RAJD MAROKA 2013: SUKCES MARKA, JACKA I… KUBY (META)

orlenteam 1.pl etap VI (2)

Samochodowa załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski: Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zajęła piąte miejsce w klasyfikacji końcowej Rallye du Maroc, jednocześnie stając na najwyższym stopniu podium w klasie aut benzynowych.

Poznaliśmy punktację końcową Mistrzostw Świata FIM. Kuba Przygoński wywalczył trzecie miejsce!


Zobacz także:
SPORT
RAJD MAROKA 2013


Ostatni etap Rallye du Maroc, to w całości piaszczysta przeprawa przez afrykańską pustynię. Samochodowa załoga Orlen Team i Automobilklubu Polski przystąpiła do niego ze świadomością, że musi uciekać atakującemu z szóstego miejsca Ajdynemowi Rachimbajewowi. W końcowym czasie OS-u polski zespół ustąpił Kazachowi tylko o 61 sekund. Dąbrowski z Czachorem osiągnęli dziewiąty czas i zakończyli rajd na świetnym piątym miejscu z przewagą 5.15 min. nad rywalami.

– Bardzo dużo nauczyliśmy się podczas tego startu, przerobiliśmy całą gamę sytuacji, które wymagają przetrenowania przed prawdziwym testem jaki przejdziemy na rajdzie Dakar. Musieliśmy wymieniać oponę w warunkach pustynnych, odkopywać auto, a nawet stawiać je na kołach po wywrotce. Najważniejsze jest, że znajdujemy swoje tempo i potrafimy dobrze wytyczać trasę. Wielokrotnie to właśnie dzięki dobrej nawigacji zajmowaliśmy wysokie pozycje. Na pewno wrócimy jeszcze przed Rajdem Dakar na marokańską pustynię by trenować – powiedział Marek Dąbrowski.

orlenteam 2.pl etap VI

– Dzisiaj mieliśmy bardzo dużo przygód i musieliśmy ostro walczyć o obronę piątej pozycji. Najpierw podjęliśmy decyzję o jeździe starym szlakiem, Terranova wybrał inną drogę i w ten sposób zyskał przewagę. Później sytuacja się odwróciła i to my nadrabialiśmy dzięki właściwej decyzji nawigacyjnej. Na jednym z prawych zakrętów pękła nam opona, samochód stracił trajektorię i położył się na boku. Długo walczyliśmy żeby wrócić na szlak, udało się dzięki pomocy naszego konkurenta, który wyciągnął nas liną. Później walczyliśmy z wymianą koła. Gdy dojechaliśmy na metę, nie wiedzieliśmy jaki mamy czas, ale udało się z czego bardzo się cieszymy – dodał Jacek Czachor.

W rajdzie zwyciężył Orlando Terranova, który uzyskał również najszybszy czas na ostatnim etapie. Drugie miejsce trafiło do Patricka Sireyjola, trzecie – Władimira Wasiliewa.

Po Rally du Maroc stanowiącym ostatnią eliminację Mistrzostw Świat FIM, Kuba Przygoński wywalczył trzecie miejsce w cyklu. Motocyklista Orlen Team i Automobilklubu Polski z powodu choroby w ostatniej chwili musiał wycofać się z marokańskiego rajdu. Jednak punkty, które zgromadził we wcześniejszych czterech zawodach wystarczyły by obronić trzecią pozycję. Jest to szósty tytuł utalentowanego Polaka jaki zdobył w Mistrzostwach Świata. Motocyklista ma już na swym koncie trzy wicemistrzostwa i trzy trzecie miejsca.

W stawce motocyklowej triumfował Paulo Goncalves, który tym samym odebrał tytuł Mistrza Świata Marck’owi Comie. Portugalczyk w całym sezonie osiągnął identyczną punktację co broniący tytułu Hiszpan, miał ich jednak mniejszą liczbę przed startem w ostatniej eliminacji.

Klasyfikacja generalna Rallye du Maroc
1. Orlando Terranova i Paulo Fiúza (Mini All4 Racing) – 16:37.42 godz.;
2. Patrick Sireyjol i François Beguin (Buggy Cummins) – strata 14.43 min.;
3. Władimir Wasiliew i Witalij Jewtekow (Mini All4 Racing) – 21.02 min.;
4. Boris Garafulic i Gilles Picard (Mini All4 Racing) – 36.01 min.;
5. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor (Toyota Hilux) – 1:00.47 godz.;
6. Ajdyn Rachimbajew i Konstantin Żilcow (Toyota Hilux) – 1:06.02 godz.;
7. Erik Wevers i Fabian Lurquin (HRX Ford) – 1:22.43 godz.;
8. Bauyrżan Issabajew i Gabdulla Aszimow (Toyota Hilux) – 1:41.18 godz.;
9. Federico Villagra i Jorge Perez Companc (Mini All4 Racing) – 1:45.16 godz.;
10. Gert Huzink i Pascal Maimon (HRX Ford) – 2:26.07 godz.

Klasyfikacja końcowa motocyklowych Mistrzostw Świata FIM: 1. Goncalves – 111 (124) pkt.; 2. Coma – 107 (124) pkt.; 3. Przygoński – 55 pkt.; 4. Despres – 47 pkt.; 5. Lopez – 46 pkt.; 6. Azevedo – 26 pkt.; Sunderland – 26 pkt.; 8. Metge – 20 pkt.; 9. Almeida – 18 pkt.; Botturi – 18 pkt.