RAJD HISZPANII 2015: SENSACYJNY MIKKELSEN, KUBICA NA MECIE

rhi_4_1

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) przejechali całą trasę i osiągnęli metę Rajdu Hiszpanii, przedostatniej w tym sezonie rundy Mistrzostw Świata FIA WRC.

Niespodziewanymi zwycięzcami zostali Andreas Mikkelsen i Ola Fløene (Volkswagen Polo RS WRC), po tym jak prowadzący w zawodach Sébastien Ogier i Julien Ingrassia wypadli z trasy na ostatnim odcinku specjalnym.

Do ostatnich metrów z kolegami walczyli Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo RS WRC).

rhi_4_2

W ostatnim dniu rajdu rozegranych zostało sześć odcinków specjalnych. Cztery z nich wygrał Andreas Mikkelsen, dwa – Jari-Matti Latvala. Finowie stracili druga lokatę po tym, jak na 21 próbie przebili oponę i stracili przez to dziewięć sekund. Przed ostatnim OS-em, asfaltowym Duesaigües o długości 12,1 kilometra, stanowiącym Power Stage, różnica wynosiła 1,4 sekundy na korzyść Mikkelsena. Na ostatniej próbie Norweg przypieczętował sukces.

Dani Sordo i Marc Martí (Hyundai i20 WRC) jechali równo, czyhając na błąd rywali. Nastąpił, stąd zajęli trzecie miejsce.

rhi_4_3

Pojedynek toczyli także inni fabryczni kierowcy: Kris Meeke i Paul Nagle oraz Mads Østberg i Jonas Andersson w Citroënach DS3 WRC. Brytyjczyk obrócił się , gasząc silnik samochodu, przez co spadł z na szóste miejsce. Nie zdołał już odrobić strat i czwarty był ostatecznie Mads Ostberg różnicą 1,9 sekundy.

Pechowo kończyli zawody Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC). Na OS22 wypadli z trasy, tracąc sporo sekund. Potem auto już nie prowadziło się dobrze i na Power Stage znów zanotowali stratę, spadając w klasyfikacji na ósme miejsce.

rhi_4_5

Robert Kubica i Maciej Szczepaniak wszystkie odcinki kończyli w niedzielę w czołówce – pierwszej “10” – ale nie jechali tak spektakularnie jak wcześniej. Polacy uszkodzili przód Forda po uderzeniu w barierę Powodem był błąd w odczycie notatek. Jednak do mety dotarli, byli bliscy zdobycia punktu – zajęli jedenaste miejsce, przegrywając z dwoma załogami w Skodach Fabia R5.

Na Power Stage mieli piąty czas, ex aequo z Madsem Ostbergiem.

Ostatni odcinek po wypadku Ogiera został zatrzymany, bowiem Volkswagen zablokował drogę. Czasy tym załogom, które nie były w stanie przejechać nadali sędziowie.

rhi_4_4

W Katalonii jadą dwie inne polskie załogi: Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot w Fordzie Fiesta R5 rywalizują w klasie RC2, a Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń w Fordzie Fiesta R2T – w klasie RC4.

Jarek i Irek spisali się świetnie zajmując siedemnaste miejsce w klasyfikacji generalnej (na 64 załogi, które dojechały do mety). W klasie RC2 znaleźli się w tabeli na siódmym, punktowanym miejscu. Gratulacje!

Drugiej naszej załodze niestety nie powiodło się. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń nie ukończyli pierwszego dzisiejszego odcinka. Szkoda, bo też mieli wielkie szanse na punkty w klasie.