RAJD RZESZOWSKI 2019: GRZYB PRZED BOUFFIEREM (1. ETAP)

rrzes-1-1

Po pierwszym etapie 28. Rajdu Rzeszowskiego,. w klasyfikacji piątej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polskie prowadzą Grzegorz Grzyb i Roberta Hundla (Skoda Fabia R5), którzy wygrali cztery z sześciu odcinków specjalnych.

Drugie miejsce w RSMP zajmuje francuska załoga, trzykrotni mistrzowie naszego kraju, Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Hyundai i20 R5), który odnotował najlepsze czasy na dwóch próbach sportowych i traci do liderów 3,2 sekundy.

sponsorenault


Zobacz także:

RAJDY

RAJD RZESZOWSKI 2019


 

Na trzeciej pozycji plasują się liderzy RSMP – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk z Automobilklubu Polski (Skoda Fabia R5), gorsi po sześciu OS-ach do Grzyba i Hundli o 14,5 sekundy.

W wynikach rundy Mistrzostw Strefy Europy Centralnej FIA CEZ pierwszy jest Grzyb, drugi Marczyk, a trzecie miejsce zajmują Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń (Skoda Fabia R5).

Grzegorz Grzyb objął pozycję lidera po pierwszym OS-ie, ale tracił prowadzenie na rzecz Bouffiera po obu przejazdach próby Wojaszówka (OS-2 i OS-5). Wygranie kończącego pierwszy etap drugiego przejazdu odcinka Lubenia pozwoliło pochodzącemu z Rzeszowa mistrzowi Polski na objęcie prowadzenia.

Bryan Boufier dopiero na kilka dni przed rajdem zastąpił Łukasza Byśkiniewicza za kierownicą Hyundai’a i20 R5. Trzykrotny mistrz Polski i pięciokrotny triumfator Rajdu Rzeszowskiego nie startował w rajdach od dziesięciu miesięcy, ale pokazał wielką klasę i traci do Grzyba tylko 3,2 sek.

Mikołaj „Miko” Marczyk nie wygrał co prawda żadnego odcinka specjalnego (cztery razy trzeci, raz drugi i raz czwarty), ale skuteczna jazda zapewniła reprezentantowi Automobilklubu Polski i Skoda Polska Motorsport trzecie miejsce po pierwszym etapie.

Bardzo dobrą formę prezentują Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń, którzy dopiero po raz czwarty startują w rajdzie „er piątką”, ale po raz pierwszy nieznaną sobie Skodą Fabia R5. Mistrz Polski klasy Open N jest czwarty, a pierwszą piątkę zamykają robiący szybko postępy Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Ford Fiesta R5).

Tomasz Kasperczyk, wicelider RSMP po czterech rundach odrabia straty po awarii samochodu na OS-3 i zamyka pierwszą dziesiątkę.

Metę pierwszego etapu osiągnęło 36 spośród 50 załóg, które wystartowały do pierwszego etapu rundy RSMP. Część z nich skorzysta z pewnością z systemu Rally 2 i ponownie pojawi się jutro na trasie.

W sobotę przed zawodnikami pięć odcinków specjalnych, dwukrotnie przejeżdżane próby sportowe Pstrągowa i Zagorzyce oraz krótki, widowiskowy oes w centrum Rzeszowa. Ich łączna długość to aż 89,72 km czyli nawet nieco więcej niż liczyły odcinki pierwszego dnia.

Drugi przejazd próby sportowej Zagorzyce, ostatniego oesu w rajdzie będzie także dodatkowo punktowanym Power Stage’m, a jego zwycięzca otrzyma bonus w postaci 5 punktów oraz RMF Maxxx Trophy.

W Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski najszybsi są Robert Luty z Marcinem Celińskim (Subaru Legacy – klasa K4J2 – F4).

Triumfatorów rajdu poznamy na mecie w centrum stolicy Podkarpacia o godzinie 15:30.

Wyniki po pierwszym etapie:
1. Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) – 50:29,1 min.;
2. Bryan Bouffier i Xavier Panseri (Hyundai i20 R5) – strata 3,2 sek.;
3. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk (Skoda Fabia R5) – 14,5 sek.;
4. Marcin Słobodzian i Kamil Kozdroń (Skoda Fabia R5) –
5. Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Ford Fiesta R5) – 1.15,1 min.;
6. Łukasz Kotarba i Tomasz Kotarba (Citroen C3 R5) – 1.19,7 min.;
7. Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) – 1.33,1 min.;
8. Kacper Wróblewski i Jacek Spętany (Hyundai i20 R5) – 1.51,7 min.;
9. Jakub Brzeziński i Dariusz Burkat (Ford Fiesta Proto) – 2.43,0 min.;
10.Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (Ford Fiesta R5) – 3.45,4 min.

Fot.: RSMP.PL
Galeria: Kamil Cichocki