RAJD POLSKI 2021: STULECIE ŚWIĘTOWANE BĘDZIE W CZERWCU

77. Rajd Polski, który w przyszłym roku obchodzi jubileusz stulecia znalazł się w projekcie kalendarza Mistrzostw Europy FIA (ERC) na sezon 2021.

Działania przy tworzeniu prowizorycznego harmonogramu mistrzowskiej rywalizacji w przyszłym roku koncentrowały się na oszczędnościach budżetowych.


Zobacz także:

RAJDY


 

W kalendarzu uwzględniono dwie pary rajdów rozgrywanych tuż po sobie, co stanowi element ciągłych wysiłków mających na celu obniżenie kosztów rywalizacji. Projekt opracowany przez Eurosport Events, promotora ERC i zatwierdzony podczas spotkania online członków Komisji Rajdowej FIA zostanie przedstawiony Światowej Radzie Sportów Motorowych FIA celem ostatecznej ratyfikacji podczas najbliższego posiedzenia w połowie grudnia 2020 roku.

Wstępny kalendarz składa się z ośmiu rund, czterech na asfalcie i czterech na szutrze. Nominowano również trzy rajdy rezerwowe na wypadek odwołania którejkolwiek z ośmiu rund z powodu ograniczeń związanych z koronawirusem COVID- 19.

77. Rajd Polski, który zostanie rozegrany w dniach 18 – 20 czerwca 2021 roku na Mazurach z bazą w Mikołajkach znalazł się w „parze” z Rajdem Lipawy (Rally Liepāja) na Łotwie. Obie rundy ERC będą przebiegały po odcinkach specjalnych o szutrowej nawierzchni, co również pozwoli na optymalizację kosztów oraz oszczędności dla zespołów i zawodników związane z logistyką.

Szutrowe rajdy wokół Fafe i na Azorach zostaną także rozegrane w najmniejszym możliwym odstępie czasowym. Bezpośrednio po pierwszej z rund samochody rajdowe oraz serwisowe zostaną zgrupowane w jednym miejscu i 19 marca wyruszą w podróż promem do São Miguel na Azorach. Rajd Serras de Fafe e Felgueiras jest nową rundą w kalendarzu ERC i będzie wykorzystywał znane odcinki szutrowe, a nie asfaltowe w okolicach Fafe. Podobnie jak i w tym sezonie miasto Fafe będzie bazą rajdu.

Mając na uwadze obniżenie kosztów, do dwóch ograniczono rajdy rozgrywane na wyspach (Azory, Wyspy Kanaryjskie) z jednoczesnym zapewnieniem wsparcia logistycznego dotyczącego transportu oraz bezpłatnych biletów lotniczych.
Zawodnicy rywalizujący w mistrzostwach juniorów będą zaliczali do końcowego rezultatu cztery najlepsze wyniki z sześciu rajdów.

Projekt kalendarza Rajdowych Mistrzostw Europy FIA 2021
– Rajd Serras de Fafe e Felgueiras (szuter): 12-14 marca;
– 55. Rajd Azorów (szuter): 25-27 marca;
– Rajd Wysp Kanaryjskich (asfalt): 6-8 maja;
– 77. Rajd Polski (szuter): 18-20 czerwca;
– Rajd Lipawy (szuter): 1-3 lipca;
– Rajd Roma Capitale (asfalt): 23-25 lipca;
– 50. Rajd Barum Czech Zlín (asfalt): 27-29 sierpnia;
– Rajd Węgier (asfalt): 22-24 października.

Rundy rezerwowe FIA ERC 2021

– Rajd Sanremo (asfalt);
– Rajd Cypru (szuter);
– Rajd Spa (asfalt).