RAJD PORTUGALII 2014: OTWARCIE OGIERA (PROLOG)

RP_10

Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) wygrali pierwszy odcinek specjalny Rajdu Portugalii, czwartej rundy Mistrzostw Świata WRC.

Na OS Lisboa o długości 3,27 kilometra nasza załoga Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) uzyskała ósmy czas, tracąc do liderów 4,8 sekundy. Prawdziwa rywalizacja rozegra się jednak dopiero w następnych trzech dniach.

sponsorenault


Zobacz także:
RAJDY
RAJD PORTUGALII 2014


Sébastien Ogier wyprzedził swoich kolegów z zespołu Volkswagena, Jari-Mattiego Latvalę i Miikka Anttilę o 1,3 sek. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został kolejny Volkswagen Polo R WRC załogi Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula (2,2 sek.).

Roberta i Maćka wyprzedzili jeszcze: Thierry Neuville w Hyundaiu, Kris Meeke w Citroenie, Mikko Hirvonen i Ott Tänak w Fordach. Polacy uzyskali identyczny czas, jak Mads Østberg w Citroenie. Kierowca Automobilklubu Polski zapowiada, że tym rzem zdobędzie punkty…

Pozostali nasi reprezentanci zajęli miejsca: Aron Domżałaa i Przemysław Zawada (Citroën DS3 R3T) – 65, Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 67, a Szymon Kornicki i Przemysław Mazur (Ford Fiesta R2) – 72. W JWRC i WRC3 Domżała jest dwunasty, w Fiesta Cup Kornicki – ósmy.

Na trasie Rajdu Portugalii ponownie znalazło się Estoril – miasto, w którym 39 lat temu odbył się start rajdu, bardziej znane z toru wyścigowego goszczącego Grand Prix Portugalii Formuły 1. Po uroczystości startowej załogi przejechały dwadzieścia kilometrów do stolicy Lizbony na Superoes. Następnie w programie jest 288 km trasy dojazdowej do parc fermé założonego na stadionie w Algarve.

RD_11

W piątek rano kierowcy startować będą w kolejności zgodnej z zajmowanymi obecnie miejscami w klasyfikacji sezonu. Do dwukrotnego pokonania będą mieli pętlę złożoną z trzech odcinków specjalnych, z trzydziestominutowym serwisem w przerwie, od godziny 13:30. Większość kierowców zna oesy pierwszego pełnego dnia rajdu: będą to tradycyjne Silves (21,50 km), Ourique (25,04 km) oraz Almodovar (26,48 km).

W sobotę i niedzielę czołowe załogi startować będą w kolejności odwrotnej względem miejsc w klasyfikacji generalnej. Podobnie, jak poprzedniego dnia, czekają ich dwa przejazdy pętli liczącej po trzy odcinki specjalne, z półgodzinną przerwą serwisową w połowie etapu. Po OS-ie Santa Clara (19,09 km) odbędzie się najdłuższy na trasie rajdu Santana da Serra (31,90 km), zaplanowany w kierunku odwrotnym względem poprzednich edycji. Pętlę zakończy oes Malhao (22,15 km), po którym zawodnicy wrócą do bazy na stadionie Algarve.

Ostatni, niedzielny etap rajdu składać się będzie z trzech odcinków specjalnych obejmujących w sumie tylko 43,87 km jazdy na czas. Od godz. 8:50 załogi startować będą na trasę odcinka (13,83 km), po którym nastąpią Sao Bras de Alportel (16,21 km) i na zakończenie drugi przejazd Loulé, punktowany dodatkowo jako Power Stage.
Na mecie rajdu kierowcy oczekiwani są w niedzielę 6 kwietnia na stadionie Algarve od godziny 12:25.

WYNIKI OS1 VODAFONE RALLY DE PORTUGAL
1. Sébastien Ogier i Julien Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) – 2.52,7 min.;
2. Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Volkswagen Polo R WRC) – strata 1,3 sek.;
3. Andreas Mikkelsen i Mikko Markkula (Volkswagen Polo R WRC) – 2,2 sek.;
4. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC) – 2,9 sek.;
5. Kris Meeke i Paul Nagle (Citroën DS3 WRC) – 3,6 sek.;
6. Mikko Hirvonen i Jarmo Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) – 4,3 sek.
7. Ott Tänak i Raigo Mõlder (Ford Fiesta RS WRC) – 4,5 sek.;
8. Mads Østberg i Jonas Andersson (Citroën DS3 WRC) – 4,8 sek.
8. Robert Kubica i Maciej Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) – 4,8 sek.;
10. Juho Hänninen i Tomi Tuominen (Hyundai i20 WRC) – 5,4 sek.
65. Aron Domżała i Przemysław Zawada (Citroën DS3 R3T) – 32,9 sek.;
67. Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń (Ford Fiesta R2) – 34.,3 sek.;
72. Szymon Kornicki i Przemysław Mazur (Ford Fiesta R2 ) – 38,7 sek.