RAJD MONTE CARLO HISTORIQUE 2012: RUSZAJĄ!

Po trwających blisko rok przygotowaniach cztery załogi zespołu TJ Motorsport wystartują dzisiaj – w niedzielę, z Placu Teatralnego w Warszawie do 15 edycji Rajdu Monte Carlo samochodów historycznych. Właściciel i szef zespołu Tomasz Jaskłowski pojedzie po raz pierwszy w załodze ze swoim synem Karolem samochodem Polski Fiat 125p z 1972 roku.

Takimi samymi pojazdami, tylko nieco młodszymi wystartują debiutanci w Rallye Monte Carlo Historique – Adam Polak i jego kuzyn Krzysztof Polak oraz Robert Burchard i Grzegorz Gac. W barwach TJ Motorsport pojadą także Alfą Romeo 2000 GTV bracia Jerzy i Wojciech Walentowiczowie, mieszkający od lat w Szwecji, ale reprezentujący barwy Polski.

null

– Przygotowania do tegorocznego startu rozpoczęły się zaraz po powrocie z ubiegłorocznej edycji imprezy, no może po paru dniach odpoczynku – mówi Tomasz Jaskłowski. Bardzo się cieszę, że rajdy historyczne szybko rozwijają się w naszym kraju. W tym roku startuje już 9 polskich załóg, 4 z nich w barwach zespołu TJ Motorsport. Coraz więcej jest także polskich samochodów. Przed nami bardzo długa, trudna technicznie i nawigacyjnie trasa, przygotowana przez Automobilklub Monako. Zanim dotrzemy do mety w przyszłą sobotę nad ranem, pokonamy prawie 4 000 km. To naprawdę trudna próba dla tych dość wiekowych już samochodów. Nasz egzemplarz obchodzi w tym roku czterdzieste urodziny! Trasa dojazdowa z Warszawy do Monaco jest zdecydowanie najdłuższa, liczy 2 355 km, ale nie mogliśmy sprawić zawodu polskich kibicom, wybierając inną, krótszą trasę. Podobnie jak bracia Walentowiczowie, startuję w Monte Carlo już po raz ósmy z rzędu, po raz pierwszy jednak pilotem będzie mój syn, Karol. Pozostałe dwie załogi naszego zespołu debiutują w rajdzie. Jesteśmy dobrze przygotowani do startu. Pojadą z nami trzy duże busy serwisowe. Mamy blisko 80 kół z oponami firmy Michelin, zarówno z kolcami jak i bez, a ponadto wiele części, zespołów i narzędzi.

Zespół TJ Motorsport serdecznie zaprasza wszystkich kibiców na Plac Teatralny w Warszawie w najbliższą niedzielę, 29 stycznia. Uroczystość startu rozpocznie się o godzinie 13.00, a pierwsza załoga wystartuje o godzinie 13.19, ale warto przyjść znacznie wcześniej, bo organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek dla publiczności. Załogi pojadą po starcie w prawo w ul. Senatorską, a potem Krakowskim Przedmieściem i najsłynniejszą rajdową ulicą w Polsce – Karową, gdzie również warto zająć miejsce do obserwacji startujących samochodów. Następnie trasa prowadzi Wisłostradą, Trasą Łazienkowską, ul. Grójecką i Al. Krakowską do Janek, a potem trasą katowicką do autostrady A4, którą zawodnicy dotrą przez Wrocław do Drezna i dalej przez terytorium Niemiec i Francji do Monako, gdzie zaplanowano metę etapu we wtorek po południu.

Sponsorami zespołu TJ Motorsport sa firmy: Webasto, Dom Development, Michelin i Shell. Zespół korzysta również ze wsparcia firmy Fiat Auto Poland.

– Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia całemu zespołowi. Są dobrze przygotowani do startu i pełni energii, która mam nadzieję, pozwoli im na znalezienie się w pierwszej dziesiątce. Webasto zadbało, aby mechanikom obsługującym tą wymagającą imprezę pracowało się komfortowo. Samochody ekipy zostały wyposażone w ogrzewanie samochodowe naszej firmy, ułatwiające pracę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych – powiedział Tomasz Konieczny, Dyrektor Handlowy i Marketingu Webasto Petemar.

Trasa rajdu

* Niedziela – wtorek : Zlot gwiaździsty, meta od godz. 12.39 w Monaco;
* Środa, 1 lutego: etap klasyfikacyjny Monaco – Valence (529) km;
* Czwartek, 2 lutego: etap wspólny 1 Valence – Valence (318 km);
* Piątek, 3 lutego: etap wspólny 2 Valence – Monaco (415 km);
* Piątek, 3 lutego / sobota, 4 lutego: etap finałowy Monaco – Monaco (246 km).