Na ostatnim odcinku etapu zaatakował Sebastien Ogier. Mistrz Świata wygrał IS i został liderem zawodów. Jari – Matti Latvala traci do niego 4 sekundy, a trzeci w klasyfikacji – Ott Tänak już 11,3 sekundy.

Robert Kubica był gorszy od zwycięzcy próby o 3.23,7 minuty.

W Katalonii jadą dwie inne polskie załogi: Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fordzie Fiesta R5 rywalizują w klasie RC2, a Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń w Fordzie Fiesta R2T – w klasie RC4. Pierwsi jada bardzo równo i nadal zajmują dwunastą pozycję w swojej klasie. Drudzy są na dziesiątym miejscu.