RAJD RZESZOWSKI 2020: GRZYB NA CZELE PO PIERWSZYM DNIU

Po pierwszym etapie MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego, pierwszej rundy mistrzostw Polski 2020 na czele klasyfikacji znajdują się Grzegorz Grzyb i Michał Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo).

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji zawodów wyprzedzają o 4 sekundy Finów Jari’ego Huttunena i Mikko Lukkę (Hyundai i20 R5).


Zobacz także:

RAJDY

RAJD RZESZOWSKI 2020


 

Na trzeciej pozycji, po pięciu odcinkach specjalnych rozegranych pierwszego dnia i liczących ponad 68 kilometrów plasują się Marcin Słobodzian i Robert Hundla (Hyundai i20 R5), którzy tracą do liderów 30,2 sekundy.

Pierwszy odcinek rajdu padł łupem Tomasza Kasperczyka, który jednak na cięciu zakrętu podczas drugiej próby sportowej urwał tylne, prawe koło w swoim Volkswagenie Polo GTI R5 i nie ukończył pierwszego etapu. Wicemistrz Polski poniósł duże straty, ale będzie rywalizował na kolejnych czterech odcinkach specjalnych w sobotę.

Podobną przygodę na tym samym OS-ie miał Kacper Wróblewski (Volkswagen Polo GTI R5). Reprezentant Automobilklubu Polski i Orlen Teamu wykazał się jednak wyjątkowymi umiejętnościami mechanika, naprawił prowizorycznie uszkodzenie i dotarł do parku serwisowego. Jednak straty jakie poniósł sprawiły, że zajmuje odległą pozycję w rajdzie.

Drugi OS klasyczną Lubenię wygrał z dużą przewagą Grzegorz Grzyb i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dwa kolejne odcinki zapisał na swoim koncie startujący w pełnym cyklu RSMP Jari Huttunen i po drugim przejeździe Lubenii awansował na pozycję lidera.

Losy pierwszego etapu rozstrzygnęły się na wieczornym odcinku w centrum Rzeszowa. Podczas tej krótkiej (1,5 km), widowiskowej próby Huttunen uzyskał co prawda najlepszy czas, ale podczas nawrotu potrącił tzw. beczkę za co zgodnie z regulaminem otrzymał karę 5 sekund. Triumfatorem odcinka został Łukasz Byśkiniewicz, dla którego było to pierwsze OS-owe zwycięstwo w RSMP w karierze.

Na pozycję lidera powrócił zaś Grzegorz Grzyb, który w sobotę będzie walczył o czwarte w karierze zwycięstwo w swoim rodzinnym mieście.

Wśród samochodów napędzanych na jedną oś liderują Maciej Lubiak i Tomasz Borko w Peugeocie 208 R2, którzy plasują się jednocześnie na 10 pozycji w klasyfikacji generalnej wśród polskich załóg.

Pierwsza runda mistrzostw Polski jest także jedną z rund mistrzostw Słowacji. Najszybszym z zawodników z tego kraju jest Martin Koci (Skoda Fabia Rally 2 Evo), ale liderem w rundzie mistrzostw Słowacji jest Grzyb, który wyprzedza Słobodziana i Kociego. Obaj Polacy zostali zgłoszeni do mistrzostw naszych południowych sąsiadów, które już czterokrotnie wygrywał Grzyb, a obecnie jest liderem po dotychczas rozegranych rundach.

W sobotę drugi etap MARMA 29. Rajdu Rzeszowskiego z czterema oesami o długości 65,5 km. Meta na Rynku w Rzeszowie o godzinie 15:15. Wyniki poznamy późnym popołudniem.

Klasyfikacja rajdu po pierwszym etapie (runda RSMP)
1. Grzyb i Poradzisz (Skoda Fabia Rally 2 Evo) – 38.16,2 min.;
2. Huttunen i Lukka (Hyundai i20 R5) – strata 4,0 sek.;
3. Słobodzian i Hundla (Hyundai i20 R5) – 30,2 sek.;
4. Byśkiniewicz i Cieślar (Hyundai i20 R5) – 57,5 sek.;
5. Kotarba i Kotarba (Citroen C3 R5) – 1.27,1 min.;
6. Chwietczuk i Hinz (Skoda Fabia R5) – 3.20,3 min.;
7. Szeja i Szeja (Subaru Impreza) – 3.43,2 min.;
8. Pryczek i Pryczek (Subaru Impreza) – 4.08,1 min.;
9. Nowak i Grzelka (Ford Fiesta R5) – 4.52,3 min.;
10. Lubiak i Borko (Peugeot 208 R2) – 5:06,3 min.

Fot.: Kamil Cichocki i rsmp.pl