RAJD PORTUGALII 2012: LOEB WYPADŁ Z TRASY (1. ETAP)

Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) (Ford Fiesta RS WRC) prowadzą w Rajdzie Portugalii, rundzie Mistrzostw Świata WRC po pierwszych czterech odcinkach specjalnych. Liderzy klaryfikacji, Sebastien Loeb i Daniel Elena (Citroen DSC3 WRC) opuścili drogę na trzecim odcinku specjalnym.

Drugi OS zakończył sukcesem załóg Forda. Liderzy, Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) umocnili się na prowadzeniu, a na drugie miejsce awansowali Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila ze stratą 2,2 sekundy.

Dwie kolejne lokaty zajmowali reprezentanci Citroena: Sebastien Loeb i Daniel Elena (strata 6,1 sek.) oraz Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DSC3 WRC – 9,6 sek.). Na kolejnych pozycjach plasowali się: Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC – 12,2 sek.), Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC – 16,6 sek.), Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC – 19,2 sek.) oraz Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet (Ford Fiesta RS WRC – 21,4 sek.).

Dużą stratę (2.26,1 min.) zanotowali Dani Sordo i Carlos Del Barrio (Mini John Cooper Works WRC).

W klasie SWRC zdecydowanymi liderami byli Hayden Paddon i John Kennard (Skoda Fabia S2000). Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski (Ford Fiesta S2000) zajmowali piąte miejsce w klasie.

Trzeci odcinek to wypadek Sebastiena Loeba. Francuz miał szczęście, bowiem etap jest bardzo krótki, stąd ma jeszcze szanse na dobre miejsce w zawodach. Odcinek wygrał Jari – Matti Latvala przed Petterem Solbergiem i Mikko Hirvonenem. Na mecie nie ma Daniego Sordo.

Na dziewiątym miejscu zameldowali się Craig Breen i Roberts Gareth (Ford Fiesta S2000), którzy awansowali na drugie miejsce w punktacji SWRC. Maciej Oleksowicz był piąty ze spora stratą (1.42,0 min.) do zwycięzcy.

Ostatnia próba pierwszego dnia to niespodziewany triumf Otto Tanka. Estończyk wyprzedził Mikko Hirvonena (1,4 sek.) i Thierryego Neuville’a (7,0 sek.). Latvala stracił 7,2 sekundy, ale utrzymał prowadzenie w rajdzie. Petter Solberg jest drugi, choć na OS-ie stracił 9,4 sek.

Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrębowski tym razem zajęli czwartą lokatę w SWRC, ale w klasyfikacji nadal sa na piątym miejscu ze stratą 31,0 sekund do załogi Pedro Meireles i Mário Castro (Mitsubishi Lancer EVO X R4), która wyprzedza ich bezpośrednio. Liderami są Craig Breen i Roberts Gareth, do których Polacy tracą 3.33,1 minuty.

WYNIKI 1. DNIA

Po czterech odcinkach specjalnych
1. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Ford Fiesta RS WRC) – 25.04,6 min.;
2. Petter Solberg i Chris Patterson (Ford Fiesta RS WRC) – strata 2,6 sek;
3. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Citroen DSC3 WRC) – 5,0 sek.;
4. Ott Tanak i Kuldar Sikk (Ford Fiesta RS WRC) – 15,7 sek.;
5. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Citroen DS3 WRC) – 34,0 sek.;
6. Mads Ostberg i Jonas Andersson (Ford Fiesta RS WRC) – 53,3 sek.;
7. Jewgienij Nowikow i Denis Giraudet (Ford Fiesta RS WRC) – 1.02,9 min.,;
8. Jari Ketomaa i Mika Stenberg (ord Fiesta RS WRC) – 1.15,0 min.;
9. Hayden Paddon i John Kennard Skoda Fabia S2000) – 1.39,6 min.;
10. Dennis Kuipers i Robin Buysmans (Ford Fiesta RS WRC) – 1.47,1 min.;
26. Maciej Oleksowicz i Andrzej Obrebowski (Ford Fiesta S2000) – 5.12,7 min.

POLECAMY TEŻ: RAJD PORTUGALII 2012: WILLI WEYENS – GALERIA